نشست مجازی روز جهانی اینترنت امن تر برگزار گشت

به گزارش تور استانبول، نشست مجازی روز جهانی اینترنت امن تر با هدف بررسی راهکارهای ایمن شدن بچه ها و نوجوانان در برابر آسیب های فضای مجازی برگزار گشت.

نشست مجازی روز جهانی اینترنت امن تر برگزار گشت

نشست آنلاین روز دنیای اینترنت امن تر که در ایران با نام روز اینترنت پاک شناخته می شود، با هدف بررسی راهکارهای ایمن شدن بچه ها و نوجوانان در برابر آسیب های فضای مجازی برگزار گشت.

روز اینترنت امن تر (SID- Safer Internet Day) هر سال در دومین ماه سال میلادی در بیش از 170 کشور دنیا از جمله ایران برگزار می شود.

از سال 2004 کمیسیون اروپا به عنوان نخستین گام از پروژه حاشیه های امن اتحادیه اروپا با هدف بالا بردن آگاهی عمومی در زمینه چالش های اینترنت و نگرانی های خانواده ها درباره آسیب های ناشی از حضور فرزندان در فضای مجازی این روز را تعیین و نامگذاری کرد.

هر سال یک موضوع متفاوت برای برگزاری این رویداد انتخاب می شود. سال های پیش موضوعاتی مانند قلدری آنلاین، شبکه های اجتماعی، عرضه اطلاعات و تصاویر شخصی آنلاین، به عنوان محورهای این روز مطرح شده بود و امسال نیز مانند دو سال گذشته موضوع همه با هم برای اینترنت بهتر - Together for a better internet- به عنوان شعار این روز در نظر گرفته شده است.

در این نشست محمد داوری، مدرس سواد رسانه ای نوع نگرش به پدیده اینترنت را زیربنای مباحث مرتبط با فضای مجازی کودک دانست و با اشاره به اینترنت به عنوان یکی از دستاوردهای بزرگ انسان که فلسفه زندگی را متحول کرده است، گفت: در این زیست، همراه با اینترنت فرصت ها و تهدیدهایی وجود دارد. برای چاره اندیشی درباره این تهدیدات نباید نگرش 100 درصد منفی به اینترنت داشت.

وی با بیان اینکه نگاه صرفاً منفی به این پدیده، ما را از مزیت ها و امکانات اینترنت محروم می کند، بر لزوم برخورد هوشمندانه با این فناوری و ارتقای سواد رسانه ای تاکید کرد و گفت: یونسکو سواد رسانه ای را در زمره سوادهای لازم انسان امروزی معرفی کرده و خوشبختانه طی چند سال اخیر نیز در کشور ما درس تفکر و سواد رسانه ای به عنوان یکی از دروس پایه مدارس متوسطه در نظر گرفته شده است.

داوری با اشاره به اینکه سواد رسانه ای تنها برای یک پایه تحصیلی کافی نیست، اضافه نمود: بچه ها حتی پیش از مدرسه با اینترنت درگیر می شوند و به نظر می رسد پیش از فراگیری سواد خواندن و نوشتن، سواد رسانه ای ضرورت دارد. باید از همان بدو آشنایی و ارتباط کودک با اینترنت، مهارت و دانش رسانه هم در اندازه خودش به وی منتقل شود. هدف سواد رسانه ای، تبدیل مخاطب منفعل به مخاطب فعال و تبدیل مخاطب فعال به مخاطب هوشمند است که بتواند از فرصت ها استفاده و در برابر تهدیدها از خود محافظت کند.

وی با اشاره به اینکه فناوری اینترنت حتی ادبیات فرزندان را تغییر داده و بیگانگی برخی والدین با فضای دیجیتال باعث شده ادبیات فرزند خود را درک نکنند، با دسته بندی نگرانی های والدین درباره استفاده فرزندان از فضای مجازی، گفت: نخستین نگرانی درباره محتوای ناپاک یا نامناسب است. می دانیم که هر محتوایی مناسب هر کسی نیست و البته برخی محتواها برای هیچکس مناسب نیست. الان سازوکارهای خوبی برای تحلیل و دسته بندی محتوای مناسب کودک در کشور وجود دارد.

این کارشناس بر لزوم گزینش محتوای مناسب و متناسب با نیاز مخاطب بر پایه روانشناسی رشد و روانشناسی یادگیری بچه ها و نوجوانان در فضای مجازی تاکید کرد و اضافه نمود: مدت زمان مصرف اینترنت محور دیگری از نگرانی والدین است. چرا که اینترنت خودش را به بخش مهمی از ساعات شبانه روز ما تحمیل کرده است. طبق یکی از آمارهای رسمی، بچه ها و نوجوانان در سراسر دنیا به طور میانگین روزانه بیش از 8 ساعت از وقت خود را در اینترنت سپری می کنند و بیش از دو تا سه ساعت از میانگین خواب آنها کم شده است. بنابراین یکی از مصادیق پاک بودن اینترنت، استفاده به اندازه از آن است.

وی چالش سوم والدین را دلیل و چرایی استفاده از اینترنت مطرح نمود و گفت: یکی از اهداف سواد رسانه ای، پرورش مخاطب هدفمند و هوشمند است و یکی از این ابزارها می تواند سیم کارت کودک و نوجوان باشد.

به گفته داوری، آسیب های استفاده نادرست فرزندان از فضای مجازی در چهار گروه ذهنی، روانی، جسمی و اجتماعی قابل دسته بندی است که از دید ذهنی محتوای نامناسب و مدت زمان استفاده بیش از اندازه، اختلال شناختی را به وجود می آورد.در اثر این استفاده، روان کودک به صورت گسسته شکل می گیرد و در نتیجه به بلوغ روانی متناسب با دوره رشد خود نمی رسد. در خصوص آسیب های جسمی نیز می توان به چاقی، ناهنجاری های حرکتی و بلوغ زودرس اشاره کرد. درباره آسیب اجتماعی نیز این نکته باید مورد توجه قرار گیرد که وقتی تعاملات کودک عمدتاً مجازی است، به بلوغ اجتماعی نمی رسد.

در این نشست مسعود صادقی کارشناس فناوری ارتباطات نیز با اشاره به اینکه امنیت در اینترنت در لایه های مختلف تعریف می شود و تمرکز روز دنیای اینترنت امن تر یا اینترنت پاک، بر امنیت در لایه کاربر است، گفت: پدیده اینترنت شکاف آگاهی و دانش ارتباطی را میان نسل ها معکوس کرده به طوریکه نسل جدید آگاه تر از نسل پیشین است و شتاب پیشرفت فناوری، سرعت و ژرفای این شکاف را بیشتر و بیشتر می کند.

وی گفت: لازم است سازوکار ویژه ای برای به روز رسانی دانش پدران و مادران و معلمان در مواجهه با اینترنت ایجاد شود. چرا که در زمینه ابزارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات، هم اکنون بچه ها از والدین و دانش آموزان از معلمان آگاه تر به نظر می رسند.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1475

به "نشست مجازی روز جهانی اینترنت امن تر برگزار گشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست مجازی روز جهانی اینترنت امن تر برگزار گشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید