روستای درازنو؛ ییلاقی روی ابرها

به گزارش تور استانبول، اگر دل مان بخواهد به روستای سرسبزی بالای ابرها برویم و کوه و جنگل زیر پای مان باشد، می توانیم به جایی مثل درازنو برویم که فیلبند استان گلستان به شمار میرود.

روستای درازنو؛ ییلاقی روی ابرها

درازنو کجاست؟

از تهران تا ییلاق درازنو حدود 6 ساعت با ماشین فاصله است. می توانیم از جهت ورامین، سمنان و دامغان برویم و خودمان را به اینجا برسانیم.

جهت دوم جاده تهران به گرگان است. این جاده از جاده فیروزکوه، ساری، نکا، بهشهر و کردکوی می گذرد تا به روستای درازنو برسد. این جهت حدود نیم ساعت طولانی تر است، اما همواره پرطرفدار بوده و منظره هایش مجذوب نماینده ترند.

نزدیک ترین شهر به این منطقه ییلاقی، کردکوی است. از کردکوی 40 دقیقه با ماشین در جهتی پرپیچ وخم در پیش داریم. بعد به ابتدای جاده خاکی و دوراهی ای می رسیم. کسانی که می خواهند به منطقه حفاظت شده دنیا نما بروند، باید به راست بپیچند. ولی ما جهت سمت چپ را انتخاب می کنیم و 10 دقیقه دیگر که برویم و روستای مرس چشمه را که پشت سر بگذاریم، در مقصد از ماشین پیاده می شویم.

چرا باید اینجا را ببینیم؟

با پشت سر گذاشتن یکی از قشنگ ترین جاده های کوهستانی، به روستای درازنو می رسیم. جایی که 2800 متر از سطح دریا بالاتر است و یکی از بلندترین جاهای این منطقه به شمار میرود.

خانه های روستایی این منطقه از کاهگل یا چوب ساخته شده اند و سقف کانه پوش و شیب داری دارند. خانه هایی که در دامنه کوه قرار دارند و به کارت پستال های کوهستانی خیلی شبیه اند. بالکن خانه ها رو به سطح شیب دار است و می گردد آن پایین را از بالکن خانه دیدن کرد. روستای درازنو، برق دارد و آب روستا هم از چشمه های اطراف تامین می گردد.

از درازنو به دشتی پهناور می رسیم که در بهار و تابستان، رنگ یکدست سبزی به خود گرفته. کمی که جلوتر برویم دشت، جایش را به دره و پرتگاه می دهد. حالا باید اینجا نشست و به منظره دیدنیی آن پایین چشم دوخت. جایی که یک عالمه روستا و جنگل از گلستان تا مازندران زیر پای ماست. دریای خزر و خلیج گرگان را هم می گردد دید.

این منطقه چند چشمه پرآب هم دارد که آب زلالی در آنها می جوشد. پوشش گیاهی منطقه متنوع است، از آویشن و گل گاوزبان تا کنگر وحشی، بابونه پرسیاهوش و گزنه در این محدوده پیدا می گردد.

زمستان ها، درازنو پوشیده از برف است. اما تابستان برخی ها پاراگلایدر یا کایت سوار می شوند. نزدیک دنیا نما سایت پروازی درازنو برپا شده که می گردد در آنجا پاراگلایدر سوار شد و حدود 45 دقیقه بالای جنگل و روستاها پرواز کرد. البته برای این کار باید حرفه ای باشیم.

برترین فصل سفر

وقتی از روستای ییلاقی حرف می زنیم، معلوم است که برای فرار از گرما چه پناهگاهی خوبی ست. اگرچه رنگارنگی برگ ها در پاییز و تجربه دیدنی منظره برفی منطقه از آن بالا، درحالی که با لباس گرم و لیوان چای به دست ایستاده ایم، فراموش نشدنی ست.

وسایل موردنیاز

درازنو، در تابستان هم خیلی خنک است، بنابراین باید لباس گرم همراه داشته باشیم. اگر قصد کمپینگ داشته باشیم، باید همه وسایل موردنیاز چادر زدن را هم همراه ببریم. البته تنها سوپرمارکت روستای درازنو، از آب و خوراکی تا هیزم برای آتش روشن کردن دارد.

جاذبه های نزدیک

پارک جنگلی امام رضا: از کردکوی که به طرف ییلاق درازنو راه بیافتیم، از پارک جنگلی امام رضا می گذریم. رودخانه پلنگ پا از پارک جنگلی کردکوی می گذرد و مجذوب نمایندهیت آن را بیشتر نموده. خوبی پارک کردکوی این است که اقامتگاه دارد و می گردد شب را همان جا ماند. آلاچیق، پارکینگ و رستوران هم در این پارک جنگلی پیدا می کنیم. فاصله پارک جنگلی تا شهر کردکوی حدود 4 کیلومتر است.

منطقه حفاظت شده دنیا نما: یکی از معروف ترین جاهای دیدنی استان گلستان، منطقه حفاظت شده دنیا نماست که در جنوب گرگان و نزدیک درازنو قرار گرفته. این منطقه بخشی از رشته کوه البرز است و رودخانه، چشمه، درختان و گیاهان متنوع و خلاصه هر چه زیبایی طبیعی ست، دارد.

سایت پروازی هزارپیچ: از کردکوی تا هزار پیچ حدود نیم ساعت فاصله داریم. سایت پاراگلایدر هزارپیچ روی تپه هزار پیچ قرار گرفته و برای مبتدی ها هم مناسب است. مدت پرواز آن حدود 10 دقیقه ست.

برج رادکان کردکوی: میل رادکان نماد کردکوی به شمار میرود و در فاصله 42 کیلومتری جنوب آن قرار گرفته.

دیوار تمیشه: در روستای باغوکنار شهر کردکوی، اثر تاریخی از دوره ساسانی به جا مانده که ثبت ملی هم شده. از دیوار تمیشه تا کردکوی 13 کیلومتر راه است. این دیوار 12 کیلومتر طول دارد و اتاقک هایی داشته که درواقع برج نگهبانی بوده اند.

آبشار شادان: آبشار هفت طبقه یا آبشار شادان را نزدیک کردکوی پیدا می کنیم. این آبشار 40 متر بلندی دارد و منظره اش خیلی دیدنی ست. البته جهت رسیدن به آبشار هفت طبقه سخت است. یک ساعت پیاده روی در دامنه کوه کار هر کسی نیست و اگر کوه پیمایی حرفه ای نیستیم، بهتر است از دیدنش صرف نظر کنیم.

کجا اقامت کنیم؟

کسانی که اهل رزرو هتل نیستند و شب را در طبیعت می گذرانند، می توانند وسایل موردنیاز برای کمپینگ را همراه ببرند و در چمنزارهای روستا چادر برپا نمایند. امکان اقامت در خانه های روستایی وجود دارد و قیمت اجاره شان از حدود 150 هزار تومان آغاز می گردد. سراغ این خانه ها را باید از سوپرمارکت روستا بگیریم.

می توانیم از صبح تا عصر را در روستا بمانیم و شب را در سوییت های پارک جنگلی امام رضا بگذرانیم. و در انتها می گردد که راه مان را دورتر کنیم و در گرگان هتل رزرو کنیم. قیمت هتل های گرگان از 171 هزار تا 284 هزار تومان است.

قیمت ها مربوط به بهمن 1397 هستند.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1979

به "روستای درازنو؛ ییلاقی روی ابرها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای درازنو؛ ییلاقی روی ابرها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید