نویسنده پاکستانی- بریتانیایی ملک الشعرایی دربار بریتانیا را رد کرد

به گزارش تور استانبول، ایمتیاز آرکر، نویسنده پاکستانی-بریتانیایی عنوان ملک الشعرایی دربار بریتانیا را رد و بیان کرد میخواهد بر نوشتن تمرکز کند.

نویسنده پاکستانی- بریتانیایی ملک الشعرایی دربار بریتانیا را رد کرد

به گزارش خبرگزاری ایبنا به نقل از گاردین، ایمتیاز آرکر، نویسنده پاکستانی-بریتانیایی عنوان ملک الشعرایی بریتانیا، که مهم ترین افتخار در جامعه شعر بریتانیا است، رَد و بیان کرد در حال حاضر به تمرکز بیشتری برای نوشتن اشعارش احتیاج دارد.

کارول آن دافی، شاعر اسکاتلندی و پروفسور شعر تطبیقی در دانشگاه منچستر در سال 2009 عنوان ملک الشعرایی انگلیس را به دست آورد. عنوانی که ده سال ادامه دارد. در نتیجه سال جاری باید جایگزین دافی معرفی گردد و گزارشات مجلات نشان می دهد که آرکر گزینه بعدی ملک الشعرایی بریتانیا است.

آرکر می گوید: حتی لحاظ کردن من در عنوانی به این مهمی برایم افتخار است و از این همه حمایت های محبت آمیز در سراسر جهان تحت تأثیر قرار گرفتم اما دوست دارم در فضایی شخصی و به دور توجه عموم به نوشتن ادامه دهم.

ساندی تایمز بیان کرد که قرار است این ماه آرکر به عنوان ملک الشعرای بعدی بریتانیا معرفی گردد اما بنا بر شواهد گاردین هیچ پیشنهاد رسمی به خانم آرکر نشده است و هنوز گزینه های احتمالی در دست آنالیز است.

بسیاری معتقدند عنوان ملک الشعرایی موجب الهام بیشتر شاعر نمی گردد و موجب خشک شدن چشمه خلاقیت شاعر می گردد. آندرو موشن، که از سال 1999 تا 2009 ملک الشعرای بریتانیا بود این نقش را بسیار مضر خواند و هنگامی که هنوز عنوان ملک الشعرایی را دارا بود گفت: پنج سال تمام چشمه شعر ذهن من خشک شد و نمی توانستم جز اشعار مناسبتی چیزی بنویسم.

کارول آن دافی هم هنوز اظهارنظری درباره جانشین خود، که باید روز اول می اعلام می شد، نکرده است و از آنجا که دولت مشغول موضوعات مهم تری است اعلام ملک الشعرای بعدی به تأخیر افتاده است.

از ایمتیاز آرکر، سایمون آرمیتاژ، دالیت ناگرا، لمن سیسای، آلیس اُزوالد، و جکی کِی از گزینه های احتمالی کسب عنوان ملک الشعرایی دربار بریتانیا نام برده می گردد. البته هیچ کدام از شاعران نام برده به طور رسمی به عنوان نامزدهای عنوان ملک الشعرایی اعلام نشده اند.

اُزوالد اخیراً به عنوان استاد شعر دانشگاه آکسفورد، که دومین عنوان مهم در جهانی شعر در بریتانیا است، انتخاب شد و با این حرکت عدم علاقه اش به عنوان ملک الشعرایی را نشان داد. استادی دانشگاه آکسفورد عنوانی است که توسط فارغ التحصیلان این دانشگاه انتخاب می گردد.

ملک الشعرایی دربار انگلیس عنوانی است که قبل از حضور آن دافی مادام العمر بود اما از زمان دافی تصمیم بر این شد که سِمَتی ده ساله باشد. ملک الشعرای دربار انگلیس وظیفه خاصی جز سرودن شعر برای دربار در موقعیت های خاص ندارد و در عوض عنوان ملک الشعرایی را در کارنامه خود دارد و سالیانه مبلغی در حدود 6 هزار پوند دریافت می نماید.

برای انتخاب ملک الشعرای انگلیس در شروع نامزدهای واجد شرایط انتخاب و به وزارت امور خارجه معرفی می شوند و در نهایت این نخست وزیر است که ملک الشعرای دربار را برمی گزیند. کارول آن دافی اولین زن و همچنین اولین اسکاتلندی است که عنوان ملک الشعرایی را به دست آورده بود و در طول ده سال ملک الشعرایی اش برای مرگ هنری آلینگهام و هری پچ- دو سرباز باقیمانده از جنگ جهانی دوم- و عروسی دوک و دوشس کمبریج شعر سرود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 تیر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 187

به "نویسنده پاکستانی- بریتانیایی ملک الشعرایی دربار بریتانیا را رد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نویسنده پاکستانی- بریتانیایی ملک الشعرایی دربار بریتانیا را رد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید