نمایندگان کنگره، تحریم های ترامپ علیه ترکیه را ناکافی خواندند

به گزارش تور استانبول، نمایندگان کنگره آمریکا با ناکافی خواندن اقدامات تنبیهی ترامپ علیه ترکیه تأکید کردند که در حال آماده سازی لایحه تحریمی جدید علیه آنکارا هستند.

نمایندگان کنگره، تحریم های ترامپ علیه ترکیه را ناکافی خواندند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نمایندگان دموکرات کنگره روز گذشته (دوشنبه) ضمن مخالفت با تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خارج کردن نظامیان این کشور از شمال سوریه در پی حملات نظامی ترکیه علیه نمودهای این کشور غرب آسیا، متعهد شدند که تحریم های جدیدی را علیه آنکارا وضع نمایند.

بنا به گزارش پایگاه خبری هیل، نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه با لیندسی گراهام سناتور جمهوری خواه که به شدت منتقد سیاست ترامپ در قبال سوریه است، در مورد لزوم ارائه یک لایحه دوحزبی علیه این تصمیم ترامپ و عملیات نظامی آنکارا در سوریه گفت وگو کرد.

پلوسی توضیح داد: از آنجایی که در موقعیتی قرار گرفته ایم که رئیس جمهور به ترکیه برای بمباران کردن و رهاسازی مؤثر داعش چراغ سبز نشان داده است، باید بسته تحریمی سخت تری در مقایسه با آنچه که کاخ سفید (علیه ترکیه) پیشنهاد داده، ارائه کنیم.

از طرف دیگر، جمهوری خواهان کنگره نیز علیرغم آنکه از تصمیم ترامپ برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از شمال سوریه انتقاد نموده اند، معین نیست که تا چه اندازه در مورد لایحه ای که این اقدام ترامپ را مورد توبیخ قرار دهد، پیشروی نمایند.

میچ مک کانل رهبر اکثریت سنا روز گذشته ضمن ابراز نگرانی عمیق از تصمیم اخیر ترامپ درباره خروج نظامیان آمریکایی از شمال سوریه، گفت که این هفته، مذاکراتی در سنا در مورد چگونگی واکنش به این تصمیم رئیس جمهور آمریکا، انجام خواهد گرفت.

وی هشدار داد: خروج حاکمیت آمریکا از این منطقه مهم، در راستای منافع کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت ما نیست....من مشتاق هستم این هفته و زمانیکه سنا به واشنگتن بازگشت (آغاز به کار کرد) با همکاران خود در سنا و با مقامات ارشد دولت درباره اقداماتی که می توان برای جلوگیری از یک فاجعه راهبردی انجام داد، گفت وگو کنم.

بر اساس این گزارش، گراهام و سناتور کریس ون هالن قرار است این هفته یک لایحه تحریمی برای هدف قرار دادن بخش انرژی و نظامی ترکیه ارائه دهند.

لایحه فوق همچنین در صدد محدود کردن تمامی دارایی های حاکمیت ترکیه در قلمرو آمریکا است و همچنین توانایی مقامات ارشد ترکیه برای سفر به آمریکا را نیز محدود خواهد نمود.

آنطور که این گزارش نوشته است، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز هدف این تحریم ها قرار می گیرد.

از طرف دیگر، دستکم دو گروه از نمایندگان کنگره به رهبری لیز چنی و الیوت انگل نیز در حال آماده سازی یک لایحه تحریمی دیگر علیه ترکیه هستند.

نمایندگان کنگره، علاوه بر آماده سازی یک لایحه تحریمی علیه ترکیه، در حال کار بر روی قطعنامه ای هستند که مخالفت خود را با راهبرد ترامپ ابراز نموده و ترکیه را وادار به متوقف کردن عملیات نظامی در شمال سوریه نمایند و همچنین از کوشش های نظامی و انساندوستانه برای نمودهای سوریه حمایت نمایند.

ترامپ روز گذشته گفت که مجازات هایی را علیه ترکیه وضع خواهد نمود که دموکرات ها تأکید کردند که این اقدامات ناکافی است.

رئیس جمهور آمریکا توضیح داد: آمریکا جسورانه از تحریم های اقتصادی برای هدف قرار دادن آنهایی استفاده می نماید که این اقدامات فجیع در سوریه را ممکن، تسهیل و تأمین اقتصادی کردند. من کاملاً آمادگی دارم که اگر رهبران ترکیه همچنان به ا ین راستا خطرناک و مخرب ادامه دهند، به سرعت اقتصاد ترکیه را تخریب کنم.

وی همچنین در ادامه اضافه نمود که مجازات ها و محدودیت های سفر، آندسته از مقامات ترکیه را هدف قرار می دهد که در نقض حقوق بشر مشارکت داشتند یا اینکه تهدیدی برای صلح، امنیت یا ثبات سوریه به وجود آوردند.

با اینحال، دموکرات های کنگره ضمن ناکافی خواندن این تحریم ها خواهان اقدامات بیشتر علیه ترکیه شدند.

چارلز شومر رهبر اقلیت سنا و سناتور جک رید و باب منندز در بیانیه ای مشترک در مورد اظهارات ترامپ توضیح دادند: تحریم های شدید در حالیکه خوب و قابل توجیه است، اما در بی اثر کردن خسارات و متوقف کردن پیغامدهای ناشی از فرار داعش ناکافی است.

این بیانیه ادامه می دهد: اولین گام در زمان آغاز به کار کنگره در این هفته، متعلق به جمهوری خواهان است که به ما در تصویب قطعنامه ای بپیوندند تا به صراحت نشان دهند که هر دو حزب (جمهوری خواه و دموکرات) خواهان صرفنظر رئیس جمهور از تصمیمش هستند.

پیشتر استیون منوشین وزیر خزانه داری آمریکا نیز در نشست خبری مقابل کاخ سفید از تحریم سلیمان سویلو وزیر کشور، حلوسی آکار وزیر دفاع و فاتح دونماز وزیر انرژی ترکیه و دو وزارتخانه دفاع و انرژی این کشور اطلاع داد. (جزئیات بیشتر)

در پی افزایش انتقادها از تصمیم ترامپ در مورد خروج نظامیان آمریکایی از شمال سوریه، رئیس جمهور آمریکا در یک پیغام توییتری تأکید کرد: من به ژنرال های خود گفتم که چرا ما باید برای سوریه و اسد بجنگیم و از سرزمین دشمنمان حمایت کنیم؟ هر کسی که می خواهد به سوریه در حمایت از کُردها یاری کند برای من خوب است چه روسیه باشد چه چین و چه ناپلئون بناپارت. ما 7000 مایل از آنجا دور هستیم. (جزئیات بیشتر)

پیش از آن، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا نیز یکشنبه گذشته گفته بود که به دستور رئیس جمهور این کشور، 1000 نظامی آمریکایی مناطق شاقتصادی سوریه را ترک می نمایند. وی گفته است: این اقدام به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و با توجه به ادامه عملیات نظامی ترکیه در مناطق شاقتصادی سوریه صورت می گیرد(جزئیات بیشتر).

رئیس جمهور آمریکا بعد از گفت وگوی تلفنی با اردوغان، ضمن تأکید بر عدم حمایت از عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، نظامیان آمریکایی را از مناطق تحت کنترل شبه نظامیان کرد در شمال سوریه خارج کرد که بعضی تحلیلگران و حتی مقام های سابق آمریکایی این اقدام را چراغ سبز ترامپ برای آغاز عملیات آنکارا در شمال سوریه توصیف کردند.

پس از خروج نظامیان آمریکا، آنکارا عملیات نظامی در شمال سوریه با اسم رمز چشمه صلح را به بهانه مقابله با شبه نظامیان کرد و ایجاد یک منطقه امن برای اسکان آوارگان سوری، از هفدهم مهر آغاز نموده است. دولت سوریه از این تجاوز نظامی ترکیه به شدت انتقاد نموده و آن را اشغالگری جدید خوانده است. ایران و روسیه نیز در باره تبعات این عملیات ترکیه هشدار داده اند به ویژه اینکه می تواند فرآیند راهکار سیاسی در ادلب را تحت الشعاع قرار دهد.

علیرغم انتقادهای جامعه بین الملل از عملیات نظامی ترکیه، اردوغان روز گذشته در پایتخت جمهوری آذربایجان تأکید کرد که ترکیه هرگز از این اقدام خود عقب نشینی نخواهد نمود.

وی گفت که ترکیه به این سخنان گوش نمی دهد و هرگز دست از عملیات در شمال سوریه نخواهد کشید تا به قول او این منطقه را از تروریست ها به طور کامل پاکسازی کند و کاری که آغاز نموده را به سرانجام برساند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 467

به "نمایندگان کنگره، تحریم های ترامپ علیه ترکیه را ناکافی خواندند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایندگان کنگره، تحریم های ترامپ علیه ترکیه را ناکافی خواندند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید