شکایات مشترکان از خدمات ارزش افزوده 73 درصدکاهش یافت

به گزارش تور استانبول، مدیرکل دفتر حفاظت از حقوق مصرف کننده رگولاتوری گفت: در سه ماه نخست سال 99 نسبت به همین بازه زمانی در سال 98 شاهد کاهش 73 درصدی شکایات مشترکان از خدمات ارزش افزوده بودیم.

شکایات مشترکان از خدمات ارزش افزوده 73 درصدکاهش یافت

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، پیمان قره داغی مدیرکل دفتر حفاظت از حقوق مصرف کننده رگولاتوری گفت: در سه ماه نخست سال 99 نسبت به همین بازه زمانی در سال 98 شاهد کاهش 73 درصدی شکایات مشترکان از خدمات ارزش اضافه کرده بودیم.

وی درباره آمار مربوط به شکایات مربوط به خدمات ارزش اضافه کرده (وس) در سال 98، بیان نمود: در سال گذشته 953 شکایت در مورد خدمات ارزش اضافه کرده در سامانه 195 ثبت شده که 331 شکایت آن مربوط به سه ماهه اول سال است.از این تعداد 44 شکایت در فروردین ، 157 مورد در اردیبهشت و 130 شکایت در خرداد سال گذشته ثبت شده است.

قره داغی ادامه داد: این در حالی است که در سه ماهه اول سال جاری 89 شکایت ثبت شده است، که تعداد آن در فروردین، اردیبهشت و خرداد به ترتیب 27، 42 و 20 شکایت بوده و این نشان می دهد که نارضایتی مشترکان از خدمات ارزش اضافه کرده به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

مدیرکل دفتر حفاظت از حقوق مصرف کننده رگولاتوری شرح داد: این آمار نشان می دهد که تلاش های وزارت ارتباطات در راستای آگاهی رسانی مردم از نحوه فعال و غیر فعال سازی خدمات ارزش اضافه کرده و ایجاد موانع برای سوء استفاده از این خدمات به نتیجه رسیده است و علاوه بر این، اپراتورها نیز براساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات موظف هستند درباره خدمات ارزش اضافه کرده و هزینه آن به مشترکان اطلاع رسانی کنند.

وی با اشاره به اینکه رگولاتوری روش های مختلفی را برای اطلاع مردم از هزینه های خدمات ارزش اضافه کرده و فعال یا غیر فعال کردن آن در نظر گرفته است، بیان نمود: مشترکان می توانند با شماره گیری کد دستوری #800 از خدمات ارزش اضافه کرده فعال خود و هزینه های آن آگاه شوند و در صورتیکه تمایلی به دریافت خدمات ندارند، آنها را غیرفعال کنند. علاوه بر این، مراکز تماس اپراتورها نیز موظف هستند که جوابگوی مشترکان باشند و در صورت عدم تمایل مشترکان، خدمات وس برایشان غیرفعال شود.

قره داغی اضافه کرد: علاوه بر بحث اطلاع رسانی و آگاهی سازی در مورد خدمات ارزش اضافه کرده، تصویب مقررات مربوط به خدمات ارزش اضافه کرده در قالب مصوبه 300 و اجرای آن از 19 خرداد سال جاری نیز در کاهش شکایات مربوط به وس بسیار موثر بود، براساس این مصوبه، مشترکانی که به استفاده از خدمات ارزش اضافه کرده تمایل دارند، باید بسته های مخصوص این خدمات را خریداری کنند، در نتیجه اپراتورها نمی توانند بدون اطلاع از شارژ مشترکان کم کرده و یا هزینه سرویس های وس را بر روی قبض آنها محاسبه کنند. به همین دلیل فرایند کاهشی شکایات مربوط به وس طبیعی بوده و امیدواریم به مرور زمان به صفر برسد.

مدیرکل دفتر حفاظت از حقوق مصرف کننده رگولاتوری بیان کرد: بیشترین شکایات ثبت شده در سامانه 195 مربوط به عضویت ناخواسته در سرویس های ارزش اضافه کرده و بی اطلاعی از هزینه ها است که با اجرایی شدن مصوبه 300، دیگر نمی توان به صورت ناخواسته مشترکان را وارد عرصه خدمات ارزش اضافه کرده کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1103

به "شکایات مشترکان از خدمات ارزش افزوده 73 درصدکاهش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایات مشترکان از خدمات ارزش افزوده 73 درصدکاهش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید