راه های پرانرژی تر شدن

به گزارش تور استانبول، بدن ما با تبدیل کردن انواع غذاها به گلوکز (قند ساده)، انرژی موردنیاز روزانه اش را کسب می نماید. به همین دلیل، بعد از مدتی گرسنگی یا تشنگی شدید، خسته و بی رمق می شویم و حس می کنیم که قند خونمان افتاده! بدن ما به وسیله جذب انواع مواد مغذی (چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها یا قندها)، سوخت موردنیازش را تامین می نماید و اگر ما درست غذا

راه های پرانرژی تر شدن

راه های پرانرژی تر شدن

نویسنده: لیلی افروغ

اگر خسته ای، بخوان!

بدن ما با تبدیل کردن انواع غذاها به گلوکز (قند ساده)، انرژی مورداحتیاج روزانه اش را کسب می نماید. به همین خاطر، بعد از مدتی گرسنگی یا تشنگی شدید، خسته و بی رمق می شویم و حس می کنیم که قند خونمان افتاده! بدن ما به وسیله جذب انواع مواد مغذی (چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها یا قندها)، سوخت مورداحتیاجش را تامین می نماید و اگر ما درست غذا بخوریم و بدانیم که داریم چه می خوریم، می توانیم این سوخت را به تدریج وارد بدن کنیم تا سطح قندخو نمان ظرف مدت کوتاهی بعد از غذا خوردن، دوباره پایین نیاید و مجبور نشویم غذای دیگری بخوریم و دچار اضافه وزن شویم. در این مقاله، شما با چند راه چاره ساده اما کارآمد آشنا خواهید شد که با رعایت آنها می توانید سوخت کمتری را وارد بدنتان کنید و در عوض، انرژی بیشتری داشته باشید.

1. تعادل را در دریافت انرژی رعایت کنید

اصلا لازم نیست برای افزایش انرژی یا جلوگیری از اضافه شدن وزنتان یک برنامه غذایی سخت و عجیب و غریب را ترتیب دهید. فقط کافی است همان مواد غذایی مفیدی را که تا حالا می خوردید، در زمانی مناسب و به مقدار مصرف کنید. اگر قرار است امروز در خانه بمانید و کار زیادی هم ندارید و در نتیجه بدنتان به انرژی بالایی احتیاج ندارد، حجم ناهارتان را کم کنید و به جای شیر و بیسکوییت در میان وعده ، یکی، دو وعده میوه یا یک لیوان دوغ کم نمک بخورید! بدن شما ماشین نیست که برنامه ای از پیش نوشته شده، به او بدهید. شما می توانید با توجه به احتیاج و فعالیت روزانه تان، حجم وعده های غذایی تان را کم یا زیاد کنید.

2. هیچ وعده ای را حذف نکنید

خیلی ها، به خصوص آنهایی که قصد لاغر شدن دارند، به راحتی مصرف صبحانه، ناهار یا حتی میان وعده هایشان را حذف می نمایند و نمی دانند که این کار نه تنها آنها را لاغر نمی نماید بلکه باعث افزایش وزنشان هم می گردد! وقتی شما یک وعده غذایی یا میان وعده را حذف می کنید، میل و اشتهایتان به غذاهای چرب و شیرین در وعده بعدی بیشتر می گردد و بدون هیچ کنترلی در وعده های بعدی غذا می خورید. به همین علت، متخصصان تغذیه توصیه می نمایند روزی 5 وعده غذا (اصلی و میان وعده) بخورید؛ حتی اگر یکی، دو تا از این وعده ها سالاد بدون سس یا انواع میوه یا یک لیوان شیر کم چرب باشد.

3. کالری دریافتی تان را بین وعده ها تقسیم کنید

کالری مورداحتیاج بدن با توجه به سن، جنس و فعالیت روزانه بدن معین می گردد که این کالری باید به تدریج و به صورت متناسب از صبح تا شب وارد بدن گردد. اگر فرض کنیم که احتیاج روزانه بدن ما 1400 کیلوکالری در روز است، بهتر است در هر یک از وعده های صبحانه، ناهار و شام ، 400 کیلوکالری (روی هم 1200 کیلوکالری) و در میان وعده ها هر کدام 100 کیلوکالری (روی هم 200 کیلوکالری) دریافت کنیم.

4. اگر اضافه وزن دارید، توقع تان را پایین بیاورید

بیشتر افرادی که اضافه وزن دارند و تصمیم می گیرند لاغر شوند، دوست دارند یک شبه ره صد ساله را بپیمایند و به همین خاطر حجم زیادی از کالری دریافتی روزانه شان را پایین می آورند. کم کردن ناگهانی انرژی دریافتی روزانه باعث خستگی، بی حوصلگی و عصبی شدن افراد می گردد. به همین خاطر، اغلب متخصصان رژیم درمانی توصیه می نمایند که بیشتر از یک درصد از وزنتان را در هفته کم نکنید تا انرژی تان تحلیل نرود و برنامه رژیمتان را نیمه کاره رها نکنید. همواره یادتان باشد که باید به مقدار احتیاج بدنتان انرژی دریافت کنید تا سالم بمانید.

5. آب پرتقال بنوشید

نوشیدن مقادیر مناسبی از آب مرکبات، به خصوص آب پرتقال، باعث دریافت مقدار قابل قبولی از ویتامین C می گردد. از آنجا که یکی از وظایف ارزشمند ویتامین C در بدن، سوزاندن چربی ها و تبدیل آنها به انرژی است، شما می توانید با نوشیدن یک لیوان آب پرتقال به اسم میان وعده ، هم انرژی لازم را از میان وعده تان کسب کنید و هم جلوی تجمع چربی ها را بگیرید. فقط حواستان باشد که به این آب میوه طبیعی، شکر و نمک اضافه نکنید.

توت فرنگی، کیوی و طالبی هم از دیگر منابع خوب ویتامین C هستند که می توانید آنها را جایگزین آب پرتقال کنید.

6. اگر ضعف دارید آزمایش بدهید

خیلی ها، به خصوص برخی خانم ها، پس از کمی کار کردن خسته می شوند و به اصطلاح خودشان، دست و پایشان دیگر جان ندارد! آنها برای به دست آوردن دوباره انرژی شان به مصرف خوراکی های مختلف و شیرین روی می آورند و با این کارشان نه تنها انرژی از دست رفته خود را جبران نمی نمایند؛ بلکه روز به روز هم چاق تر می شوند. کسانی که مدام خسته اند و ضعف دارند، باید یک آزمایش خون بدهند و اگر دیدند ضعفشان به خاطر کم خونی است، به جای پرخوری، یک رژیم متناسب با شرایط شان بگیرند و مصرف آهن را در رژیم روزانه شان بیشتر نمایند؛ مثلا به جای غذاهای خیلی شیرین، گوشت قرمز، اسفناج یا عدس بخورند.

7. صبحانه مفصل بخورید

انرژی بدن شما بعد از 7 تا 8 ساعت خواب، حسابی پایین می آید و تنها چاره جبران این کاهش انرژی هم خوردن یک صبحانه، آن هم از نوع مفصلش است. شما می توانید با خوردن یک صبحانه درست و حسابی مثل تخم مرغ آب پز با نان سبوس دار یا نان سبوس دار با عسل و کنجد و چیزهایی شبیه اینها، انرژی تان را تا پیش از وعده ناهار تامین کنید و با خوردن یک میان وعده سبک مثل یک لیوان شیر کم چرب، میل و ولع خود را برای صرف ناهار بیش ازمقدار، کنترل کنید. تازه، خوردن صبحانه کامل به شما اجازه نمی دهد که وسوسه خوردن انواع هله هوله های پرکالری در میانه روز به سراغتان بیاید و به این طریق دیگر دچار اضافه وزن هم نمی شوید.

8. در انتخاب میان وعده هایتان دقت کنید

همان طور که تا اینجا متوجه شدید، مصرف میان وعده برای کنترل اشتها و جلوگیری از پرخوری در وعده های اصلی غذا بسیار اهمیت دارد اما مهم تر از آن، انتخاب یک خوراکی مناسب و انرژی زاست که بتواند برای بدنمان مفید باشد. ما به هیچ وجه مصرف خوراکی هایی مثل لبنیات پرچرب، چیپس، پفک و سایر تنقلات چرب و شور و پرکالری را برای میان وعده ها توصیه نمی کنیم و در عوض به شما پیشنهاد می کنیم که سیب آغشته به کره بادام زمینی، شیر یا دوغ کم چرب، سالاد میوه، سالاد هویج، کلم و گوجه فرنگی یا انواع مغزهای خام را در میان وعده هایتان امتحان کنید. این طوری، می توانید انرژی مورداحتیاج روزانه تان را از یک راه درست به دست آورید و نگران اضافه وزن هم نباشید.

9. اگر بعداز ظهرها ورزش می کنید، عصرانه تان را مفصل تر بخورید

خیلی ها عادت دارند که بعدازظهرها برای پیاده روی یا دویدن به پارک بروند یا پس از ساعت کاری شان در یک باشگاه ورزشی ثبت نام می نمایند که کمی در روز تحرک داشته باشند. بنابراین، امکان گرسنگی این افراد در اواخر روز و میلشان به شام بسیار بیشتر از سایرین است. پس ما به همه آنهایی که اهل ورزش بعدازظهر هستند، پیشنهاد می کنیم که یک عصرانه مفصل بخورند تا هم انرژی بعدازظهر تا شبشان را به دست آورند و هم اینکه شام را سبک تر میل نمایند و راحت تر بخوابند. این عصرانه مفصل می تواند انواع نان های سبوس دار همراه یک پیاله ماست کم چرب اما چکیده یا یک عدد سیب زمینی پخته شده با کمی کره بادام زمینی و نان باشد.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 31 شهریور 1400 بروزرسانی: 31 شهریور 1400 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1789

به "راه های پرانرژی تر شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های پرانرژی تر شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید