هامون دیگر هامون نمی گردد

به گزارش تور استانبول، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مردم باید قبول نمایند که هامون دیگر آن هامون پر آب سالهای گذشته نخواهد بود و این اتفاق هیچ زمان نمی افتد .

هامون دیگر هامون نمی گردد

به گزارش تور استانبول- عیسی کلانتری در نشست کارگروه احیای تالاب هامون و مقابله با گرد و غبار سیستان و بلوچستان اضافه نمود: در سیستان بالاتر از آب باید بعد معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد، به طوری که در این منطقه اگر محیط زیست آن درست گردد اما مردم معیشت نداشته باشند، نمی توانند دوام آوردند.

معاون رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به اینکه در سیستان دیگر کشاورزی نمی تواند تامین نماینده معیشت کل باشد زیرا آبی وجود ندارد و نخواهد داشت گفت: موضوع معیشت از مسائل مهمی است که به موازات آب و محیط زیست در این منطقه از ایران اسلامی باید پیش رود.

وی همچنین جدی شدن دیپلماسی آب با کشور افغانستان را از مسائل مهم در شمال سیستان و بلوچستان بیان نمود و اضافه نمود: برای تامین افزون بر 820 میلیون متر مکعب آب از آن سوی مرز در سیستان نباید برنامه ریزی کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست توضیح داد: لازم است در مدت باقی مانده از سالجاری برای تصویب بودجه در سال آینده مسئولان استان با یاری دانشگاهیان طرحی جمع بندی و طرح ریزی نمایند.

وی ادامه داد: اگر قرار است سازمان عمران سیستان مجددا احیا گردد احتیاجمند یک مدیریت متمرکز است .

کلانتری توضیح داد: احیای تالاب بین المللی هامون در کوتاه مدت از اولویت های سازمان محیط زیست کشور است.

وی گفت: با وجود کاهش بارندگی ها، در برنامه ششم توسعه تصویب می گردد که در زمینه فراوری محصولات کشاورزی 95 درصد خودکفا شویم یعنی 35 و نیم میلیارد مترمکعب آب اضافی باید در کشور مصرف گردد که این آب از کجا باید تامین گردد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در حدود 35 سال پیش کمتر از 200 میلیون تن کربن در کشور فراوری می شد اما امروز سالانه در حدود 730 میلیون تن فراوری می گردد که این موارد به عنوان تغییر اقلیم مورد توجه است.

وی با اشاره به مسائل تالاب بین المللی هامون و مسائل مردم منطقه سیستان گفت: مهمترین اقدام در این حوزه برای برطرف مشکل اصلاح ساختار مدیریت است یعنی برنامه های تمامی نهادها و سازمان ها در قالب مدیریت یکپارچه عمل گردد.

معاون رئیس جمهوری بیان نمود: سیستان با توجه به شرایط حاکم ناشی از خشکسالی های پی درپی و عواقب آن به منطقه ای خاص از نظر زندگی و غیر قابل تصور در جهان از نظر دوام انسان ها تبدیل شده، به طوری که درصورت فراهم نشدن امکانات و نرسیدن به این منطقه، مردم دوام نمی آورند.

وی اظهار داشت: کشور درگیر مشکل خشکسالی است که بدترین آن در سیستان و بلوچستان اتفاق افتاده است.

کلانتری با بیان اینکه ایران رتبه نخست فرسایش خاک در جهان را به خود اختصاص داده است، گفت: سالانه 2 میلیارد تن خاک در کشور از دست انسان ها خارج می گردد، درصورتی که برای هر سانتی متر خاک سالهای متمادی زمان احتیاج است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 65

به "هامون دیگر هامون نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هامون دیگر هامون نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید