میزان خط اعتباری اروپا و ایران چقدر است؟ عراقچی پاسخ داد

به گزارش تور استانبول، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: از نظر جمهوری اسلامی هیچ مذاکره مجددی در مورد برجام صورت نخواهد گرفت اما اجرای مطلوب برجام می تواند موضوع گفت وگوها باشد.

میزان خط اعتباری اروپا و ایران چقدر است؟ عراقچی پاسخ داد

به گزارش خبرگزاری تور استانبول،عراقچی که پس از مذاکرات روز گذشته در پاریس هم اکنون در اسلوونی به سر می برد، در پاسخ به تور استانبول گفت: محور مذاکرات با فرانسه در مورد نحوه تامین مطالبه جمهوری اسلامی در مورد فروش نفت و نحوه تامین درآمدهای حاصله است.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران همچنانکه بارها اعلام نموده است تنها در صورتی به اجرای کامل برجام بر می گردد که قادر به فروش نفت خود و دسترسی و عواید ناشی از آن به صورت کاملا قابل استفاده و بدون هرگونه محدودیتی باشد، و ابتکار فرانسه دقیقا به همین دلیل است.

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید نمود به دنبال تماس های تلفنی آقای مکرون رئیس جمهور فرانسه، به ایشان تاکید شد که یا اروپا می بایست از ایران نفت خریداری کند و یا معادل فروش نفت را به صورت خط اعتباری، که با درآمدهای نفتی ایران تضمین می گردد و در حقیقت به نوعی به معنای پیش فروش نفت است، در اختیار ایران قرار دهد.

عراقچی افزود: میزان این خط اعتباری حدود 15 میلیارد دلار برای مدت چهار ماه یعنی تا انتها سال میلادی است. بدین ترتیب در صورت حصول توافق ایران در چهار ماه آینده معادل صد در صد نفت خود را یا خواهد فروخت یا به صورت خط اعتباری دریافت و پیش فروش می نماید.

وی شرح داد: بعد از دریافت 15 میلیارد دلار، جمهوری اسلامی آمادگی گفت وگو با کشورهای 1+4 را دارد اما واقعیت آن است که هنوز در مورد دستور کار این گفت وگوها اختلاف نظرهای جدی بین طرفین وجود دارد.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه گفت وگوها درخصوص معین دستور کار هنوز ادامه داشته و به هیچ نتیجه مشخصی نرسیده است، توضیح داد :جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان در رابطه با خطوط قرمز خود با کسی مذاکره نخواهد کرد.

عراقچی گفت: از نظر جمهوری اسلامی هیچ مذاکره مجددی در مورد برجام صورت نخواهد گرفت اما اجرای مطلوب برجام می تواند موضوع گفت وگوها باشد؛ با توجه به اینکه طرف مقابل کوتاهی های جدی در این زمینه داشته است. همچنین امنیت در کلیه آبراه های بین المللی می تواند موضوع مصاحبه باشد. جمهوری اسلامی ایران به شرط تامین امنیت و آزادی کشتی های خود در تمامی آبراهه ها آمادگی دارد در مورد امنیت و آزادی کشتی رانی در خلیج فارس و تنگه هرمز وارد مصاحبه گردد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: از نظر جمهوری اسلامی صورت مسئله کاملا روشن است. اینکه اروپایی ها نفت ایران را می خرند، یا پیش خرید می نمایند، یا خط اعتباری می دهند، خودشان می دانند و آمریکا. از نظر ما بازگشت به اجرای کامل برجام منوط به دریافت 15 میلیارد دلار برای یک دوره چهار ماهه است و در غیر این صورت روند کاهش تعهدات ایران ادامه خواهد یافت. وی گفت بعید می داند کشورهای اروپایی تا قبل از 16 شهریور بتوانند گام موثری بردارند بنابراین مرحله سوم کاهش تعهدات از سوی ایران در تاریخ مزبور شروع خواهد شد. این مرحله شامل بخش مهمی از تعهدات ایران خواهد بود که در زمان خود اعلام خواهد شد.

وی در انتها این مصاحبه به شایعه امکان ملاقات روسای جمهور ایران و آمریکا در حاشیه مجمع عمومی آینده سازمان ملل متحد اشاره نمود و گفت : چنین ملاقاتی به هیچ وجه در دستور کار قرار ندارد و همانطور که جناب آقای دکتر روحانی هم تاکید نموده اند نه تنها امکان ملاقات دوجانبه وجود ندارد، بلکه قبل از بازگشت آمریکا به برجام و برطرف مجدد تمامی تحریم های هسته ای اصولا زمینه ای برای حضور آمریکا در جلسات مذاکراتی ایران با کشورهای باقی مانده در برجام هم وجود ندارد.

دوشنبه یازدهم شهریورماه سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در صدر هیاتی مالی وارد پاریس شد تا در ارتباط با برجام و آینده این توافق با مقامات طرف مقابل دیدار و گفت وگو داشته باشد.

23310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 306

به "میزان خط اعتباری اروپا و ایران چقدر است؟ عراقچی پاسخ داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان خط اعتباری اروپا و ایران چقدر است؟ عراقچی پاسخ داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید