7 بلایی که مصرف زیاد نمک سرتان می آورد

به گزارش تور استانبول، تبیان/ یک پاکت چیپس، یک تکه پیتزا، یک بشقاب سیب زمینی سرخ شده و یک کاسه سوپ آماده، همگی غذاهایی هستند که اغلب افراد دوست دارند در خوردن آن ها زیاده روی نمایند؛ اما همه این غذاها یک چیز مشترک دارند: بله! همه آن ها پرنمک هستند.

7 بلایی که مصرف زیاد نمک سرتان می آورد

اگر از هواداران غذاهای شور هستید، احتمالاً از اتفاقی که برای بدنتان رقم می زند، باخبر نیستید و به طور مرتب آن ها را مصرف می کنید.

به گفته متخصصین قلب، در حالی که میزان ایده آل نمک مصرفی در روز برای بزرگسالان، نباید بیش از 1500 میلی گرم باشد، بسیاری از بزرگسالان در روز بیش از 2300 میلی گرم سدیم مصرف می نمایند.

بنابراین، حالا شما می دانید که مصرف بیش از اندازه نمک در طول روز، برای بدن عوارضی به دنبال خواهد داشت. ما در اینجا از اثرات جانبی مصرف غذاهای شور خواهیم گفت:

سکته مغزی، نارسایی قلبی، سرطان معده و بیماری کلیوی نیز با مصرف بیش از حد سدیم مرتبط است. باید تمام کوشش خود را به کار بگیرید تا شانس تان را برای ابتلا به هر کدام از این شرایط کاهش دهید

1. آب کمتری می نوشید

همه شما فکر می کنید که بعد از خوردن مواد غذایی شور فقط آب می نوشید، زیرا همواره گفته می گردد این دسته از مواد، باعث تشنگی می گردد. اگرچه ممکن است این احساس درست باشد، اما خوردن بیش از حد مواد غذایی شور در درازمدت، می تواند موجب نوشیدن کمتر آب گردد. این اتفاق چگونه می افتد؟ طبق یک آنالیز طولانی مدت در خصوص تعادل سدیم، که در آن شرکت نمایندگان مرد بین سال های 2009 تا 2011 مورد آنالیز قرار گرفتند، هرچه نمک بیشتری مصرف می کردند، آب کمتری می نوشیدند. گفته می گردد این امر به این دلیل است که بدن آن ها در حال ذخیره، صرفه جویی و فراوری آب بیشتری بود و برای این که بدن این کار را انجام دهد، فرد به انرژی و سوخت بیشتری احتیاج دارد که از مواد غذایی دریافت می نماید، بنابراین این می تواند منجر به پرخوری گردد. یک شیب واقعاً لغزنده!

2. ممکن است وزنتان زیاد گردد

اگر از خوردن غذاهای شور لذت می برید، به سمت بسته های پرکالری فروشگاه ها خواهید رفت. محققان دریافتند که مصرف نمک اضافی می تواند شما را به خوردن غذاهای چرب بیشتر، مشتاق کند.

3. احساس نفخ می کنید

مصرف هر روزه غذاهای شور می تواند منجر به ایجاد نفخ گردد، زیرا بدن شما آب را حفظ می نماید. یک مطالعه در ژورنال ژنتیک نشان داد نفخ در افرادی که رژیم غذایی با سدیم بالا میل می نمایند در مقایسه با افرادی که رژیم کم سدیم مصرف می نمایند بیشتر است. وقتی نفخ دارید، احساس ناراحتی می کنید و در بعضی موارد ممکن است دچار درد شوید، پس مصرف وعده های شور فایده ای ندارد.

4. انگشتانتان متورم می گردد

با خوردن غذاهای پرنمک، فقط نفخ شکم را احساس نمی کنید، بلکه اگر زیاد غذای شور مصرف می کنید انگشتان دست شما متورم می گردد. همان طور که می دانیم هنگامی که نمک زیادی در جریان خون وجود دارد، ممکن است بدنتان در صورتی که تمام سدیم اضافی به وسیله ادرار و توسط کلیه ها دفع نگردد، مایعات را حفظ کند. در این زمان است که احتباس آب و تورم در انگشتان شما اتفاق می افتد.

5. پوستتان جوش می زند

شواهد زیادی وجود دارد که این ایده را تأیید می نماید که رژیم غذایی و آکنه تأثیر مستقیمی بر یکدیگر دارند. یک مطالعه در این رابطه نشان داد که از 200 شرکت نماینده، افراد دارای آکنه، در مقایسه با افراد بدون آکنه بیشتر از غذاهای شور مصرف می کردند.

6. به سردرد دچار می شوید

طبق یک مطالعه، از میان 400 نفر شرکت نماینده، افرادی که غذاهایی با سدیم بالا می خوردند، یک سوم بیشتر از افرادی که غذاهای کم سدیم مصرف می کردند، سردرد داشتند. مطالعه دیگری این ادعا را نیز مورد تأیید قرار داد و دریافت که کاهش سدیم باعث کاهش سردرد در شرکت نمایندگان می گردد که همگی بیماران مسن و دارای فشارخون بالا بودند.

7. ممکن است فشارخونتان بالا برود

این، حقیقتاً خیلی پوشیده نیست، زیرا شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد دریافت زیاد سدیم، با احتمال بیشتر ابتلا به فشارخون بالا همراه است. اگرچه این یک عارضه جانبی فوری پس از خوردن یک بسته چیپس نیست، اما اگر رژیم غذایی روزانه شما پر از غذاهای شور است، با گذشت زمان ممکن است به فشارخون بالا دچار شوید. البته این همه ماجرا نیست؛ سکته مغزی، نارسایی قلبی، سرطان معده و بیماری کلیوی نیز با مصرف بیش از حد سدیم مرتبط است. باید تمام کوشش خود را به کار بگیرید تا شانس تان را برای ابتلا به هر کدام از این شرایط کاهش دهید، نه این که خطر را افزایش دهید، درست است؟

منبع: همگردی
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1116

به "7 بلایی که مصرف زیاد نمک سرتان می آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 بلایی که مصرف زیاد نمک سرتان می آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید