درخواست کمیسیون انتخابات عراق برای تعویق انتخابات پارلمانی

به گزارش تور استانبول، کمیسیون عالی انتخابات عراق در نامه ای به نخست وزیر این کشور پیشنهاد داد که انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق در روز شانزدهم ماه اکتبر امسال میلادی (24 مهرماه آینده) برگزار گردد.

درخواست کمیسیون انتخابات عراق برای تعویق انتخابات پارلمانی

به نقل از رسانه های عراقی، در نامه جلیل عدنان خلف رئیس کمیسیون عالی انتخابات عراق به مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور آمده است که در سایه دغدغه این کمیسیون برای برگزاری انتخاباتی کامل، سالم و عادلانه و با توجه به انتها مهلت ثبت نام ائتلاف های سیاسی و اندک بودن ائتلاف های ثبت نام شده در اداره امور احزاب و تشکلهای سیاسی در مهلت معین شده و ضرورت تمدید دوره ثبت نام ائتلافها و نامزدها و همچنین مهیا کردن فرصت برای کارشناسان سازمان ملل و ناظران بین المللی برای ایفای نقش خود به منظور تحقق بیشترین میزان نظارت و شفافیت در فرایند انتخابات آینده و تضمین سلامت آن و نیز همسو با تصمیم هیات وزیران درخصوص گسترش ثبت نام هوشمند (بیومتریک) و اعطای زمان کافی به مشمولان آن و تکمیل همه مقدمات فنی لازم و همچنین با توجه به اینکه تمدید مهلت ثبت نام ائتلاف ها نیازمند تمدید زمان اعلام شده انتخابات است و پس از بازبینی جدول زمانبندی فرایند انتخابات که از جانب مدیریت امور انتخابات با مشورت سازمان ملل معین شده بود، کمیسیون انتخابات در جلسه مورخه هفدهم ژانویه2021 میلادی خود تصمیم گرفت تا روز شانزدهم اکتبر سال2021 میلادی را به عنوان زمان برگزاری انتخابات مجلسی زودهنگام پیشنهاد کند.

پیش از این نخست وزیر عراق روز ششم ژوئن آینده (16 خرداد ماه) را به عنوان روز برگزاری انتخابات زودهنگام مجلسی این کشور معین نموده بود.

کمیسیون عالی انتخابات عراق امروز از تعدادی از سازمان های بین المللی و سفارت برای نظارت بر فرایند انتخابات مجلسی زودهنگام این کشور دعوت کرد.

جمانه الغلای سخنگوی کمیسیون عالی انتخابات عراق امروز به روزنامه الصباح عراق گفت: وزارت امور خارجه عراق اسامی 52 سفارتخانه عربی و خارجی و 19 سازمان بین المللی را در اختیار کمیسیون عالی انتخابات قرار داده و این کمیسیون برای نظارت بر مراحل فرایند انتخابات دعوت بعمل آورده است.

رییس جمهوری عراق 15 آبانماه گذشته قانون جدید انتخابات این کشور را پس از تصویب در مجلس، تایید کرد.

رایزنی ها و گام های زودهنگام احزاب و جریان های سیاسی مختلف عراق و تغییر آرایش نیروهای سیاسی از نزدیک به سه ماه پیش برای ورود به این انتخابات شروع شده است.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد دیروز شنبه بیان کرد که اینگبرگ سولرون گشلادوتیر از ایسلند را به عنوان نماینده جدید در امور سیاسی و انتخاباتی هیات این سازمان در عراق معین نموده است.

گیشلادوتیر به جای الیس ولبول بریتانیایی که ماموریتش در فوریه آینده به انتها خواهد رسید، ایفای نقش خواهد نمود.

طرح موضوع تعویق زمان برگزاری انتخابات زودهنگام مجلسی عراق با واکنش های متفاوتی در بین جریان های سیاسی این کشور روبرو شده است و بعضی از آن استقبال و بعضی ابراز نارضایتی نموده اند و خواستار برگزاری انتخابات در موعد مقرر ششم ژوئن آینده هستند.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1429

به "درخواست کمیسیون انتخابات عراق برای تعویق انتخابات پارلمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست کمیسیون انتخابات عراق برای تعویق انتخابات پارلمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید