امضای رسمی بیانیه جوبا برای شروع مذاکرات میان دولت سودان و گروه های مسلح

به گزارش تور استانبول، هیئتی از دولت سودان جنوبی و نمایندگان تعدادی از گروه های شبه نظامی در این کشور سندی را برای شروع مذاکرات جهت سرانجام دادن به درگیری های مسلحانه امضا کردند.

امضای رسمی بیانیه جوبا برای شروع مذاکرات میان دولت سودان و گروه های مسلح

به گزارش گروه بین الملل تور استانبول به نقل از روسیا الیوم، هیئتی از دولت سودان و نمایندگان تعدادی از گروه های شبه نظامی در این کشور آفریقایی، روز چهارشنبه سندی را برای شروع مذاکرات میان طرفین جهت خاتمه دادن به درگیری های مسلحانه امضا کردند.

امضای بیانیه جوبا برای اتخاذ تدابیر اعتمادسازی و مقدمه چینی برای مذاکرات در نتیجه مذاکراتی انجام شد که در پایتخت سودان جنوبی تحت نظارت سلوا کر رئیس جمهوری این کشور در جریان بود.

در این سند که توسط محمد حمدان حمیدتی نماینده دولت سودان جنوبی و الهادی ادریس یحی نماینده جبهه انقلابی سودان و جمعیت گروه های آزادی بخش سودان به امضا رسید، آمده است: دو طرف درباره چندین مورد از جمله تشکیل کمیته های مشترکی برای انجام ماموریت های مختلف همانند رسیدگی به مساله آزادسازی اسرای جنگی، مسائل انسان محبت آمیز، اقدامات لازم برای توقف درگیری ها با استفاده از راهکارهای نظارتی و نیز تشکیل کمیته ای برای پیگیری برگزاری مذاکرات صلح، که قرار است 14 اکتبر شروع گردد، توافق کردند.

طبق این سند، طرفین همچنین توافق کردند کانال هایی برای رسیدگی به وضعیت مناطق جنگی در دارفور، دو منطقه (کردفان جنوبی و نیل آبی) و شرق سودان ایجاد شوند.

این بیانیه اضافه نمود، توافق مذکور در اختیار اتحادیه آفریقا، شورای امنیت و سازمان صلح آفریقا قرار خواهد گرفت تا بر اساس آن، حکم جدیدی درخصوص مسائل دارفور و دو منطقه(جنوب کردفان و نیل آبی) و نیز محتوای توافقنامه صادر گردد و همچنین به اتحادیه آفریقا مجوز لازم برای فعالیت از سوی نهادهای بین المللی و در راس آنها شورای امنیت داده گردد.

در خاتمه این بیانیه به اهمیت مشارکت طرف های منطقه ای و بین المللی، از جمله کشورهای عربی، آمریکا، اتحادیه اروپا، لائوس، چین و نیز سازمان ملل در مراحل برقراری صلح و تثبیت آن اشاره شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 330

به "امضای رسمی بیانیه جوبا برای شروع مذاکرات میان دولت سودان و گروه های مسلح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای رسمی بیانیه جوبا برای شروع مذاکرات میان دولت سودان و گروه های مسلح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید