سفری به شهر زیبای بروجرد

به گزارش تور استانبول، جاذبه های گردشگری بروجرد از دیدگاه جاذبه های طبیعی و جاذبه های تاریخی بسیار غنی و متنوع می باشند که به دلیل موقعیت جغرافیایی بروجرد بوده است.

سفری به شهر زیبای بروجرد
شهرستان بروجرد یکی از شهرستان های استان لرستان است که در 110 کیلومتری شمال شرقی خرم آباد در ناحیه تقریبا کوهستانی واقع شده است. این شهر دارای موقعیت جغرافیایی ویژه ارتباطی بوده و هست و همین مساله باعث به وجود آمدن حوادث تاریخی متعدد در این منطقه شده است. به علاوه قرارگیری بر سر شاهراه تهران- خوزستان یکی از عوامل رونق اقتصادی منطقه به شمار می آید. بهترین زمان برای بازدید از شهرستان بروجرد فصول بهار و پاییز است.

پل چالانچولاناین اثر در تاریخ 16 آذر 1376 با شمارهٔ ثبت 1946 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. پل تاریخی چالانچولان در استان لرستان و در دشت حاصلخیزی در راستا جاده قدیمی بروجرد به خوزستان و اصفهان واقع شده است. این پل در زمان صفویه روی رودخانه سزار ا حداث شده و شالوده اصلی آن در دوارن ساسانیان بنا گذاشته شده است. طول پل چالان چولان 6*120 متر است و 6 طاق چشمه آجری روی آن بنا شده که پایه های آن ها تا ارتفاع یک متری از سنگ هستند. موج شکنهای پل با توجه به راستا آب در سمت شمال غربی قرار گرفته و در دو طرف باند عبور پل نیز دو دیواره آجری به ارتفاع 90 سانتی متر جهت امنیت و ممانعت از سقوط عابرین از روی پل ایجاد شده است.

مسجد جامع بروجردمسجد جامع در خیابان جعفری شهر بروجرد واقع شده است. این مسجد یکی از کهن ترین مساجد غرب ایران است. بخش قدیمی این بنا شبستان جنوبی و گنبد آن است که همانند چهارطاقهای زمان ساسانیان است. نقشه مسجد از نوع یک ایوانی است و از یک قسمت وسط به ابعاد 10*10 و دو قسمت طرفین به ابعاد 20*10 مترتشکیل شده است. ارتفاع گنبد این مسجد تاریخی که در وسط بنا ایجاد شده تا کف مسجد نزدیک به 20 متر است و زمان ساخت آن به عهد سلجوقی برمی شود.

براساس کتیبه های موجود این مسجد در زمان شاهان صفوی، در سالهای 1022 هجری، 1023 هجری، 1091 هجری و خاتمه در سال 1209 هجری تعمیر ومرمت شده است. مسجد جامع بروجرد دارای تزئینات آجری و کاشیکاری بوده است که در طول زمان و بر اثر عوامل طبیعی چون زلزله تخریب شده اند. مواد و مصالح آن از آجر، کاشی و ملات است. این بنا مربوط به دوره سلجوقی است و به شماره 228 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پل قلعه حاتمسرزمین کوهستانی زاگرس در غرب ایران به لحاظ تاریخی و ارتباطی نقش برجسته ای در تمدن های باستانی و تاریخی ایران داشته است و یکی از مشخصه های استانهای غربی ایران به ویژه لرستان وجود پل های متعدد باستانی است. پل قلعه حاتم در مجاورت روستای قلعه حاتم در ورودی شهر بروجرد و در شمال شرقی این شهر واقع شده است و از آثار تاریخی ثبت شده شهرستان بروجرد به شمار میرود. تاریخ دقیق ساخت پل معلوم نیست اما بقایای فعلی پل احتمالا مربوط به دوره قاجاریان هستند.

پل قلعه حاتم یک پل آجری-سنگی با کاربری انتقال آب است. طول پل 261 متر و عرض آن 2.5 متر است. این پل دارای 14 چشمه است که از نوع تاق آجری هستند. مصالح اصلی پل شامل آجر و سنگ است که با ملات ساروج و آهک به هم متصل شده اند. آجرهای هر چشمه ابعادی حدود 22 در 22 سانتی متر دارند و نیز دو یال شرقی و غربی پل فاقد آجرند و تماماً از سنگ ساخته شده اند و با استفاده از سنگ به زمین مجاور متصل و محکم شده اند.

پل قلعه حاتم اساسا به منظور انتقال آب شرب رودخانه بالا دست روستای قلعه حاتم معروف به باغشاه یا ماشا به شهر بروجرد ساخته شده است و از روی یک رودخانه بزرگتر عبور می نماید به طوری که از سرریز شدن آب به این رود جلوگیری می نماید و به صورت روگذر، آب تمیزتر و قابل شرب را به سمت شهر هدایت می نماید. رودخانه ای که از زیر پل قلعه حاتم رد می شود معروف است به رودخانه گرمابه که آب آن مصرف زراعی دارد.

خانه حاج افتخار الاسلامخانه افتخارالاسلام طباطبایی مربوط به دوره قاجار است و در بروجرد، خیابان صفا، کوچه هلال احمر، کوچه آقا احمدی واقع شده است. این خانه متعلق به یکی از روحانیون برجسته شهر و از خانواده سادات طباطبایی بروجرد به نام جاج افتخار الاسلام نبوی طباطبایی بوده است.خانه در کوچه معروف به حاج افتخار از محله صوفیان واقع که درزمان خود یکی از بزرگترین خانه های مسکونی شهر بوده و درحال حاضر از زیباترین منازل مسکونی قدیم در شهر بروجرد است. بنا در حدود اوایل قاجاریه ساخته شده و مشتمل بر یک ورودی با سردری بزرگ و زیبا ست، در دولنگه چوبی بر آن نصب شده است که پس از عبور از فضای هشتی بر حیاط خانه وارد می شود.

تپه چغا تپه چغا یکی از تفرجگاه های بروجرد به خوبی از ورودی های شهر دیده می شود با گذر از پله ها یا جاده کشیده شده درسینه کش تپه چغا وجود تندیس های زیبایی از حیات وحش و شخصیت های اسطوره ای مانند آرش کمانگیر و انواع وسایل بازی، آلاچیق ها، دریاچه مصنوعی، هتل چند ستاره و گلزار شهدای گمنام خودنمایی می نماید.

این مکان نیز که در غرب بروجرد واقع شده است مشرف به تمامی شهر بوده و اغلب مسافران و گردشگران از این نقطه تمامی زیبایی و قابلیت های این شهر را می توانند مشاهده کنند. از یک طرف گستردگی و وسعت شهر و از طرف دیگر منطقه ها سرسبز و تفریحی و از سمت دیگر منظره زیبای باغ فدک چشم هر بیننده ای را خیره می نماید.

باغ فدک که در دامنه تپه چغا قرارگرفته نیز یکی دیگر از تفرجگاه های بروجرد بوده که طی چند سال اخیر معروفیت زیادی بین مسافران داشته وجود سه دریاچه بزرگ در این باغ و قایقرانی دراین مکان برای خانواده های مسافر به ویژه جوانان بسیار دل انگیز است.

رود سزاررودخانه سزار یکی از شاخه های اصلی رود دز است؛ این رودخانه آب های خود را از منطقه ها کوهستانی الیگودرز، ازنا، دورود، اشترینان و بروجرد دریافت می نماید و در راستا راه آهن سراسری به سوی جنوب ایران سرازیر می شود. این رودخانه در پایین دست، رودخانه دز نامیده شده و سد بزرگ دز روی این رودخانه ساخته شده است. از شاخه های مهم سزار، رود تیره است که بعد از دریافت آب های اشترینان (گله رود، سراب سفید، کرتول و چند رود دیگر) به رودخانه ماربره (که از به هم پیوستن آب های الیگودرز، دورود و ازنا تشکیل می شود) می پیوندد.

بقعه زواریونبقعه زواریون یا آرامگاه برکیارق (دوره سلجوقیان)در پنج کیلومتری شمال شهر بروجرد و بر فراز تپه های مشرف بر شهر، بنای قابل توجهی واقع شده است که به نام زواریون (زواریجان یا زوارگان) مشهور است. این بنای آجری دارای گنبدی کوچک حجره های مختلف و یک ضریح است و قبرستان کوچکی در کنار آن واقع شده است و روستایی نیز به همین نام در نزدیکی آن است.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 23 آذر 1400 بروزرسانی: 23 آذر 1400 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1881

به "سفری به شهر زیبای بروجرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفری به شهر زیبای بروجرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید