هشدار بحران شوری آب و خاک با کاهش بارش ها

به گزارش تور استانبول، مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینکه شور شدن آب و خاک از پیامدهای جدی خشکسالی است، گفت: با انجام برخی اقدامات میان مدت و بلند مدت می توان خسارات کم بارشی را کاهش داد.

هشدار بحران شوری آب و خاک با کاهش بارش ها

هوشنگ جزی در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده است و در کنار این موضوع تغییرات اقلیم نیز سبب تغییر نظام بارشی در ایران شده است، اظهار کرد: این تغییر نظام بارش هم الگوی بارش ها و پراکنش آن ها را تغییر داده است هم شدت آن را. برای مثال طی سال های اخیر در نقاطی ازکشور مانند مناطق خشک و کویری با سیل روبرو بوده ایم که پیش از این سابقه نداشته است.

وی در ادامه با بیان اینکه در ایران دو پدیده سیل و خشکسالی همواره در کنار یکدیگر قرار می گیرند، شرح داد: زمانی که در دوره خشکسالی قرار می گیریم، پوشش گیاهی در کشور به سرعت از بین می رود و به دنبال آن رگبارها سبب شسته شدن خاک، تشدید فرسایش آن و وقوع سیل می شوند.

جزی افزود: از این رو نیاز است که اقداماتی جدی برای حفاظت از خاک در کشور انجام گردد. در واقع حفاظت از خاک یکی از راهکارهای کاهش خسارات هم در دوران خشکسالی و هم در زمان سیلاب است.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: دومین راهکاری که می تواند خسارات خشکسالی را کاهش دهد افزایش آب قنوات، چاه ها و چشمه ها و نفوذ آب به زیرزمین با اجرای اقدامات آبخیزداری است. درحال حاضر ما حوضه های آبخیز بحرانی در کشور از نظر وقوع سیل را می شناسیم. اجرای پروژه های آبخیزداری در این نقاط کمک می کند که بارش های رگباری به سرعت تبدیل به سیل نشوند و از بین نروند.

وی با اشاره به اینکه آبخیزداری کمک می کند که زمان لازم برای نفوذ آب به درون خاک و سفره های آب زیرزمینی فراهم باشد، اظهار کرد: اقدامات آبخیزداری در برخی مناطق سبب شده است که دبی قنوات تا 10 برابر افزایش پیدا کند. در چنین شرایطی آبخیزداری تاب آوری مردم، حوضه های آبخیز و کشاورزان را در شرایط خشکسالی افزایش می دهد.

جزی در ادامه با تاکید بر اینکه اصلاح الگوی کشت در کشور ازجمله اقداماتی است که باید برای مدیریت منابع آب به طور ویژه ای به آن توجه گردد، شرح داد: متاسفانه الگوی کشت در کشور ما و بهره برداری از آب برای کشاورزی در شرایط پربارشی و کم بارشی یکسان است و در خشکسالی ها نیز اقدام به کشت های آب بر می کنیم این درحالیست که باید برای توزیع آب متناسب با شرایط حوضه آبخیز عمل کنیم.

به گفته مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ما باید در کشور با توجه به پیش بینی های سازمان هواشناسی و الگوی بارش ها با کشاورزان توافق و یک برنامه مدیریت مصرف پویا در نظام بهره برداری آب تدوین کنیم حتی در گذشته و در دانش بومی ما نیز این اتفاق می افتاد و میرآب ها در گذشته آب را متناسب با حجم بارش ها و نیازهای موجود توزیع می کردند. با توجه به شرایط کنونی کشور نیاز است که چنین نظامی را به صورت منطقه ای در ایران اجرایی کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه ازجمله مسائل خشکسالی می توان به شور شدن آب و خاک اشاره کرد، گفت: زمانی که بارش اتفاق می افتد، خاک شست و شو می گردد و املاح آن به طبقات زیرین نفوذ می کنند اما در زمان خشکسالی به دلیل شست و سوی خاک دیگر اتفاق نمی افتد، نمک و شوری خاک به سطح زمین بازمی گردد.

جزی ادامه داد: از سویی دیگر در دوره های خشکسالی بهره برداری از آب چاه ها افزایش می یابد و سفره های آب شور بلافاصله جایگزین آب شیرین می شوند. از این رو شور شدن آب نیز از دیگر پیامدهای خشکسالی و اضافه برداشت ها است.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در انتها گفت: مسئله شور شدن خاک بیشتر روی اراضی کشاورزی و محصولات آن تاثیرگذار است و ممکن است که سبب از دست رفتن محصولات کشاورزی یا زمین گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1659

به "هشدار بحران شوری آب و خاک با کاهش بارش ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار بحران شوری آب و خاک با کاهش بارش ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید