آزمایش دیابت بارداری چیست و چگونه انجام می شود؟

به گزارش تور استانبول، آزمایش دیابت بارداری چیست؟ آزمایش دیابت بارداری آزمایشی است که معمولا در هفته بیست و چهارم بارداری برای تشخیص دیابت بارداری انجام می شود.

آزمایش دیابت بارداری چیست و چگونه انجام می شود؟

مادر و کودک - دیابت بارداری بیماریی است که حدود 4 درصد از زنان در دوران بارداری خود به آن دچار می شوند. این بیماری معمولا بعد از هفته بیست و چهارم بارداری تشخیص داده می شود و علائم آن شامل دفع قند از ادرار و افزایش قند خون می باشد. با توجه به اینکه دیابت بارداری می تواند خطراتی برای جنین و مادر به همراه داشته باشد، پیشگیری و کنترل این بیماری در دوران بارداری امری ضروری است.

آزمایش دیابت بارداری

همانند بسیاری از بیماری ها تشخیص قطعی این بیماری از طریق آزمایش صورت می پذیرد؛ بدین صورت که برای تمام زنان باردار در هفته 24 تا 28 بارداری این آزمایش از طرف پزشک درخواست می شود. اما اگر شما خصوصیاتی همانند موارد زیر را داشته باشید ممکن است پزشک شما انجام آزمایش دیابت بارداری را لازم نداند:

  • بارداری در سن کمتر از 25 سال
  • عدم سابقه دیابت به صورت خانوادگی
  • فقدان سابقه بالا بودن قند خون
  • وزن متناسب
  • عدم سابقه به دنیا آوردن کودک بزرگ و...

اما این آزمایش چگونه انجام می شود؟ برای غربالگری دیابت بارداری، قند خون در دو مرحله اندزاه گیری می شود: قند خون ناشتا و قند خون پس از دو ساعت از صرف غذا که این غذا باید حاوی 50 گرم گلوکز باشد. (این غذا معمولا شربتی است که شیرین است و طعم بدی ندارد) مطابق نظر برخی از آزمایشگاه ها قند خون 135 گرم در هر دسی لیتر مرزی است و در برخی دیگر از آزمایشگاه ها 140 میلی گرم در هر دسی لیتر را معیار ابتلا به دیابت می دانند.

روش دیگر برای تشخیص این بیماری استفاده از تست تحمل گلوکز خوراکی ( OGTT= oral glucose tolerance test) است. این روش رایج ترین راه برای تشخیص دیابت بارداری است. در این آزمایش بعد از مصرف مقداری مواد غذایی که حاوی 100 گرم گلوکز باشد، قند خون برای سه مرحله اندازه گیری می شود. نتایج این آزمایش بر حسب زمان شامل موارد زیر می باشد:

اگر در دو بار نمونه گیری، قند خون نمونه بیشتر یا مساوی اعداد جدول فوق باشد، دیابت بارداری تشخیص داده می شود. برای مطالعه کامل در خصوص دیابت بارداری کلیک نمائید.

چند نکته در خصوص انجام آزمایش دیابت بارداری

میزان نرمال قند خون اعلام شده توسط آزمایشگاه های مختلف متفاوت است.

زمان و لزوم انجام سایر آزمایشات مورد نیاز برای شما توسط پزشک شما معین می شود (همانند سنجش میزان کتون موجود در خون و یا ادرار)

لزوم استفاده از دستگاه کنترل قند خون و زمان های کنترل توسط پزشک شما معین می شود. اگر شما طبق دستور پزشک معالجتان نیاز به کنترل قند خونتان با دستگاه گلوکومتر دارید حتما پس از هر بار چک قند خونتان آن را در دفترچه مخصوصتان ثبت کنید و در زمان ویزیت پزشک همراه خود داشته باشید.

با توجه به اینکه دیابت بارداری معمولا پس از زایمان از بین می رود شما می توانید 12-6 هفته پس از زایمان برای اندازه گیری میزان قند خون خود اقدام کنید.

خانم هایی که سابقه ابتلا به دیابت بارداری را دارند باید به خاطر داشته باشند احتمال بروز دیابت در حاملگی بعدی شان و همینطور احتمال ابتلای آنها به دیابت نوع دو زیاد می باشد.

منبع: تبیان - بنیاد بین المللی کنترل و پیشگیری دیابت

منبع: setare.com
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1270

به "آزمایش دیابت بارداری چیست و چگونه انجام می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش دیابت بارداری چیست و چگونه انجام می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید