دریاچه جرج؛ دریاچه ای که ناپدید می شود

به گزارش تور استانبول، دریاچه جرج، دریاچه ای در کانبرا مرکز کشور استرالیا، برخی روزها ناپدید می شود. می خواهید بدانید چطور؟

دریاچه جرج؛ دریاچه ای که ناپدید می شود

در 40 کیلومتری شمال شرق شهر کانبرا در کشور استرالیا، درست در کنار بزرگراه فدرال، یک دریاچه بزرگ وجود دارد، اما ممکن است نتوانید همیشه آن را ببینید. بسته به زمانی از سال یا روزی که به بازدید آن می روید، ممکن است با حجم زیادی از آب روبه رو شوید و یا تنها باتلاقی در یک مرتع بزرگ ببینید.

دریاچه جرج به شدت غیر قابل پیش بینی است. آب در این دریاچه مانند یک سراب خیالی می آید و می رود. داستان هایی در مورد عقب نشینی آب دریاچه تا یک کیلومتر از ساحل آن تنها در یک شب وجود دارد. هنگام پر شدن، دریاچه تا انتهای شرقی خود و برخورد به لبه بزرگراه، بیش از 155 کیلومتر مربع توسعه می یابد. اما غالبا تا اندازه ای خشک می شود که از بستر دریاچه برای چرای حیوانات استفاده می شود.

دریاچه جرج یکی از قدیمی ترین دریاچه های جهان است. بسیاری از افراد بر این باور هستند که این دریاچه بیش از یک میلیون سال پیش شکل گرفته است. در اصل، اینجا دریاچه ای وجود نداشت و جریان های کوچک آب رشته کوه بزرگ جدا کننده یا هایلندز شرقی (Great Dividing Range) به رودخانه یاس (Yass River) می ریخته است. اما مدت ها بعد به وجود آمدن ارتفاعات زمین شناسی و سرازیری خندق مانند دریاچه جرج، یک سد طبیعی برای مسدود کردن راستا نهرها به رودخانه خلق کرد و به این ترتیب دریاچه شکل گرفت. به علت عدم وجود خروجی، نمک و مواد معدنی آب هایی که به دریاچه جرج سرازیر می شدند، برای میلیون ها سال در آن تجمع یافته اند. به همین ترتیب، وقتی که دریاچه پر است، آب آن مانند آب دریا پر از نمک است.

در اوایل دهه 1800، دریاچه به صورت موثری بزرگ تر بود؛ به اندازه ای بزرگ که محل تجاری ماهیگیری سبز ماهی (Murray cod fishery) بوده است، اما در دهه 1840 به اندازه ای خشک شد که می توانستید تا وسط آن بروید. وقتی در دهه های بعد، آب این دریاچه کمی بالا آمد، سرمایه گذاران را به فکر ساخت یک اقامتگاه کنار دریاچه با قایق های بخاری پدالی (paddle-steamers) انداخت. اما تا انتهای قرن، آب دریاچه دوباره خشک شد و خانه های قایقی، باراندازها و قایق های پوسیده و قایق های موتوری بسیاری در ساحل سابق دریاچه باقی ماندند و رها شدند.

پاتریک دی دیکر، زمین شناس استرالیایی گفت که آخرین باری که دریاچه را پر دیده، سال 1971 بوده است. یک دهه جلوتر، یک صنعت پررونق ماهیگیری با جمعیت زیادی از سرخ باله ها (redfin) در دریاچه جرج وجود داشت. اما در اواخر دهه 1960 دریاچه جرج تقریبا خشک شد و جمعیت ماهی ها از بین رفتند.

در سال 1986 دریاچه دوباره خشک شد، سپس دوباره در سال 1996 پر از آب شد و سپس در سال 2002 تا 2010 به صورت کامل خشک شد. از آن پس، دریاچه شروع به پر شدن کرده است و در سپتامبر سال 2016، سطح آب در دریاچه زیاد گزارش شد.

آنچه که باعث می شد سطح آب دریاچه جرج به طور چشمگیری دچار نوسان باشد، برای مدتی طولانی ناشناخته بود. برخی از مردم بر این باور هستند که آب دریاچه از یک چشمه مخفی زیرزمینی تغذیه می شده که از طریق یک شکاف در زمین به سمت چین، نیوزیلند و یا حتی پرو، تخلیه شده است.

اما پاتریک دی دیکر اینگونه این واقعه زمین شناسی را توضیح می دهد:

دریاچه جرج در حقیقت یک تو رفتگی است که در زمان پر شدن تبدیل به دریاچه می شود. در زیر بستر دریاچه، آب همیشه وجود دارد و به صورت خارق العاده ای پر از نمک است؛ اما اگر بارش باران به اندازه کافی باشد، دریاچه پر می شود.

دریاچه جرج از طریق آب باران و روانآب (مقداری از آب باران است که مستقیما در اثر زهکش سطح زمین را ترک می کند) تغذیه می شود و تنها راهی که آب می تواند دریاچه را ترک کند، تبخیر است. به علت عمق کم دریاچه و سطحی بون آن، اثر هر یک از این مراحل طبیعی به نسبت بسترهای عمیق آبی، محسوس تر می شود. بعلاوه، زمینه مستعدی برای وزش بادهای قوی که آب دریاچه را سمتی به سمت دیگر جابجا می کنند، وجود دارد؛ اثری شبیه به طوفان موج که مراحل مرموز قابل مشاهده پر و خشک شدن دریاچه که گاها در عرض چند ساعت رخ می دهد، را به ما توضیح می دهد.

هنگامی که آب وجود دارد، دریاچه جورج تبدیل به یک پناهگاه و زمینی برای تغذیه پرندگان آبزی، پستانداران، خزندگان و دوزیستان می شود. بیش از دویست گونه حیوانات و پرندگان در اینجا مشاهده می شوند.

منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 17 اسفند 1400 بروزرسانی: 17 اسفند 1400 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1975

به "دریاچه جرج؛ دریاچه ای که ناپدید می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه جرج؛ دریاچه ای که ناپدید می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید