وجود 62 میلیون کاربر فعال اینترنت در ایران

به گزارش تور استانبول، سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در آیین اعطای مجوز به فعالان رسانه های صوت و تصویر فراگیر، با اشاره به ظرفیت­ و قابلیت های اینترنت گفت: در حال حاضر بر اساس آخرین آمار در سطح جهانی حدود 4 میلیارد و 300 میلیون کاربر از اینترنت وجود دارد. همچنین بر اساس گزارش اخیر سایت Internet world stats، جمهوری اسلامی ایران در حدود 76 درصد نفوذ اینترنت و نزدیک 62 میلیون کاربر فعال دارد که امکان مدیریتی متفاوتی را فراهم می نماید.

وجود 62 میلیون کاربر فعال اینترنت در ایران

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران اعلام نمود: وقتی از مفهوم فراگیری (Pervasiveness) صحبت به میان می ­آید، از فراگیری صوتی و تصویری می گوییم که حجم عظیمی از جوامع بشری را با خود درگیر نموده است. مفهوم فراگیری در سطح دنیای اشاره به نظام فراگیر کامپیوتری (Pervasive Computing System) دارد که امکان شبکه ای شدن چه در سطح داخلی و چه در سطح خارجی را در بستر اینترنت و اینترانت محقق نموده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در اواخر قرن نوزدهم که مورس انگلیسی مفهوم فرامحلی شدن را محقق کرد و به دنبال آن مفهوم Instant Communication Industry (صنعت همزمان ارتباطات) فراهم آمد، به آن جایی رسید که آنتونی گیدنز در 1999 از مفهوم دنیا رها شده صحبت به میان آورد و لذا فراگیری امری است که بنیان آن بر صنعت همزمان ارتباطات است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران اضافه نمود: بنیان رسانه های جدید را دو امر دیجیتال و بازبودگی تشکیل می دهد که امر اول آن دیجیتال و رقومی بودن رسانه ها است و رسانه های رقومی موضوع تنوع و تکثر دنیا ریاضی هستند. همان­طور که در دنیا ریاضی کوانتوم معنا پیدا می ­کند و در آن قدرت خلق بر اساس قدرت الگوریتم ممکن می­ گردد که عرصه نامحدودی را رقم می زند، در دنیا رسانه ای نیز این مزیت و قابلیت وجود دارد. امر دومی که بنیان رسانه های جدید را تشکیل می دهد، نامحدود و باز بودن رسانههای جدید است، اما جامعه از اینکه در دنیا دوم مجازی هرج و مرج به وجود آید رنج می برد.

وی ادامه داد: در بستر فضای مجازی که همه گونه امکان و قابلیت وجود دارد، به نوعی جریان زندگی در حال فعالیت است و امروزه دولت ها دیگر از دولت الکترونیک سخن به میان نمی آورند بلکه دولت یعنی همان دولت الکترونیک.

وی ادامه داد: دنیا مجازی قابلیت های مثبت عملکردی فراوانی دارد اما متأسفانه به سبب عدم مدیریت و بهره گیری صحیح، دنیا محتوایی ما در فضای مجازی به فاضلاب محتوایی غرب متصل شده­ و در نتیجه از همان بخش هم متضرر می گردد، حال آنکه عرصه مجازی دارای ظرفیت های مثبت متعددی است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به عناصر ماهیت دیجیتال، گفت: قدرت تغییر، قدرت ترکیب، چند محتوایی بودن و ایجاد محتواهای جدید چهار عنصر اصلی فضای دیجیتال است که قابلیت های جدید و گسترده ای را پیش روی بشریت قرار می دهد.

دکتر عاملی ادامه داد: امروزه در دورانی قرار داریم که از وب یک به وب پنج رسیده ایم و سخن از بسترهای آینده وب 5 است. وب یک وب سنتی و با موضوع تلویزیون بود که مخاطبان فقط گیرنده پیغام و محتوا بودند. وب دو وارد عرصه بازخورد و تعامل شد که از آن با عنوان وب تعاملی سخن به میان می آورند. وب سوم به سمت شبکه ای شدن پیش رفت و وب چهارم به سمت هوشمندسازی حرکت کرد تا اینکه امروزه با سخن از وب پنجم از وب یکپارچه سخن گفته می گردد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در وب یکپارچه، عرصه واقعیت و مجازی چنان در هم تنیده شده است که در آن امکان تفکیک واقعیت و مجاز توسط انسان وجود نداشته باشد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به مفهوم اینترنت همه پدیده ها، گفت: اینترنت همه پدیده ها مفهومی است که علاوه بر اتصال اینترنت به اشیاء (صنعت اینترنت اشیاء)، اینترنت را به انسان ها و اطلاعات و فرآیندها نیز متصل نموده است. امروزه قابلیت اینترنت همه پدیده ها به آنجایی رسیده است که اتصال میان پدیده ها را در مقیاس نانو و بایو محقق نموده و مفهوم جدید نانوبایوتکنولوژی اینترنت همه پدیده ها را به وجود آورده است که حکایت از دنیای ریز، پیچیده و در عین حال بزرگی است که می­ تواند به تسهیل زندگی مردم یاری کند.

دکتر عاملی اضافه نمود: این صنعت، صنعتی است که می تواند با ایجاد همگنی در جامعه ای با تراز همسانی و برابری، به تحقق جامعه توحیدی و توحید عملی در نظام حکمرانی مبادرت کند و این بدین معناست که فن آوری های جدید امکان برطرف استیلاء و دسترسی های مستقیم به خدمات را فراهم می نماید. خوشبختانه نگاه به رسانه های فراگیر؛ نگاه حمایتی، همراهی و همکاری است که امیدواریم در این عرصه پیشرفت های بیشتری را نیز ببینیم.

2121

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 368

به "وجود 62 میلیون کاربر فعال اینترنت در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود 62 میلیون کاربر فعال اینترنت در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید