ناآشنایی دانش آموزان محروم با مدرسه، هر اتاقکی مدرسه نیست

به گزارش تور استانبول، کمتر از یک هفته دیگر 220 هزار دانش آموز در نقاط مختلف شهری راهی مدارس شده و سال تحصیلی 98-99 را آغاز می کنند.

ناآشنایی دانش آموزان محروم با مدرسه، هر اتاقکی مدرسه نیست

به گزارش خبرنگار از ؛ کمتر از یک هفته دیگر هزاران دانش آموز در نقاط مختلف شهری استان اردبیل با کیف و کتاب راهی مدارس شده و سال تحصیلی 98-99 را آغاز می کنند، اما این در حالی است که بسیاری از دانش آموزان در نقاط دورافتاده و محروم همچون سال های گذشته حسرت شوق آغاز مهر را در دل دارند.

باتوجه به اینکه سال تحصیلی جدید در آستانه آغاز بوده و تمامی دانش آموزان شور و اشتیاق به آغاز ماه مهر و بازگشایی مدارس نشان می دهند، اما در این میان هستند دانش آموزانی که به دلیل پاره ای از مسائل و محدودیت ها از تحصیل بازمانده، یا در بهترین حالت با به جان خریدن بسیاری از مخاطرات مجبور به طی کردن مسافت زیادی برای رساندن خود به مدرسه در روستا های همجوار هستند.

طبق اظهارات و آمار های اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل، هیچ روستایی در هیچ نقطه ای از این استان، محروم از مدرسه نبوده و با نظر مساعد نوسازی مدارس استان نیز، تمامی روستا ها چه خشتی و چه کانکسی حداقل یک اتاقکی دارد که بتوان نام مدرسه بر آن ها نهاد.

دولت لطفی مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان اردبیل گفت: در حال حاضر سه باب مدرسه خشتی و گِلی در دست تعمیر و نوسازی بوده و تا آغاز مهر امسال عملیات آن ها به اتمام رسیده و در اختیار آموزش و پرورش قرار می گیرد.

لطفی در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار از ، تعداد مدارس کانکسی در سطح استان را بیش از 200 باب دانسته و این مدارس کوچک و اتاقک ها را دارای امکانات کافی برای تحصیل هر چند تعداد دانش آموز یک منطقه یا روستا مناسب دانست.

او همچنین از جمع آوری بخاری های نفتی تمامی مدارس مناطق محروم خبر داد و گفت: طبق طرح اجرایی در دست، سعی بر جمع آوری صد درصدی بخاری های نفتی؛ که تمامی این بخاری ها استاندارد هستند، داریم و هم اکنون با شتاب انجام عملیات لوله کشی و لوله گذاری گاز شهری در مدارس مناطق مدنظر، این مدارس به سیستم گرمایشی استاندارد تجهیز می شوند.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان بر تجهیز و نوسازی مدارس در مناطق حاشیه ای شهرها قول مساعد داد و اظهار کرد: خوشبختانه هم اکنون با تلاش بی وقفه نوسازی، تجهیز و توسعه مدارس استان، تمام مدارس در سطح شهر و حاشیه شهر از امکانات آموزشی برخوردار بوده و بافت ساختمانی هر یک از مدارسی که به هر دلیلی کهنه یا فرسوده بوده در دست تعمیر، تجهیز و نوسازی است.

لطفی از همکاری خیران در راستای مدرسه سازی و تجهیز مدارس مناطق محروم خبر داد و اضافه نمود: خوشبختانه در این راستا شاهد حضور پررنگ خیران مدرسه ساز استان در صحنه هستیم، که در این زمینه بخش اعظم و مهمی از مدارس استان توسط همین خیران ساخته، تجهیز و نوسازی می شوند.

احمد ناصری مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار از ، تعداد ثبت نامی در مدارس استان را بیش از 220 هزار نفر عنوان نمود و گفت: تا نیمه شهریور امسال 220 هزار و 863 نفر در 2 هزار و 832 مدرسه برای سال تحصیلی جدید ثبت نام کرده اند.

ناصری با اشاره به تعداد ثبت نام در هر مقطع تحصیلی اضافه نمود: تا تاریخ مذکور تعداد 6 هزار و 617 نفر در مقطع پیش دبستانی، 125 هزار و 216 نفر در مقطع ابتدایی، 51 هزار و 624 نفر در دوره اول متوسطه و 37 هزار و 406 نفر در دوره دوم متوسطه در مدارس استان برای آغاز سال تحصیلی 98-99 ثبت نام کردند.

او شرح داد: در مجموع 347 مدرسه در مقطع پیش دبستانی، هزار و 505 مدرسه در مقطع ابتدایی، 596 مدرسه در مقطع دوره اول متوسطه و 384 مدرسه در دوره دوم متوسطه برای آغاز سال تحصیلی جدید در نظر گرفته شده است.

به گفته مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل تعداد 2 هزار و 287 مدرسه در سطح استان دولتی و 545 باب مدرسه با سیستم غیردولتی مدیریت می گردد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل در خصوص روند ثبت نام در تمام مقاطع استان اظهار کرد: ثبت نام دانش آموزان مطابق دستورالعمل ارسالی به مدارس از تاریخ 98/03/02 مقطع ابتدایی، 98/04/10 مقطع متوسطه دوره اول و 98/04/24 مقطع متوسطه دوره دوم در مدارس استان آغاز شد.

ناصری گفت: در طول فرآیند ثبت نام اکیپ های بازرسی با حضور در مدارس روند ثبت نام را بررسی کردند، که خوشبختانه تا به این لحظه ثبت نام دانش آموزان بدون هیچگونه مسئله ای اجرا شده است.

او شرح داد: در طول فرآیند ثبت نام بنده شخصا به همراه معاون آموزش متوسطه و رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات استان، در چندین برنامه زنده تلویزیونی و رادیویی صدا و سیمای مرکز اردبیل حضور یافته و به سوالات اولیای گرامی در خصوص ثبت نام پاسخگو بودیم و خوشبختانه در این زمینه هیچگونه نارضایتی از سوی اولیای دانش آموزان انعکاس داده نشده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل در خصوص ساماندهی سرویس مدارس نیز گفت: امسال 20 هزار دانش آموز از سرویس مدرسه استفاده می کنند که در این راستا پیمانکاران مشخص شدند و همچنین با سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری اردبیل و اتحادیه آژانس داران قراردادی امضاء شده است که در این خصوص بیش از 2 هزار راننده بعنوان سرویس مدارس مشغول خواهند بود.

یوسف سرائی رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم التحریر استان اردبیل در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار از ، گفت: در سال تحصیلی 98-99 بیش از 200 نوشت افزار و کتابفروش دارای مجوز در سطح استان به دانش آموزان خدمات ارائه خواهند داد.

سرائی با اشاره به اینکه از 15 شهریورماه توزیع کتب درسی در سطح استان آغاز شده است، اضافه نمود: نمایشگاه پائیزه نیز طبق روال هرسال از 21 الی 29 شهریورماه در محل نمایشگاه بین المللی استان واقع در جنب دریاچه شورابیل اردبیل دایر شده است.

او شرح داد: تعداد غرفه ها هم اکنون در دست نبوده، اما استان هایی همچون تهران، اردبیل و فارس در این نمایشگاه محصولات خود را با قیمتی مناسب و به مراتب پایین تر از قیمت بازار آزاد، ارائه می دهند.

مسئول ناشران، چاپخانه داران و کتابفروشان استان با اشاره به اینکه برخی از اقلام آموزشی در این نمایشگاه با ارز نیمایی ارائه می گردد، گفت: کیف مدارس، برخی از لوازم تحریر و همچنین برگه A4 با ارز نیمایی توزیع می گردد، که به همین دلیل دولت نیز با ارز 4 هزار تومانی دفتر و نوشت افزار جهت توزیع در اختیار سازمان بازرسی استان قرار داده است.

سرائی از توزیع 160 هزار جلد دفتر 40، 60، 80، 100 و 40 برگ نقاشی در سطح استان با قیمت مناسب خبر داد و شرح داد: 35 هزار جلد در اختیار کمیته امداد امام خمینی(ره) جهت توزیع در بین مددجویان و 125 هزار جلد در اختیار غرفه داران در نمایشگاه و برخی نوشت افزار ها قرار می گیرد.

او گفت: ستاد تنظیم بازار با همکاری اتحادیه نوشت افزار، اتحادیه حمایت از مصرف کنندگان و سازمان بازرسی استان اردبیل، در سطح استان فعال شده است. که در این راستا بازرسان به صورت نامحسوس در سطح شهر ها به کنترل وضعیت بازار مشغول هستند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم التحریر استان پل ارتباطی مردم و مسئولان در راستای گزارش هرگونه تخلف، اعم از کم فروشی یا گران فروشی در عرضه لوازم التحریر را سامانه ارتباطی 124 عنوان نمود و از مردم خواست تا در صورت مشاهده هرگونه تخلف مذکور، مراتب را از طریق این سامانه به سازمان بازرسی اطلاع دهند.

سرائی در خصوص نبود تخلف در سال تحصیلی 97-98 اذعان داشت: خوشبختانه سال گذشته هیچ گزارشی مبنی بر تخلف نوشت افزاران و کتابفروشان در سطح استان به دست ما نرسید.

طبق اظهارات و آمار های اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل هیچ روستایی در هیچ نقطه ای از استان، محروم از مدرسه نبوده و با نظر مساعد نوسازی مدارس استان نیز، تمامی روستا های استان چه خشتی و چه کانکسی حداقل یک اتاقکی دارد که بتوان نام مدرسه بر آن ها نهاد.

می بایست یادآوری کرد که هر اتاقکی مدرسه نیست و هر مدرسه ای نمی تواند داخل یک فضا با مساحت 30 متری گنجانده گردد؛ وقتی نام از مدرسه برده می گردد باید مکان مدنظر همچون مدارس سطح شهر از تمامی یا حداقلی ترین امکانات آموزشی و رفاهی برخوردار باشد، پس بهتر است در خصوص این مهم، مسئولان کمی بیشتر دقت داشته باشند.

و اما دانش آموزان زیادی در گوشه و کنار این شهر بزرگ هستند که نه می توانند معنای لباس تازه مدرسه را بفهمند و نه شوری برای بازگشایی مدارس داشته باشند، سهم آنان از آغاز تحصیل و یک سال پر از خاطره فقط حسرت نداشتن ها و نبودن هاست.

با آمدن مهر، بچه هایی هم هستند که در خیابان های شهر بساط کاسبی خود را پهن کرده و در میان هیاهوی دانش آموزان در سطح شهر گم می شوند، باید توجه داشت که اول مهر برای این بچه ها با کتاب، دفتر و کیف و لباس نو آغاز نمی گردد؛ بلکه اول مهر برای این بچه ها علاوه بر تکرار روز های سخت پشت سر نهاده، آغازی پر از حسرت است.

کلام آخر؛

شاید اگر با نگاهی مسئولانه اطراف خود را بنگریم، بچه ها بسیاری را ببینیم که علی رغم آغاز ماه مهر هیچ شوقی برای خرید کوله پشتی پر از وسایل نو و رفتن به مدرسه ندارند، بگذریم از بچه هایی که در حاشیه شهر ها و روستا های دورافتاده به هر دلیل و منطقی که هست از تحصیل بازمانده اند، شاید در شهر روزانه بچه ها قد و نیم قد بسیاری را مشاهده کنیم که وقتی دانش آموزان زیادی نیمی از روز خود را پشت نیمکت مدرسه هستند و درس هر روز را مشق می کنند، آنان روز خود را در خیابان های شهر سپری می کنند، کاش کمی؛ فقط کمی در قبال این بچه ها احساس مسئولیت و وجدان کنیم.

گزارش از نوشین سلامت

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 356

به "ناآشنایی دانش آموزان محروم با مدرسه، هر اتاقکی مدرسه نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناآشنایی دانش آموزان محروم با مدرسه، هر اتاقکی مدرسه نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید