انتخاب 100 ضابط قضایی حوزه منابع طبیعی در گیلان

به گزارش تور استانبول، خبرنگاران/گیلان مدیرکل منابع طبیعی گیلان گفت: 100 نفر از پرسنل یگان حفاظت و روسای ادارات و فرماندهان پاسگاه های حفاظتی و کارشناسان حقوقی دخیل در امر حفاظت از منابع طبیعی، به عنوان ضابط دستگاه قضایی معرفی شدند.

انتخاب 100 ضابط قضایی حوزه منابع طبیعی در گیلان

میرحامد اختری در حاشیه کارگاه آموزشی ضابطین دستگاه قضایی در حوزه منابع طبیعی، اظهار کرد: در راستای این کارگاه آموزشی 100 نفر از نیروهای یگان حفاظت، معاونان و مسئولین ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان به عنوان ضابط دستگاه قضایی در امر صیانت از اراضی ملی معرفی می شوند.

وی معرفی ضابطین دستگاه قضایی در حوزه منابع طبیعی را براساس تبصره بند ب ماده 29 قانون آیین دادرسی کیفری دانست و افزود: این نیروها پس از آموزش، آزمون و دریافت کارت ضابط قضایی می توانند در بخش های حفاظتی نقش آفرینی کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، با بیان اینکه به طور متوسط سالانه حدود 2000 پرونده قضایی در حوزه تخریب و تصرف منابع طبیعی داریم، افزود: از ابتدای امسال تا به امروز 1029 فقره پرونده در حوزه قاچاق چوب و 1337 مورد دستگیری داشتیم.

وی از رفع تصرف 2085 مورد از اراضی ملی ذیل ماده 55 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع طی مدت مذکور خبر داد و مطرح نمود: 324 فقره پرونده در حوزه قطع اشجار، 116 فقره پرونده در حوزه حریق جنگل ها و مراتع و 71 فقره پرونده چرای غیر مجاز نیز تشکیل شده است.

اختری ادامه داد: ضابطین دستگاه قضایی در حوزه های حفاظتی اجازه دارند براساس تبصره ذیل ماده 55 قانون حفاظت از جنگل ها، بدون مراجعه به مرجع قضایی، اقدامات حفاظتی و مقابله با تصرف اراضی را داشته باشند.

وی حفاظت و حراست از منابع طبیعی و انفال را از واجبات دانست و گفت: به همین دلیل طرح تشدید اقدامات حفاظتی به ویژه در حوزه قاچاق چوب آلات جنگلی را آغاز کردیم.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان همچنین یادآور شد: شماره تلفن 1504 اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان و کد 139 امداد سازمان جنگل ها نیز به طور شبانه روزی آماده دریافت گزارشات مردمی مبنی بر تصرف و تخریب و قاچاق منابع طبیعی است و یگان های حفاظت بلافاصله پس از دریافت گزارشات، نسبت به پیشگیری و مقابله با متخلفین اقدام می کنند.

مرتضی پیراولیا، رئیس اداره حقوقی اداره کل منابع طبیعی گیلان نیز، برگزاری دوره آموزشی ضابطین قضایی حوزه منابع طبیعی را در راستای تبصره بند ب ماده 29 آیین دادسری کیفری دانست و اظهار کرد: 100 نفر از پرسنل یگان حفاظت و روسای ادارات و فرماندهان پاسگاه های حفاظتی و کارشناسان حقوقی که در امر حفاظت از منابع طبیعی دخیل هستند، کارت ضابطیت دریافت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه در مرحله دوم برای نیروهای قرق بان کارت ضابطیت صادر خواهیم کرد، گفت: ضابطین موظف هستند راندمان علمی خودشان را بالا ببرند. در راستای کارگاه آموزشی مذکور مواد 28 تا 63 قانون آیین دادرسی کیفری به ضابطین ارائه خواهد شد تا در انجام تکالیف قانونی خود جهت مبارزه با عمل خلاق قانون، مورد مواخذه مراجع قضایی قرار نگیرند.

رئیس اداره حقوقی اداره کل منابع طبیعی گیلان، محدوده عمل ضابطین قضایی را در بخش قاچاق چوب، تصرف اراضی، تخریب جنگل ها و مراتع و آتش سوزی دانست و گفت: ضابطین قضایی در حوزه قانون حفاظت انجام وظیفه خواهند کرد.

پیراولیا، انفال و منابع طبیعی را امانت در اختیار ما دانست که باید برای آیندگان به یادگار بگذاریم و شرح داد: متاسفانه سیر تخریب اراضی ملی و جنگل ها و تصرفات و ساخت و سازهای بی رویه زیاد شده و کار را برای یگان حفاظت سخت کرده است. همچنین با تشکیل پرونده های حقوقی و قضایی روبرو هستیم.

وی مبارزه با تخریب و تصرف اراضی ملی را نیازمند عزم ملی دانست و بیان نمود: همانگونه که مردم برای ریشه کن کردن ویروس کرونا دست به دست هم داده اند، برای حفاظت از منابع طبیعی نیز که رابطه مستقیم با حیات انسان دارد، نیازمند همکاری و همدلی هستیم.

کریم تقی زاده، معاون دادستان عمومی و انقلاب استان گیلان نیز در این کارگاه آموزشی، کارت ضابطیت را شرط هرگونه اقدام علیه متخلفین حوزه منابع طبیعی دانست و افزود: همواره اخلاق مداری باید پشتوانه قانون باشد.

وی ضابطین دستگاه قضایی را تحت اختیار دادستان دانست و گفت: گزارشات ضابط قضایی برای دادستان بسیار مهم است.

معاون دادستان گیلان، با بیان اینکه نباید اجازه دهیم منابع طبیعی توسط عده ای چپاولگر تخریب و تصرف شود، اظهار کرد: برخی از افراد سودجو در اراضی ملی اقدام به ساخت و ساز می کنند لذا این تکلیف ضابطین قضایی است که با شناسایی به موقع تخلف، مانع از چپاول منابع طبیعی شوند.

تقی زاده، از ضابطین قضایی خواست مانند پلیس ویژه امنیت اقتصادی پشت سر پرونده قرار بگیرند و پیگیر مطالبات باشند و گفت: منابع طبیعی یک موهبت الهی در دست ماست و باید جلوی دست درازی به این سرمایه ملی را بگیریم تا نسل های آینده از ما به نیکی یاد کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1392

به "انتخاب 100 ضابط قضایی حوزه منابع طبیعی در گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخاب 100 ضابط قضایی حوزه منابع طبیعی در گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید