خدمات کتابخانه های عمومی شیراز ارتقا یابد

به گزارش تور استانبول، به گزارش خبرنگاران در شیراز، در نشستی با حضور کارشناسان اداره کل کتابخانه های عمومی فارس و فاطمه صفری راد، محمدحسین فیروزی رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شیراز، با مسئولان کتابخانه های عمومی شیراز دیدار و گفت و گو کرد.

خدمات کتابخانه های عمومی شیراز ارتقا یابد

وی در این دیدار با اشاره به شرایط کتابخانه های عمومی استان فارس گفت: اولویت ما بهبود کتابخانه های موجود است نه افزایش تعداد کتابخانه ها؛ لازم است سطح کیفی کتابخانه ها و خدمات را ارتقا دهیم.

سرپرست کتابخانه های عمومی فارس با اشاره به کلنگ زنی کتابخانه مرکزی شیراز بیان کرد: ساخت کتابخانه مرکزی شیراز، بازسازی کتابخانه شهید دستغیب و بازطراحی کتابخانه رئیسی اردکانی به عنوان یک کتابخانه استاندارد، سرانه زیربنای کتابخانه ای در کلانشهر شیراز را ارتقا می دهد.

وی خواستار برنامه ریزی کلان در حوزه فعالیت های فرهنگی و ترویجی در شهر شیراز شد و افزود: کار فرهنگی را باید تیتر و شاخص کتابخانه های عمومی قرار گیرد. طرح ها و اقدامات گسترده ای در کتابخانه های عمومی شیراز در حال انجام است؛ اما با توجه به تعداد و پراکندگی کتابخانه های عمومی در شهر شیراز، کافی نیست. نقش و اهمیت کتابخانه های عمومی با فعالیت کتابداران در جامعه تبیین می شود.

فیروزی همچنین گفت: توجه به منطقه ها محروم و کتابخانه های حاشیه شهر بسیار مهم است. با ایجاد کتابخانه های سیار می توان خدمات کتابخانه ای را منطقه ها حاشیه ای و روستاها بیشتر کرد.

سرپرست کتابخانه های عمومی استان فارس با تأکید بر اینکه باید اهداف نهاد کتابخانه های عمومی را دنبال کنیم، گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی مهم ترین اقدام فرهنگی نهاد کتابخانه های عمومی کشور است. لازم است برای جذب حداکثری افراد به مشارکت در این رویداد مهم تلاش شود.

وی با بیان اینکه بسیاری از کتابخانه های عمومی در شیراز در بوستان ها مستقر است، یادآور شد: کمیته بررسی کتابخانه های موجود در بوستان ها تشکیل و درباره چالش های این کتابخانه ها با شهرداری و شورای شهر رایزنی خواهد شد.

فیروزی با تأکید بر اینکه کتابخانه های عمومی شهر شیراز به کارگروه فرهنگی نیاز دارد، افزود: تمامی فعالیت کتابخانه ها در نهایت باید به عضویت و امانت کتاب بیانجامد؛ هدف اصلی افزایش سرانه مطالعه و میران مراجعه افراد به کتابخانه است.

فاطمه صفری راد، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شیراز نیز در این نشست بیان کرد: در حال حاضر 36 کتابخانه عمومی در شهر شیراز وجود دارد که از این میان، 4 کتابخانه روستایی و یک کتابخانه سیار است.

وی بیان کرد: با توجه به نقش کتابخانه های عمومی در ابعاد زندگی اجتماعی، توسعه مالی، آموزش مادام العمر، تبادل فرهنگی، پرکردن اوقات فراغت و ...، برنامه ریزی های گسترده ای در کتابخانه های عمومی شهر شیراز آغاز شده است و ادامه خواهد یافت؛ کتابداران نیز باید مهارت های خود را افزایش دهند.

به گزارش ایبنا؛ در ادامه این دیدار مسئولان کتابخانه های عمومی درباره مسائل و مسائل، نیازهای کتابخانه ای، و طرح ها و اقدامات ترویجی در کتابخانه های عمومی گفت وگو کردند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 3 خرداد 1402 بروزرسانی: 3 خرداد 1402 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 2240

به "خدمات کتابخانه های عمومی شیراز ارتقا یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خدمات کتابخانه های عمومی شیراز ارتقا یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید