نمایش کلاف از نظرآباد تا لاهیجان

به گزارش تور استانبول، زهرا اشرف زاده- البرز - خبرنگار:یکی از گسترده ترین و بزرگ ترین رویدادهای تئاتر خیابانی کشور مرداد هر سال در لاهیجان رقم می خورد. در جشنواره تئاتر خیابانی لاهیجان که هفته گذشته به ایستگاه پایانی رسید، 14 اثر از سراسر کشور به اجرا درآمد که از یکی از آنها از البرز و شهرستان نظرآباد بود.

نمایش کلاف از نظرآباد تا لاهیجان

نمایش کلاف به کارگردانی و نویسندگی علی کشاورز در سکوت کامل خبری رسانه های استان به این جشنواره که در دهمین دوره اش به گسترده ترین رویداد هنری خیابانی کشور در سطح بین المللی تبدیل شده است، رفت. با این وجود کارگردان و عوامل این نمایش با وجود گلایه هایی که از مسئولان فرهنگی و هنری استان دارند، عشق به هنر نمایش را تنها انگیزه خود برای ادامه راستا می دانند.

  • 168 اثر از سراسر کشور

کارگردان این نمایش می گوید: 168 اثر از سراسر کشور به دبیرخانه دهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان و بازبینی اولیه توسط هیات داوری متشکل از سامان خلیلیان، علی ظفر قهرمانی نژاد و اکبر صمدی نیا ارسال شده بود که 14 اثر به بخش مسابقه راه یافت و تئاتر خیابانی کلاف به عنوان تنها نماینده استان البرز در بین 14 اثر بود. علی کشاورز ادامه می دهد: مهدی فتحی، جمال رنجبرزاده، سیدمحمد حسینی، سیدامیر مهجور و علی محمد شاهی بازیگران نمایش بودند. همچنین محسن صامت مدیر گروه، علی پرتو مدیر هماهنگی، سوگند اسدی و حسن محمدلو مسئول عکس و تصویر و حسن فیضی مسئول موسیقیبودند.

وی با اشاره به موضوع نمایش ادامه می دهد: این نمایش 4 دوره تاریخی از بدو بشریت تا ورود تکنولوژی را شامل می گردد که مسائل هر دوره را با کلاف نشان می دهد. یعنی در هر دوره اتفاقات و گره هایی می افتد که باعث مختل شدن زندگی مردم در آن دوره می گردد. کشاورز اضافه می نماید: یکی از ویژگی های این نمایش این است که با موزیک و زبان بدن پیغام را به مخاطب منتقل می نماید و دیالوگ محور نیست که این موضوع کار را برای بازیگران سخت می کرد، اما به خوبی توانستند از عهده کار بر بیایند. کارگردان نمایش کلاف با بیان این که برای این کار از چند ماه قبل کار پژوهشی را آغاز کردم و سپس دست به قلم شدم که در نهایت نمایش کلاف نوشته شد، می افزاید: در جشنواره لاهیجان که بعد از جشنواره تئاتر خیابانی مریوان، بزرگ ترین جشنواره در این بخش است، شرکت داشتیم که استقبال گسترده ای از نمایش به عمل آمد. البته گلایه هایی در رابطه با داوری وجود دارد، اما همین حضور در جشنواره برای ما موفقیت بزرگی بود.

  • کلاف مورد استقبال عموم نهاده شد

یکی از بازیگران این نمایش می گوید: تئاتر کلاف در نظرآباد اجرای عمومی داشته و با استقبال روبه رو شده است و سپس به جشنواره لاهیجان راه یافت. همچنین این نمایش برای جشنواره فجر آماده خواهد شد. جمال رنجبرزاده می افزاید: نمایش کلاف می خواهد به مخاطب این را بگوید که اتفاقات زندگی هر شخصی به دست خودش رقم می خورد و متفاوت بودن نگاه کارگردان باعث جذاب شدن نمایش شده است.

وی ادامه می دهد: در گذشته شاهد اجراهای بسیاری در کرج بودیم، اما متاسفانه اکنون تئاتر خیابانی صندلی خود را از دست داده است. در حالی که با کمترین هزینه می تواند بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشد. در چند اجرای خیابانی که من هم به عنوان بازیگر حضور داشتم، شاهد استقبال بی نظیرمردم بودیم. رنجبرزاده با اشاره به اهمیت تئاتر خیابانی می گوید: امروزه از تئاتر خیابانی به عنوان مؤثرترین راه انتشار یک اثر هنری و به دنبال آن یک تفکر انسانی در اجتماع یاد می گردد که شاخصه اصلی آن، قابلیت اجرا در کوچه و بازار و در میان مردم است و به نوعی نیز می توان گفت ازپرمخاطب ترین گرایش های هنر است. وی اضافه می نماید: با استقبال از تئاتر خیابانی در جشنواره ها هنرمندان استان نیز یکی دو سالی بیشتر به سمت آن سوق پیدا کردند. نکته قابل توجه در اجرای این نمایش های خیابانی استقبال مردم است که نشان می دهد با این هنر می توان در میان مردم راه یافت و حتی معضلات منطقه را مطرح و رفع کرد.

این بازیگر تئاتر البرزی ادامه می دهد: تئاتر خیابانی به نوعی می تواند بازیگران را به چالش بکشد و آنها را آبدیده تر کند. پس حضور در این عرصه برای بازیگران حرفه ای تئاتر بسیار لازم و لازم است و هر بازیگر باید نمایش خیابانی را در برنامه کاری خود گنجاند. رنجبرزاده می افزاید: اجرای تئاتر خیابانی می تواند فرهنگ دیدن تئاتر را هم در جامعه افزایش دهد و مردم را با سالن های تئاتر آشتی دهد. در واقع این نوع تئاتر اگر به صورت حرفه ای و با نگاهی دقیق تر و جدی تر پیش رود، به نوعی مبلغی ارزشمند برای هنر و هنرمندان است. در این تئاتربه جای این که مردم به سمت نمایش بیایند، تئاتر به سراغ مردم می رود و به توسعه این هنر، شناسانده شدن و پذیرفته شدن آن نزد مردم یاری می نماید و نگاه مشتاقانه به تئاتر را در مردم ایجاد می نماید.

  • حمایت نکردن مسئولان فرهنگی

کارگردان نمایش کلاف با اشاره به حمایت نکردن مسئولان فرهنگی استان از این نمایش می گوید: ما در سکوت کامل خبری رفتیم و با این که تنها نماینده البرز بودیم و نامه نگاری های متعددی داشتیم، نه تنها هیچ یاری و حمایتی نشد، بلکه از جانب همکاران خودمان شاهد سنگ اندازی هایی هم بودیم. تنها کسی که به ما یاری کرد، رئیس اداره ارشاد نظرآباد بود که 860 هزار تومان برای رفت و آمد به ما داد که باز هم از او تشکر می کنیم. علی کشاورز می افزاید: البرز زمانی مهد تئاتر صحنه ای و خیابانی بود و اساتیدی چون علی نورانی و اصغر گروسی چراغ این هنر را در البرز روشن نگه می داشتند و من هم افتخار شاگردی این اساتید را دارم، اما حالا با وجود مقام هایی که بچه ها در جشنواره های مختلف می آورند، هیچ حمایتی از هنر نمایش نمی گردد و همین موضوع باعت دلسردی هنرمندان این حوزه است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 311

به "نمایش کلاف از نظرآباد تا لاهیجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش کلاف از نظرآباد تا لاهیجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید