هشت درد شایع مزمن در زنان و راه های کاهش آن

به گزارش تور استانبول، زنان تقریبا نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند و علاوه بر نقش تربیت اجتماعی فرزندان و مدیریت خانواده، در تمامی مراکز مالی، علمی و فرهنگی حضوری فعال و اثرگذار دارند. بنابراین اتخاذ شیوه زندگی سالم در تامین، حفظ و ارتقای سلامت زنان می تواند زمینه را برای ایجاد یک جامعه سالم فراهم کند.

هشت درد شایع مزمن در زنان و راه های کاهش آن

دکتر سیروس مومن زاده - دانشیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به مناسبت هفته ملی سلامت زنان ایرانی که با شعار ورزش، شادابی و آرامش برگزار می گردد، در گفت وگو با تور استانبول و با تاکید بر نقش زنان در خانواده و جامعه، گفت: زنان در طول زندگی خود می توانند نقش های مختلف و متنوعی مانند مادری مهربان برای فرزندان، دختر و خواهری غمخوار برای خانواده، معلمی دلسوز، پرستاری مهربان و پزشکی متعهد را عهده دار باشند. اما این آفریده احتیاجمند توجه بیشتری است، چراکه با تمام ظرافت ها، بودن شان در طول زندگی با دردهایی همراه است؛ دردهایی که به سادگی به دردهای مزمن تبدیل می گردد، به همین دلیل توجه به این قشر باید جزو اولویت های اجتماعی و فرهنگی سیاستگذاران باشد.

وی با بیان اینکه زنان در مقایسه با مردان آسیب پذیرند و ناتوانی های ناشی از بیماری های مزمن در آنها به مراتب بیشتر از مردان است، گفت: متاسفانه بدلیل عدم توجه و رعایت شیوه زندگی سالم از جمله فعالیت جسمانی مداوم، تغذیه سالم و انجام آزمایش های دوره ای، تفکرات اجتماعی مردم نسبت به مراجعه به پزشک، هزینه های زیاد درمان و عدم تشخیص زودهنگام بیماری و غیره، زنان ایرانی دچار تحمل دردها و بیماری های مزمن زیادی می شوند؛ درحالیکه در صورت شناسایی و کنترل به موقع، میزان آسیب زایی اکثر بیماری های مزمن زنان بطور محسوس کاهش پیدا می نماید.

وی با بیان اینکه بروز دردهای مزمن به دلیل طولانی بودن فرایند درمان، هزینه های زیاد و دردآور بودن، مسائلی بسیاری را برای خانواده ها و اجتماع ایجاد می نماید، اضافه نمود: بنابراین توجه به این موضوع فقط ویژه بانوان نیست. در یک جامعه انسانی همه ما در مقابل سلامتی، آرامش، موفقیت و بطور کل خوشبختی یکدیگر مسئولیم و در شرایط امروز جامعه هر فردی باید به تناسب نقش خود، وظیفه اش را به درستی انجام دهد و هر فردی اعم از زن و مرد باید به این باور برسد که سلامتی افراد به یکدیگر وابسته است؛ باوری که شاید بدلیل مشغله های فکری به دولت ها سپرده شده و سایرین از مسئولیت های خود غافل شده اند.

مهم ترین دردهای مزمن شایع میان زنان

مومن زاده با اشاره به مهم ترین دردهای مزمن شایع در بین زنان، اظهار کرد: زنان بدلیل ساختار بدنی، احساساتی بودن و نقش شان در زندگی خانوادگی و اجتماعی، در دوران زندگی همواره دردهایی از قبیل دردهای دوران قاعدگی، یائسگی، سردرد، گرفتگی های عضلانی و اسکلتی، کم خونی و بی خوابی را تجربه می نمایند. بنابراین اگر به این دردهای عمومی که به تناسب سن، قد، وزن و شرایط محیطی میزان آن متفاوت است، بی توجهی های فردی و اجتماعی را اضافه کنیم، باید شاهد بروز و شیوع بیماری ها و دردهای مزمن در میان زنان و مسائل و هزینه های ناشی از آن بر خانواده ها و جامعه باشیم.

وی با اشاره به هشت درد شایع و مزمن که زنان با آن دست به گریبان هستند، گفت: سردردهای میگرنی، کمردرد، درد لگن، درد مفاصل گیجگاهی - فکی یا همان درد در هنگام جویدن غذا، درد آرتروز یا همان درد سائیدگی مفاصل، درد روماتیسم یا همان آرتریت روماتوئید، درد شکم و روده یا همان روده تحریک پذیر و درد کل بدن یا همان فیبرومیالژی بعضی از این دردهاست که این هشت نوع درد در زنان بین 3 تا 10 برابر نسبت به مردان شایع تر است. بویژه درد کل بدن که در 90 درصد موارد فقط در زنان دیده می گردد و درمان سخت و پیچیده ای دارد. بطور کلی زنان در طول عمر خود دردهای بیشتر و با شدت بالاتری نسبت به مردان تجربه می نمایند.

راهکارهایی برای پیشگیری از دردهای مزمن شایع

این عضو هیات علمی دانشگاه، ورزش کردن، توجه به تغذیه مناسب و یافتن راه های شادی را بهترین راه جهت پیشگیری از بروز و تشدید دردهای مزمن مطرح نمود و گفت: شرایط اجتماعی و مالی امروز در کشور، زمینه بروز دردهای مزمن را تقویت نموده و بنابراین نباید با بی توجهی به سلامت، آینده خود و خانواده خود را به خطر اندازیم.

وی ضمن تشریح این راهکارها مطرح نمود: روزانه 30 دقیقه از وقت خود را به ورزش اختصاص دهیم. کم هزینه ترین و ساده ترین ورزش، پیاده روی با گام های بلند است. قبل و بعد از پیاده روی حتما زمانی را به نرمش کردن و کشش های حرکتی اختصاص دهید. اگر دچار دردهای مزمن هستید از شنا کردن و پیاده روی در استخر آب غافل نشوید.

مومن زاده ادامه داد: تغذیه مناسب مساله بعدی است؛ به طوری که چاقی علاوه بر ضررهای بی شماری که برای بدن دارد، یکی از علت های مهم در طولانی شدن روند درمان دردهای مزمن است. زمانیکه فرد دچار درد زانو یا سائیدگی های مفصلی می گردد، اولین اقدام کاهش فشار بر محل درد است. بیماران بسیاری با مراجعه دوره ای به کلینیک های درد و پزشکان دردشناس، درد خود را آرام می نمایند، ولی به کاهش وزن توجهی نمی نمایند.

وی با بیان اینکه در دنیای پرمشغله امروز باید راه های شادزیستی را یاد بگیریم، اظهار کرد: شاد بودن احتیاج به علت ندارد، باید یاد بگیریم فعالیت های روزمره خود را چگونه با شادی انجام دهیم. در زنان بدلیل احساساتی بودن و تاثیرگذاری بیشتر مسائل زندگی بر روح و روان آنان، شاهد دردهایی هستیم که با داروها و روش های معمولی قابل درمان نیست، به عنوان نمونه ریشه سردردهای مزمن یا همان سردرد میگرنی، درد کل بدن و اسپاسم های عضلانی، مسائل عصبی است. البته پزشکان از جمله دردشناسان می توانند برای درمان دردها با منشا عصبی و روحی اقداماتی انجام دهند، اما برای درمان قطعی هر دردی خصوصا دردهای عصبی - روحی باور فرد برای درمان قطعی بسیار مهم است.

نقش اصلاح رفتارهای حرکتی در پیشگیری از بروز و کاهش دردهای مزمن

مومن زاده ادامه داد: نکته دیگری که می تواند عاملی مهم در جلوگیری از بروز و یا کاهش دردهای مزمن باشد، اصلاح رفتارهای حرکتی در فعالیت های روزانه از قبیل نوع بلند کردن اجسام، نوع نشستن، نوع برخواستن از خواب، خرید کفش مناسب و غیره است. مشغله ها و عادت های شهرنشینی موجب بروز رفتارهای حرکتی نامناسب در میان عموم مردم می گردد که شناسایی و ترک این رفتارها کار دشواری است، اما با کمی مطالعه و اخذ مشاوره از پزشکان می توان با اصلاحات کوچک در رفتار، دردهای بسیاری را پیشگیری و درمان کرد.

مومن زاده در انتها با تاکید بر اینکه رسانه های جمعی، صدا و سیما، آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی، سازمان نظام پرستاری و نهادها، سازمان ها و ارگان های بسیاری وظیفه گسترش و امور مربوط به سلامت زنان را بر عهده دارند، توضیح داد: همه ارگان ها و سازمان های ذیربط باید وظایف خود را بدرستی انجام دهند تا سلامت زنان و جامعه تضمین گردد. با این حال خود فرد به عنوان اولین سود برنده از سلامت روحی و جسمی، باید وظیفه خود را بدرستی انجام دهد. باید باور کنیم که پیشگیری مقدم بر درمان است و برای سالم، بودن وقت و انرژی صرف کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 دی 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 522

به "هشت درد شایع مزمن در زنان و راه های کاهش آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشت درد شایع مزمن در زنان و راه های کاهش آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید