ساعت در کره ماه چند است؟

به گزارش تور استانبول، گروهی که به آنالیز زمان قمری می پردازند، در حال بحث در خصوص این هستند که آیا یک سازمان واحد باید زمان را روی ماه تنظیم و حفظ کند یا خیر. ساعت ها روی ماه سریع تر از زمین کار می نمایند و هر روز حدود 56 میکروثانیه افزایش می یابد و تیک تاک ساعت در سطح ماه متفاوت از مدار آن است.

ساعت در کره ماه چند است؟

آژانس فضایی اروپا خواهان زمان مرجع مشترک قمری است که به وسیله همه کشور های فعال در عرصه فضایی پذیرفته گردد، زیرا انسان ها قرار است به زودی روی سطح این کره خاکستری کار و زندگی نمایند.

به نقل از دیلی میل، آژانس فضایی اروپا (ESA) می خواهد برای زمانی که انسان ها قرار است روی سطح ماه به کار و زندگی بپردازند، منطقه زمانی اختصاص دهد.

این ایده از سال گذشته مطرح شده و آژانس فضایی اروپا و شرکای بین المللی آن در حال حرکت به سوی ایجاد یک زمان مرجع مشترک قمری هستند که به وسیله همه کشور های فعال در عرصه فضایی پذیرفته گردد.

گروهی که به آنالیز زمان قمری می پردازند، در حال بحث در خصوص این هستند که آیا یک سازمان واحد باید زمان را روی ماه تنظیم و حفظ کند یا خیر. ساعت ها روی ماه سریع تر از زمین کار می نمایند و هر روز حدود 56 میکروثانیه افزایش می یابد و تیک تاک ساعت در سطح ماه متفاوت از مدار آن است.

برنهارد هوفنباخ (Bernhard Hufenbach) از آژانس فضایی خاطر نشان کرد که از همه مهم تر، زمان قمری باید برای فضانوردان در آنجا کاربردی باشد.

این خبر در حالی منتشر می گردد که چندین کشور به ویژه آژانس فضایی آمریکا در پی پرتاب ماموریت هایی به ماه هستند. ناسا به سال 2025 چشم دوخته است؛ زمانی که انتظار می رود بار دیگر برای اولین بار در نیم قرن گذشته انسان به قمر زمین بازگردد. این مأموریت، بخشی از برنامه آرتمیس است که در اواخر سال گذشته مرحله اول آن تکمیل شد. مرحله دوم که آرتمیس 2 نام دارد، قرار است فضانوردان ناسا را در سال 2024 به دور ماه بفرستد.

هوفنباخ در بیانیه ای گفت: این چالش برانگیز خواهد بود و هر روز قمری حدود 29.5 روز زمینی طول می کشد؛ اما با ایجاد یک سیستم زمان کاربردی برای ماه، می توانیم همین کار را برای سایر مقاصد سیاره ای انجام دهیم.

ناسا در حین طراحی و ساخت ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) نیز مجبور شد با مسئله زمان دست و پنجه نرم کند. اکنون 25 سال از پرتاب اولین بخش از این ایستگاه می گذرد.

در حالی که ایستگاه فضایی، منطقه زمانی خاص خود را ندارد، با ساعت هماهنگ جهانی یا UTC کار می نماید. استفاده از این زمان یاری می نماید تا اختلاف زمانی بین ناسا و آژانس فضایی کانادا و سایر شرکای فضایی در روسیه، ژاپن و اروپا تقسیم گردد.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید
انتشار: 10 اسفند 1401 بروزرسانی: 10 اسفند 1401 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 2208

به "ساعت در کره ماه چند است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساعت در کره ماه چند است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید