کمالوندی: روسیه به خاطر لغو معافیت های آمریکا از فردو کنار نکشید

به گزارش تور استانبول، سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: تلقی ما این است که روس ها به خاطر تمدید نشدن معافیت های آمریکا کنار نمی کشند.

کمالوندی: روسیه به خاطر لغو معافیت های آمریکا از فردو کنار نکشید

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران، بهروز کمالوندی در جمع خبرنگاران در پاسخ به خبرنگاران درباره توقف همکاری روسیه در پروژه فراوری رادیوایزوتوپ پایدار در سایت فردو اظهار کرد: حدود هفت، هشت روز پیش در رابطه با این موضوع با روس ها مذاکراتی داشتیم. به لحاظ فنی در جایی که ایزوتوپ پایدار فراوری می کنیم غنی سازی کنیم. از این رو وقتی تصمیم گرفته می گردد کار غنی سازی کنیم به طور طبیعی نمی توان همزمان فراوری ایزوتوپ پایدار داشته باشیم.

وی ادامه داد: در مذاکرات ما چند روش جایگزین پیشنهاد و بحث شد تا این همکاری در سطوح فنی ادامه یابد و این گفت وگوها ادامه دادند.

کمالوندی با اشاره به آنچه در برجام در این زمینه فراوری ایزوتوپ های پایدار در فردو آمده است، گفت: در برجام آمده است که باید این کار در محل مورد پیش بینی انجام گردد، البته گفته نشده کدام دو زنجیره. می تواند هر کدام از دو زنجیره از هشت زنجیره باشد. اما وقتی آنالیز کردیم دیدم ایزوله کردن هر کدام از دو زنجیره ها مشکلاتی را ایجاد می نماید در عین حال مباحث در این مورد بین ما و روسیه ادامه دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره تاثیر لغو معافیت تحریمی آمریکا از این پروژه و قطع همکاری روس ها پس از آن گفت: تلقی ما این است که روس ها به خاطر تمدید نشدن معافیت های آمریکا کنار نمی کشند کما اینکه نیروگاه 2 و3 بوشهر را در دست اقدام دارند. همچنین باید بگویم که ما می توانیم حتی بدون روس ها به لحاظ فنی در رابطه با فراوری ایزوتوپ های پایدار کار را ادامه دهیم. البته به لحاظ سیاسی اگر روس ها کنار ما باشند حتما بهتر است.

وی گفت که در آینده نزدیک اطلاعات بیشتری درباره همکاری با روس ها در این مورد یا انجام این پروژه بدون حضور روس ها به افکار عمومی شرح خواهیم داد.

کمالوندی گفت: ما در روش های غیر سانتریفیوژی داریم مرکزی را ایجاد می کنیم در سایت فردو که تا چند ماه دیگر کار ساختمانی آن تمام می گردد تا بدون استفاده از سانتریفیوژ ایزوتوپ پایدار فراوری کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 594

به "کمالوندی: روسیه به خاطر لغو معافیت های آمریکا از فردو کنار نکشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمالوندی: روسیه به خاطر لغو معافیت های آمریکا از فردو کنار نکشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید