فواید و آفات رابطه قبل از ازدواج و دوران نامزدی

به گزارش تور استانبول، رابطه قبل از ازدواج و دوران نامزدی، دوره آشنایی زوجین قبل از عروسی است که با رعایت موازین اخلاقی، مفید بوده و پیمان ازدواج را محکم می نماید

فواید و آفات رابطه قبل از ازدواج و دوران نامزدی

در دوران رابطه قبل از ازدواج پسر و دختر نامحرمند، هر چند که قرار است در آینده ازدواج نمایند. بنابر این باید روابطشان را با معیار های شرعی بسنجند و از ملازمت با یکدیگر، گفتگوی طولانی، خلوت کردن و ارتباط نزدیک به ویژه ارتباط جنسی نامشروع بپرهیزند. بنایراین، اگر ممکن است فاصله بین خواستگاری و اجرای عقد شرعی طولانی شود، بمنظور برطرف موانع شرعی بهتر است صیغه محرمیت شرعی خوانده شود.

البته به طور کلی وجود دوره ای قبل از جاری شدن عقد رسمی برای آشنایی بیشتر زوجین با خلق و خوی یکدیگر ضروری است و مزیت های زیر را دارا می باشد:

فواید و مزایای رابطه قبل از ازدواج

 • آمادگی لازم دختر و پسر و والدین برای مراسم عروسی، که این فرصت را دوران نامزدی به آن ها می دهد.
 • آشنایی هر چه بیشتر دختر و پسر با همدیگر و با خانواده هایشان.
 • حل مسائل احتاقتصادی سربازی و ادامه تحصیلات
 • آمادگی لازم برای به دوش کشیدن مسئولیت زندگی.
 • چون دختر و پسر به خانواده علاقه و انس شدید دارند جدایی آنها بلافاصله بعد از عقد شرعی، از نظر عاطفی برای آنها مشکل است.
 • آمادگی لازم دختر و پسر برای زندگی مستقل.
 • سنجش میزان عشق و محبت و علاقه دختر و پسر در این دوره نسبت به یکدیگر و جهت دادن آن در محور زندگی.
 • دیدارهای عاشقانه در دوران های نامزدی، امید به زندگی را در دختر و پسر تقویت می نماید، صحبت های عاشقانه درباره آینده زندگی، دیدار های عاقلانه، تفریحات سالم و گردش های محبت آمیز، در تحکیم خانواده نقش بسزایی دارد.
 • رفتن سفرهای کوتاه، شناخت دختر و پسر را نسبت به روحیات و اخلاق یکدیگر در سفر تقویت می نماید؛ آن دو متوجه اخلاق نامزدش در سفر می شود و متوجه می شود که اخلاق او در خصوص خرج کردن چگونه است.

مسائل و آفات دوران نامزدی و رابطه قبل از ازدواج

عده ای یکی از موانع ازدواج را رفت و آمد دوران نامزدی می دانند و این مبحث را در موانع ازدواج آنالیز می نمایند. ولی با مقداری تامل پی می بریم که صندلی اصلی بحث همین جا و نه به عنوان یک بحث مستقل در موانع ازدواج است. البته این دوران مسائل و آفت هایی را در پی طی دارد که در دو فصل مجزا آنالیز می شود:

 1. مسائل دوران نامزدی
 2. آفت های احتاقتصادی این دوران

1. مسائل دوران نامزدی

الف: فقر و کمبودهای اقتصادی (اقتصادی)

به علت وجود رودربایستی های دو خانواده و رفت و آمدهای فراوان پسر و دختر به منزل های یکدیگر، با پذیرایی های پرخرج همراه است که ممکن است این شرایط از لحاظ اقتصادی برای آنها مشکل ساز شود.

ب: مسائل اخلاقی

زمانی که داماد به منزل دختر می رود اصولا در اتاق خلوت می فرایند و با یکدیگر صحبت می نمایند، از آینده زندگی می گویند و از خصوصیات اخلاقی و روحی همدیگر صحبت می نمایند. سوال این است برای خانواده ای که در آن برادر و یا خواهر کوچکتری وجود دارد یقینن آثار سویی بر افکار آنها خواهد داشت. لذا پدر و مادر می بایست حتی الامکان دوران نامزدی را کوتاه نموده و ازدواج را آسان گیرند و از مسائل اخلاقی و روحی دختر و پسر دیگر خانواده جلوگیری نمایند.

2. آفت های احتاقتصادی رابطه قبل از ازدواج

دختر و پسر به خاطر ازدواج در آینده، و به بهانه اینکه نامزد هم دیگرند بعضا احساس آزادی مطلق نموده و در زیر ماسک نامزدی مرتکب رفتارها و معاشرت های بدون قید و شرط می شوند.

 • پاره ای از جوانان خوش گذران بعد از ارضای غرایز جنسی و اشباع لذت های چند ماهه نامزدی و سیرشدن از دختر مورد نظر او را رها می نمایند.
 • درخواست های غیر معقول و توقعات بیجا، یکی از آفت های دوران نامزدی می باشد.
 • یادآوری خاطرخواهان خود قبل از ازدواج، که باعث رنجش طرف مقابل شده و نسبت به زندگی آینده دلسرد می شود.

یک هشدار جدی

عده ای از جوانان برای این که دوران نامزدی را با آزادی مطلق سپری نمایند این گونه استدلال می نمایند که در این دوران می خواهند همدیگر را خوب بشناسند و با روحیات و افکار و اصالت و شرافت و وضع خانوادگی یکدیگر آشنا شوند و با چشم بسته تشکیل خانواده ندهند. در جواب می توان گفت اولا با توجه به فواید دوران نامزدی که گفته شد، این دوران می تواند فی نفسه فرصت خوبی برای مطالعه در رفتار و کردار و خصوصیات اخلاقی و اجتماعی زوجین باشد، ولی نباید از این نکته غافل شد که آنچه بیشتر از معاشرت ها مورد نظر دختر و پسر قرار می گیرد، اشباع نیروی جنسی و کسب لذت های زودگذر می باشد و شناسایی وضع اخلاقی و روحی همدیگر در مرتبه دوم اهمیت قرار می گیرد. ثانیا، دختر و پسر در این گونه معاشرت ها در دوران نامزدی، سعی در مخفی کردن اخلاق و رفتاری واقعی خود دارند و با این شرح، این طرز تفکر که در دوران نامزدی همدیگر را بشناسیم و با اخلاق یکدیگر آشنا شویم به کلی رد می شود.

تذکری به والدین

پدر و مادر وظیفه دارند که معاشرت ها و رفتارهای دوران نامزدی فرزندان خود را دقیقا کنترل نمایند تا نتیجه مطلوبی از آن گرفته شود و خدای نانموده بعد از اشباع نیروی غریزی و جنسی و کسب لذت های زود گذر مسائلی برای آنها به بار نیاید.

یک سنت غلط - نامزدی دوران کودکی

در برخی از بلاد یا قبیله و یا روستاها و بعضا در برخی از شهرهای کوچک دختر و پسر را در همان زمان طفولیت طی یک مراسمی بستگان جمع می شوند و یک حلقه نامزدی به دختر می دهند و والدین دختر و پسر با هم دیگر قول و قرار می گذارند که وقتی به سن ازدواج رسیدند با همدیگر ازدواج نمایند. البته در مراسم نامزدی دوران طفولیت و کودکی یا حتی بعضا شیر خوارگی صیغه عقد خوانده نمی شود.

اول: حق انتخاب همسر آینده به عهده فرزند است و عظیم ترها تنها می توانند راهنما و مشاور خوبی برای آن ها باشند و تجربه خودشان را در اختیار آن ها قراردهند. اما با این کار حق انتخاب همسر را از آن ها سلب می نمایند.

دوم: دو نوجوان و بعضا کودک، چون دارای رشد عقلی و فکری کافی نیستند لذا مصالح همدیگر را به هیچ وجه نمی توانند تشخیص دهند.

سوم: آیا پدر و مادر حتی یک درصد احتمال نمی دهند که شاید آنها در عظیمسالی مناسب هم نباشند و فرزندانشان مجبور باشند با یک ازدواج تحمیلی تا آخر عمر بسازند؟

چهارم: ازدواج های این چنین هیچگونه تضمین نسبت به آینده ندارد. دختر و پسر یا می سوزند و می سازند و یا نهایت کار به طلاق منجر می شود.

منبع: آن چه زنان و مردان نمی دانند / الن و باربارپیز

منبع: setare.com
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1288

به "فواید و آفات رابطه قبل از ازدواج و دوران نامزدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید و آفات رابطه قبل از ازدواج و دوران نامزدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید