راهنمای سفر به مرداب هسل

به گزارش تور استانبول، شمال ایران محبوب قلب های بسیاری از ماست. و تا فرصتی دست بدهد دلمان می خواهد به جاده بزنیم و چند ساعت بعد در ساحل یا در دل جنگل هایش باشیم، جاهای بکر زیادی دارد. یکی از آنها هم مرداب هَسَل در مازندران است. مردابی که در فصل های گرم یک رنگ و در پاییز و زمستان رنگی دیگر است. تا همین یکی دو سال پیش کمتر کسی هسل را می شناخت، اما این روزها به لطف گروه های طبیعت گردی از مهجوریت درآمده و پایش به عکس های زیادی باز شده است.

راهنمای سفر به مرداب هسل

مرداب هسل کجاست؟

چالوس برای ما جاده ایست خاطره انگیز که ما را به شمال می رساند جاده ای پرپیچ و خم با هوای بهشتی. اما چالوس تنها یک جاده نیست و در دلش جاهای دیدنی زیادی قرار گرفته. شما در 10 کیلومتری جنوب غربی چالوس و حوالی مرزن آباد به روستای طلاجو (تلاجو) وارد می شوید، روستای نزدیک دیگر اینجا سینوا است. اگر ماشین مناسب داشته باشید که می توانید تا نزدیکی مرداب هَسَل هم بروید، وگرنه از روستا تا کنار مرداب حدود 45 دقیقه پیاده روی باید کرد که البته زیاد سنگین نیست. این مرداب در دل جنگل مشل موزی که به جنگل فین و محمدآباد هم معروف است قرار گرفته، جنگلی که از جنوب به جنگل های سوته لار و کردشت و از شمال به گاوسرای قدیمی مشعل و از شرق به مشعل لات منتهی می گردد.

هسل به چه معناست؟

هسل یعنی آبگیر فصلی. از گویش های محلی مازندارن که در گذشته طبرستان خوانده میشد، گویش تبری کلارَستاقی است. در این گویش به هر آبگیر فصلی هَسَل می گویند. بومی ها به این مرداب به خاطر نورانی بودنش مشعل یا مشل هم می گویند و اینجا به کنّیچال هم معروف است.

آب و هوا

شرایط جوی این منطقه بسیار فرق دارد به طوری که ممکن است در حوالی مرزن آباد شما با آفتاب روبه رو باشید و یکدفعه هوا ابری بگردد و باران غافلگیرتان کند، بنابراین بارانی، لباس و کفش مناسب مثل بوت همراهتان باشد که در گل گیر نکنید.

جذابیت مرداب

راستای که از روستا به جنگل و کنار مرداب می رسد به خودی خود قشنگ و دلنشین است. درخت هایی که آسمان را پوشانده، صدای جک و جانورهایی که شنیده می گردد و سکوتی که کمتر در زندگی ماها پیش می آید. اگر خوش شانس باشید، سنجاب و جوجه تیغی یا آهو هم می بینید و کمی بالاتر که بروید درختان پرپشت ممرز، خرمالو، راش و آلو هم به چشمتان می خورد.

اما از اینها که بگذریم جاذبه اصلی همان مرداب هسل است که آبش در هر فصلی به رنگی درمی آید. شما اگر فروردین تا اردیبهشت را برای رفتن به اینجا انتخاب کنید، جلبک های روی مرداب که نیم سانتی متری ضخامت دارند، به رنگ صورتی کدر درمی آیند. اردیبهشت تا تیر اینجا سبز رنگ است. و پاییز که می رسد، مردابی رنگارنگ را می بینید که به رنگ سبز، نارنجی، و قرمز درآمده و برگ هایی که در حاشیه اش ریخته، زیبایی اش را جادویی نموده است. قدیم ها، زالو و لاکپشت و وزغ در اطراف دریاچه زیاد بود، ولی بعد که جاده نزدیکش را ساختند آنها هم کم کم از این منطقه رخت بربستند.

زمستان و اواخر آذر، آب این مرداب به رنگ قرمز درمی آید و بهار که می آید همه جا را رنگ سبز دلنشینی می پوشاند. انگار نه انگار که اصلا اینجا ایران باشد. همه اینها را افشین، تور لیدری که دور ایران را گشته می گوید.

چون این منطقه در دل جنگل قرار گرفته، دم زیادی دارد. آبش از دل خودش می جوشد و اگر از عمقش خواسته باشید باید بگوییم در جنوب غربی، دو و نیم سانتی متر و موقع ظرفیت کامل و نیمه دوم پاییز که باران های موسمی زیادی می آید، 40/4 متر است.

برترین رستوران های جاده چالوس کدامند؟

برترین وقت سفر

فصل سفر به اینجا بستگی زیادی به این دارد که شما چه رنگی را بیشتر دوست داشته باشید. ولی بسیاری از آنهایی که تجربه رفتن به مرداب را داشته اند می گویند برترین وقت سفر اردیبهشت و خرداد است. یعنی وقت هایی ست که گل های اینجا شکوفه زده اند و شرجی هوا اذیت نمی کند. خیلی ها هم معتقدند هسل را باید در پاییز دید که هر طرفش یک رنگی ست.

شب را کجا بمانیم؟

خیلی از آنهایی که به مرداب هسل سفر می نمایند اهل کمپ کردنند و شب را در جنگل کمپ می نمایند. برای کمپ کردن هم باید وسایل مورد احتیاج مثل چادر، آب، لباس گرم و کیسه خواب و وسایل پخت و پز راه همراه داشت. حیوان درنده و خطرناکی هم در این جنگل ها زندگی نمی کند مگر شغال که آن هم بی خطر است. برای کمپ کردن بهتر است از مرزن آباد خریدهایتان را انجام دهید. چون سوپر روستای طلاجو کوچک است و تنوع چندانی ندارد.

برای شب میتوان روی خانه های روستا هم حساب کرد که در دو سه کیلومتری مرداب است یا به چالوس رفت و در یکی از هتل های چالوس ماند.

برترین هتل های شمال ایران کدامند؟

جاذبه های اطراف مرداب هسل

نزدیک ترین جای دیدنی به اینجا، آبشار شر شر است. از مرزن آباد تا کلاردشت کمتر از 35 کیلومتر راه است. جایی که جنگل های زیبای مازیچال را در خودش جای داده. از شهرهای دیگر نزدیک، نوشهر است که با مرزن آباد 20 کیلومتر فاصله دارد. از جاذبه های گردشگری نوشهر هم میتوان به اینها اشاره نمود: جنگل نیرنگ، مرداب ارواح و سد آبیدر.

دسترسی مرداب هسل

مرداب هسل در 15 کیلومتری مرزن آباد واقع است. ولی راه فرعی ای که شما را به مرداب می رساند 5 کیلومتر بعد از مرزن آباد جدا می گردد. راستا روستای چنس، تابلوی مشخصی در جاده ندارد. ولی جایی که قرار است وارد فرعی چنس شوید از زیر اتوبان راه دسترسی محلی گذاشته اند. بعد از طی راستای و عبور از جاده ای وارد جنگل می شوید تا اینکه در یک دو راهی راستا رفتن به مرداب جدا می گردد.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 23 بهمن 1400 بروزرسانی: 23 بهمن 1400 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1948

به "راهنمای سفر به مرداب هسل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به مرداب هسل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید