غول زنگ خورده از آب بیرون کشیده شد: خاتمه ماموریت مرکزداده زیر آبی مایکروسافت با موفقیت های چشم گیر

به گزارش تور استانبول، مایکروسافت اوایل تابستان سال جاری، اولین مرکزداده زیرآبی خود در جزایر اورکنی اسکاتلند را بیرون کشید و به ماموریت اش پایان داد.

غول زنگ خورده از آب بیرون کشیده شد: خاتمه ماموریت مرکزداده زیر آبی مایکروسافت با موفقیت های چشم گیر

این مرکزداده پس از شست وشو و پاک سازی بدنه ای، به آزمایشگاه های این شرکت منتقل شد تا دوام، پایداری، مقاومت و عملکرد آن در شرایط محیطی زیر دریا آنالیز و ارزیابی گردد.

مایکروسافت چند سال پیش و تحت پروژه ای به نام Project Natick این دیتاسنتر را به اعماق دریا فرستاد.

آب یک ماده خنک نماینده بسیار خوب برای سیستم های سرمایشی مراکزداده است. عمده هزینه های یک مرکزداده را هم انرژی و سیستم سرمایشی شکل می دهند.

مایکروسافت ایده مراکزداده زیرآبی را با هدف دستیابی به انرژی تجدیدپذیر رایگان و کاهش هزینه های سرمایشی سرورها و تجهیزات شبکه دنبال کرد و تا کنون چندین مرکزداده زیرآبی آزمایشی در کف دریاها و اقیانوس ها قرار داده است.

آنالیز های اجرا شده روی دیتاسنتر مستقر در آب های جزیره اورکنی اسکاتلند نشان می دهد؛ نه تنها از نظر کارایی و عملکرد بسیار خوب بوده است؛ بلکه سرورهای درون این دیتاسنتر تا 8 برابر مطمئن تر از سرورهای خشکی هستند.

مهندسان مایکروسافت به دنبال جواب این پرسش هستند که چه چیزی باعث شده قابلیت اطمینان این سرورها از نظر قطعی، خرابی، نوسانات برق و الکتریکی، آپ تایم و دان تایم بهتر از نمونه های مستقر روی زمین و محیط های غیر آبی باشد.

بهترین ایده برای شهرهای ساحلی و کوچک

بازدهی انرژی مرکزداده زیرآبی مایکروسافت به مراتب بیشتر از مراکزداده خشکی، به ویژه مناطق ضعیف از نظر جغرافیایی و آب وهوای محیطی بوده است. این دیتاسنتر 100 درصد از انرژی های تجدیدپذیر شامل باد و خورشید استفاده نموده و باز هم کارایی بهتر از نمونه های زمینی داشته است.

مایکروسافت می گوید تجربه به دست آمده در پروژه Natick نشان می دهد مراکزداده قابل حمل و انطعاف پذیر می تواند در سراسر دنیا و مناطق ساحلی نصب و به کار گرفته شوند.

مراکزداده ماژولار روشی برای افزایش دسترسی ها به قدرت محاسباتی و شبکه با کمترین هزینه و مصرف انرژی است. این مراکزداده کوچک که عموما شامل چندین سرور هستند؛ می توانند برای نیازهای محلی مشتریان را تامین نمایند و دیگری نیازی به مراکزداده سنتی و متمرکز در شهرهای عظیم نباشد.

به هر حال، پروژه Natick و مرکزداده زیرآبی مایکروسافت با نتایج درخشان و چشم گیری همراه بوده است. در گام بعدی، مایکروسافت در پی افزایش کارایی و قدرت این مرکزداده و پیوند دادن آن به مراکزداده زمینی تا مراکزداده زیرآبی دیگر برای ترکیب قدرت محاسباتی است.

لازم به ذکر است ایران هم کشوری است که در شمال و جنوب از سواحل و دریاهای پهناوری سود می برد و ایده مراکزداده زیرآبی می تواند یک روش برای توزیع قدرت شبکه ارتباطی میان شهرهای کوچک ساحلی و مهم تر از آن روشی برای کاهش هزینه های عملیاتی باشد.

منبع: + و +

منبع: یک پزشک
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1208

به "غول زنگ خورده از آب بیرون کشیده شد: خاتمه ماموریت مرکزداده زیر آبی مایکروسافت با موفقیت های چشم گیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غول زنگ خورده از آب بیرون کشیده شد: خاتمه ماموریت مرکزداده زیر آبی مایکروسافت با موفقیت های چشم گیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید