همین امروز از منطقه امن خود خارج شوید

به گزارش تور استانبول، منطقه امن شما حاصل اعتماد شما به افراد و موقعیت هایی است که کمترین اضراب و خطر را برای شما به همراه خواهند داشت. اما این منطقه امن لزومأ شما را به موفقیت نخواهد رساند.

همین امروز از منطقه امن خود خارج شوید

منطقه امن به محدوده ای می گویند که هر فرد در آن احساس امنیت و آرامش می نماید. این منطقه می تواند مرزهایی فیزیکی یا ارتباطاتی محبت آمیز و خانوادگی را شامل بگردد. اگر دیر زمانی است که با تعداد ثابتی از آدم ها معاشرت می کنید و در محدوده فیزیکی معینی اوقات خود را سپری می کنید احتمالأ خارج شدن از منطقه امن فواید بی شماری برای شما به همراه خواهد داشت. با ما در خبرنگارانمگ همراه باشید.

منطقه امن در روانشناسی به چه معناست

روانشناسان تعاریف متعددی برای منطقه امن ارائه داده اند اما نخستین تعریف به وسیله متفکری به نام جودیت باردویک ابداع شد؛ منطقه امن یک شرایط روانی است که در آن فرد در شرایطی با سطح اضطراب خنثی باقی می ماند و برای اینکه بتواند سطح ثابتی از عملکرد را بدون احساس خطر از خود نشان دهد، مجموعه محدودی از رفتارها را در پیش می گیرد.

در منطقه امن، انگیزه زیادی برای برای رسیدن به اهداف تازه وجود ندارد و همه چیز در یک خط ثابت جلو می رود.

از منطقه امن تا منطقه رشد

برای رشد و توسعه فردی بیشتر اوقات باید ریسک پذیر بود. در حالت ثبات خطی ممکن است که عوامل استرس زای کمی برای شما اتفاق بیفتند اما عوامل پیشرفت نیز سر راه شما قرار نخواهد گرفت. برای رسیدن به اهداف تازه و پیمودن مسیرهای تازه، ضروری است که از منطقه امن خود خارج شوید. منطقه رشد شما در خارج از محدوده امن شما قرار گرفته است.

مزایای خارج شدن از منطقه امن

خارج شدن از منطقه امن در مراحل اولیه برای شما اضطراب زیادی به همراه خواهد داشت اما مزایای خروج از منطقه امن و ریسک کردن در تجربه عوامل تازه، بسیار بیشتر از مضرات آن خواهد بود.

یکی از این مزایا احساس استقلال و اعتماد به نفس است. اگر بپذیریم که در جهان تنها هستیم و مسئولیت اعمال خود را بر عهده بگیریم، حتمأ متوجه این امر می شویم که هیچکس به جز خود ما قادر به تغییر خصوصیات ما نیست. برای به دست آوردن استقلال اولین قدم بیرون زدن از منطقه امن است. با تجربه این استقلال اعتماد به نفسی به دست خواهیم آورد که کمتر مانعی می تواند آن را به چالش بکشد.

یکی دیگر از مزایای خارج شدن از منطقه امن خودشکوفایی است. بعد از خارج شدن از منطقه امن و کسب تجربیات تازه شما با وجوه تازه ای از شخصیت خود آشنا خواهید شد و این به معنای شکوفا شدن وجهه هایی از شخصیت شماست که پیش از آن مسکوت مانده بوده است. فکریت شما پس از این خودشکوفایی ابعاد تازه ای به خود خواهد دید.

7 راه برای خارج شدن از منطقه امن

برای خارج شدن از منطقه امن نیازی نیست که بار اضطراب زیادی را به دوش بکشید. می توانید از قدم های کوچک و کارهای تازه بی اهمیت شروع کنید و برای برداشتن قدم های بزرگ آماده شوید.

  1. کارهای روزمره را متفاوت انجام دهید

در زندگی روزمره، فرصت های زیادی برای به چالش کشیدن خود وجود دارد. هنگام صرف شام، تلفن همراه خود و تلویزیون را خاموش کنید و اشکال تازهی از زندگی روزمره را تجربه کنید. لباس هایی متفاوت با آنچه قبل می پوشیدید، امتحان کنید یا هنگام راه رفتن در محیط پیرامون خود دقت کنید. این تغییرات کوچک مرزهای منطقه امن شما را پیش چشمتان می آورد. گامی که برای بیرون زدن از این محدوده ضروری به نظر می رسد.

  1. مهارت های حرفه ای خود را تقویت کنید

برای قدم برداشتن به مرزهای فراتر از منطقه امن یادگیری مهارت های تازه یاری بسیار بزرگی خواهد بود. فرآیند یادگیری خلاقیت شما را تقویت نموده و اعتماد به نفسی بی نظیر برای شما به ارمغان می آورد. با این مهارت ها شما می توانید وظایف تازه ای را به عهده بگیرید و با چالش ها و ظرفیت های تازهی آشنا شوید. مهارت هایی مانند سخنرانی در جمع، مذاکره و رهبری یک تیم کوچک درهای تازهی به روی شما باز خواهند کرد.

  1. یک رژیم غذایی تازه را امتحان کنید.

برای بسیاری از ما تجربه رژیم غذایی تازه به معنای امتحان کردن طعم های تازه است اما پایبندی به یک رژیم غذایی سالم نیز می تواند به مقدار تجربه طعم های تازه به شما یاری کند تا از منطقه امن خود فراتر بروید. اگر برای سلامتی خود ارزش قائل شوید و در راستای آن برنامه غذایی تازهی مثل گیاه خواری را امتحان کنید، این تجربه آمادگی شما را برای ورود به سرزمین های تازه خلاقیت افزایش خواهد داد.

  1. تمرینات رزوانه ورزشی را شروع کنید

ورزش کردن به معنای ورزیده کردن جسم و روح شما برای مواجهه با چالش های بزرگ است. اگر در حال حاضر ورزش جزئی از برنامه روزانه شما شده و در منطقه امن شما حرکات ورزشی خاصی جا گرفته است در پی ورزش های تازه و چالش هایی متفاوت برای بدن خود باشید. این قدم بزرگتر ممکن است این باشد که روزی 3000 قدم در پیاده روی رزوانه شما به 5000 قدم یا بیشتر افزایش یابد یا ممکن است تغییر شاخه ورزشی شما از پیاده روی به شنا باشد. آنچه اهمیت دارد گام برداشتن در مسیر تعالی و پیشرفت و خروج از منطقه امن است.

  1. خلاق باشید

خلاقیت می تواند هر فکر یا کار تازه ای را شامل گردد. شعر گفتن یا داستان نوشتن یا خلق یک ایده تجاری تازه. خروج از منطقه امن با خطر کردن ممکن خواهد شد و خلاقیت فکر شما را برای مواجهه با خطرات آماده خواهد نمود. خلاقیت راهی ایده آل برای آموزش خود در راستای فکریت رشد و رها کردن کمال گرایی است که منجر به درجا زدن آدم ها خواهد شد.

  1. باورهای خود را به چالش بکشید

منطقه امن شما ریشه در باورهای قدیمی شما دارد. برای به چالش کشیدن این منطقه امن باورهای قدیمی خود را دوره کنید. کوشش کنید تا با افرادی که مثل شما نمی اندیشند وارد مکالمه شوید. سبک هایی از موسیقی، فیلم و کتاب را تجربه کنید که پیش از این تجربه ننموده اید. از مکان های تازه ای تماشا کنید و تفریح های تازهی را که برای شما خالی از لطف به نظر می امده اند امتحان کنید. به چالش کشیدن باورهای قدیمی و تولد باورهای تازه یاری بزرگی برای شما در مسیر رشد و توسعه فردی خواهند بود.

  1. صداقت را تمرین کنید

صداقت مثل یک کاتالیزور رشد شخصی شما را سرعت می بخشد. با خود و افراد پیرامون تان صادق باشید. صداقت شما را از منطقه امن خارج خواهد نمود. به وسیله ارتباط صادقانه، شما درک بهتری از خود و اطرافیانتان خواهید داشت و پیوندهای عمیق تری با دیگران ایجاد خواهید کرد. کسانی که با خود و اطرافیان خود صادق نیستند همیشه سو تفاهمی را زندگی می نمایند که آن ها را در منطقه امن کاذب خود نگه می دارد. تمرین صداقت را از همین حالا شروع کنید.

نتیجه گیری

رشد و توسعه فردی مسیری پر پیچ و خم است که به درازای زندگی هر فرد ادامه دارد. بیرون زدن از منطقه امن برای هر کس در زمان و موقعیت منحصر به فردی ممکن می گردد. کافی است به یاد داشته باشیم در خارج از محدوده امن تجربیات تازه و اهداف تازه و غم ها و شادی های تازهی به انتظار ما نشسته اند. به یاد داشته باشیم که تنها یک بار فرصت زنده بودن را در اختیار خواهیم داشت.

پیشنهاد مطالعه: 3 راه برای لذت بردن از تنهایی را بخوانید.منبع: پیام دلتا
انتشار: 1 مرداد 1402 بروزرسانی: 1 مرداد 1402 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 2265

به "همین امروز از منطقه امن خود خارج شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همین امروز از منطقه امن خود خارج شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید