هدف طرح کهاب کاهش بخارات بنزین و تاثیر مثبت بر محیط زیست است

تهران- خبرنگاران- سرپرست هوا و تغییر اقلیم با شرح درباره اجرایی شدن طرح کهاب گفت: اجرای طرح کهاب با هدف کاهش، راهنمایی، انتقال و بازیافت بخارات بنزین، از سال 87 تاکنون براساس مصوبات متعدد هیات وزیران توسط وزارت نفت اجرا شده و تحت پیگیری سازمان حفاظت محیط زیست بوده است.

هدف طرح کهاب کاهش بخارات بنزین و تاثیر مثبت بر محیط زیست است

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگاران از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، محمد مهدی میرزایی قمی درباره چگونگی طرح کهاب (کاهش، راهنمایی، انتقال و بازیافت بخارات بنزین) اضافه کرد: این طرح می بایست در انبارهای نفت، صندلی های بنزین و همچنین نفتکش ها انجام گردد.

وی ادامه داد: اجرای طرح کهاب در صندلی های بنزین در دو بخش انجام می گردد که بخش اول به کنترل و بازیافت بخارات بنزین در محل مخازن سوخت و بخش دوم به کنترل و بازیافت بخارات بنزین در محل و سوخت گیری خودروها مربوط می گردد.

قاسمی با اشاره به تاثیرات مخرب بخارات بنزین بر محیط زیست و افراد شرح داد: بخارات بنزین شامل ترکیبات مختلف از VOCs بوده که می تواند علاوه بر آثار زیست محیطی، بر سلامت کارکنان صندلیهای بنزین و انبارهای نفت (در وهله نخست)، مراجعین به صندلی ها، ساکنین مناطق همجوار صندلی ها و انبارهای نفت تاثیرات سوء داشته باشد.

وی اضافه کرد: ازجمله این ترکیبات چهار ترکیبBTEX بوده که سرطان زایی بنزن از آن کاملا به اثبات رسیده است، لذا به منظور پیگیری و نظارت هر چه دقیق تر بر موضوع از لحاظ چالش های موجود، علل تاخیر در اجرا و تکمیل طرح کهاب، سازمان محیط زیست علاوه بر انجام مکاتبات متعدد با وزارت نفت و سایر دستگاه های مرتبط، اجرای طرح را به صورت مکرر پیگیری می نماید.

سرپرست هوا و تغییر اقلیم امیدوار است با برنامه ریزی و پیگیری توسط وزارت نفت و همکاری صندلی داران و همچنین سایردست اندرکاران موضوع، بتوان گامی در جهت جلوگیری از انتشار مواد آلی فرار به محیط زیست برداشت و ضمن تاثیر گذاری مثبت بر سلامت محیط زیست و شهروندان، موضوع صرفه جویی در مصرف سوخت نیز محقق گردد.

علمی** 9014**1485

منبع: ایرنا
انتشار: بروزرسانی: 26 مهر 1398 شناسه مطلب: 188

به "هدف طرح کهاب کاهش بخارات بنزین و تاثیر مثبت بر محیط زیست است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدف طرح کهاب کاهش بخارات بنزین و تاثیر مثبت بر محیط زیست است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید