همه چیز درباره شرایط و امکانات بلیط چارتر

به گزارش تور استانبول، بلیط چارتر، نام ناآشنایی نیست. حتی اگر یک بار قصد سفر هوایی نموده باشید قطعا با این واژه برخورد نموده اید. ما در این مطلب قصد داریم همه چیز درباره شرایط و امکانات بلیط چارتر را با هم بخوانیم. بلیط هواپیما چارتر، بلیطی است که اگر متناسب با شرایط شما باشد می تواند بسیار به صرفه باشد. فقط کافیست نکات مربوط به این بلیط را بدانید تا بتوانید بیشترین سود را از خرید بلیط چارتر داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید.

همه چیز درباره شرایط و امکانات بلیط چارتر

بلیط چارتر دقیقا چیست؟

در خصوص بلیط چارتر باید بگوییم که این بلیط هواپیما، دائما تغییر قیمت دارد. البته در بیشتر مواقع، نسبت به بلیط هواپیما سیستمی خیلی مقرون به صرفه تر است. حال، چه می گردد که یک بلیط چارتر نامیده می گردد؟ در واقع گاهی بعضی از آژانس های مسافرتی همه صندلی های یک هواپیما یا بخشی از آن را برای مدت معلومی پیش خرید می نمایند. اینگونه قیمت بلیط هواپیما را خودشان تعیین خواهند کرد. حال این تغییر قیمت دقیقا به چه چیزی بستگی دارد؟ تغییر قیمت بلیط هواپیما چارتر به مقدار تقاضای مسافران وابسته است.

هر وقت مقدار تقاضا بالا باشد مانند عیدها یا تعطیلات نوروز، قیمت این بلیط ها بالا خواهد رفت. هر زمان هم که تقاضا پاسسن باشد مانند فصل های کم توریست، قیمت این بلیط های هواپیما پایین تر می آید. علاوه بر این، هر چقدر که به زمان پرواز نزدیک تر بشویم، قیمت این بلیط ها با توجه به تعداد آن ها کمتر و یا بیشتر می گردد. البته بزرگ ترین عیب این نوع بلیط هواپیما، این است که نمی توانید آن را لغو کنید یا پس دهید و ضمناً قیمت بلیط هواپیما برای همه افراد با هر سن و سالی یکسان است. در ادامه شرح خواهیم داد که بلیط هواپیما چارتر مانند بلیط سیستمی نیست. برای خرید بلیط هواپیما چارتر می توانید به سایت و یا اپلیکیشن سفرمارکت مراجعه کنید.

بلیط چارتر چه تفاوتی با بلیط عادی دارد؟

بر اساس یک قاعده کلی، بلیط های هواپیما به دو دسته چارتر و سیستمی تقسیم می شوند. بلیط سیستمی به بلیط هایی می گوییم که چه آن ها را از آژانس های مسافرتی بخرید و چه مستقیما از خود شرکت های هواپیمایی، هیچ تفاوتی ندارد. علتش هم این است که قیمت آن ها یکسان است. قیمت این بلیط ها طبق مصوبه شرکت هواپیمایی تعیین می گردد. بزرگترین مزیت بلیط سیستمی این است که بلیط هواپیما سیستمی قابل استرداد است. یعنی اگر به هر علتی بلیط را بخرید و قبل از پرواز منصرف شوید، مقداری از پول شما به عنوان جریمه کسر شده و باقی پولتان به شما بازگردانده می گردد.

آیا بلیط چارتر نسبت به بلیط سیستمی فزونی دارد؟

در شرایطی که کودک همراه نداشته باشید و سفرتان قطعی باشد بله. بیشترا بلیط های چارتر با قیمت هایی کم تر از قیمت بلیط های سیستمی پیدا می شوند. برای تهیه بلیط اگر بلیط چارتر آنلاین مناسبی پیدا کنید احتمالا قیمت کم تری نسبت به حالت عادی دارد. نکته جالب دیگر در خصوص بلیط های چارتری این است که پس از خرید، شما تفاوتی با دیگر افرادی که بلیط آن پرواز را به شکل سیستمی خریده اند ندارید. البته خرید بلیط چارتر همواره برترین گزینه نیست! در ادامه بعد از آنالیز مزایای این نوع بلیط، به بعضی از معایب آن نیز می پردازیم.

بلیط های چارتر معمولا قیمت پایین تری دارند

همان طور که گفتیم، معمولا بلیط چارتر هواپیما قیمت پایین تری دارد. این ویژگی باعث شده است که افراد بیشتری به خرید آن ها تمایل داشته باشند. اگر در پی خرید تورهای مسافرتی با مقاصد داخلی و خارجی هستید بد نیست که درباره بلیط های چارتری کمی اطلاعات داشته باشید. نگران این که ممکن با خرید بلیط های چارتری، خدمات کم تری دریافت کنید نباشید. دیدیم که بعد از خرید تفاوتی میان مسافران وجود ندارد و شما همان خدمات و امکاناتی را دریافت خواهید کرد که افراد با بلیط های سیستمی دریافت می نمایند.

علت پایین بودن قیمت بلیط چارتر چیست؟

گفتیم که بلیط چارتر زمانی به وجود می آید که آژانس ها بلیط ها را به صورت یکجا و عمده می خرند. حال باید بگوییم که به خاطر این خرید شرکت های هواپیمایی تخفیف قابل ملاحظه ای به آن ها می دهند. این تخفیف ویژه باعث می گردد بلیط های چارتر مقرون به صرفه تر از بلیط های معمولی یا همان سیستمی باشند.

شرکت های هواپیمایی هم این کار را برای این می نمایند که از ضرر جلوگیری بنمایند. آژانس های چارترنماینده با تخفیف گرفته شده از ایرلاین ها، هم سود ببرند و هم به مشتریان خود تخفیف بدهند. نکته مهم در فروش بلیط های چارتر، این است که آژانس، بلیط ها را در زمان مناسب و قبل از پرواز به فروش می رساند. بلیط لحظه آخری در اصل یک نوع بلیط چارتر است که به علت به فروش نرفتن، در لحظات آخر قبل از پرواز به فروش می رسد. به همین علت قیمت کم تری نسبت به بلیط چارتر دارد. بلیط های لحظه اخری از این جهت مقرون به صرفه تر هستند که چارتر نماینده ها در فروش این بلیط ها در پی کم تر کردن ضرر خود هستند.

آیا بلیط چارتر معایبی هم دارد؟

هیچ چیزی نیست که فقط مزیت داشته باشد. بلیط چارتر هم معایبی دارد که در ادامه بعضی از آن ها آورده شده است:

بلیط چارتر برای بچه ها و بزرگسالان قیمت یکسانی دارد

همواره شرکت ها برای تهیه تور یا رزرو بلیط هواپیما قیمت های متفاوتی برای بچه ها و افراد بزرگسال در نظر می گیرند. مثلا بلیط هواپیما سیستمی برای بچه ها زیر 12 سال قیمت کم تری نسبت به افراد بالای 12 سال دارد. این قیمت مقداری تقریبا نصف قیمت اصلی بلیط را دارد. اما در فروش بلیط های چارتری تفاوتی بین بچه ها و بزرگسالان در نظر گرفته نشده است.

همین تفاوت باعث می گردد که در سفر هایی که کودک همراه شما است مبلغی حتی بیشتر از بلیط های سیستمی پرداخت کنید. پس یکی از زمان هایی که بهتر است بلیط چارتر را رها نموده و همان بلیط سیستمی و عادی را بخرید، زمانی است که همراهانی با سن زیر 12 سال در سفر دارید.

بلیط چارتر امکان استرداد ندارد

یکی از چیزهایی که باعث آرامش خاطر شما پیش از هر سفریست، امکان کنسل کردن بلیط است. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شوند شما سفر خود را لغو کنید یا با تاریخ دیگری جابه جا کنید. وقتی که شما بلیط سیستمی یا همان بلیط های عادی خریده باشید، به راحتی با قوانین استرداد بلیط امکان لغو بلیط را خواهید داشت. جریمه هم با توجه به زمان به جای مانده تا ساعت و روز پرواز از شما کم خواهد شد که ارزشش را دارد.

اما یکی از معایب بلیط های چارتری قوانین متفاوت لغو پرواز است. فرض کنید برای رزرو بلیط هواپیما اقدام نموده باشید و لازم باشد تاریخ آن را عوض کنید. اگر نتوانید این کار را انجام دهید بسیار شرایط دشواری خواهد بود. پس بهتر است اگر می خواهید شانسی برای کنسل کردن بلیط خود داشته باشید از بلیط های سیستمی بهره مند شوید.

بلیط چارتر در فصول اوج سفر، گرانتر از بلیط سیستمی است

بعضی روز ها تعداد مسافران بیشتر است و همه وسایل نقلیه با سرعت بیشتری تکمیل ظرفیت می شوند. در روز های پیک سفر مانند تعطیلات نوروز تعداد مسافران بیشتر است و متقاضیان خرید بلیط هم بیشتر هستند. همین امر باعث می گردد که قیمت بلیط های چارتری افزایش داشته باشند. اگر هدف سفر در چنین روز هایی را دارید بهتر است از روز ها قبل اقدام به خرید بلیط سیستمی کنید. قیمت بلیط چارتر در این روز ها ممکن است حتی از قیمت بلیط سیستمی نیز گران تر باشد. البته شانس پیدا کردن آن هم نسبت به روز های عادی پایین تر است!

سخن آخر

با مطالعه این مقاله شما به راحتی می توانید مناسب ترین بلیط هواپیما را بخرید. اینگونه در زمینه خرید بلیط هواپیما، فروش بلیط هواپیما، پیدا کردن بلیط مقرون به صرفه هواپیما، انتخاب صحیح بلیط هواپیما سیستمی و یا بلیط هواپیما چارتر بسیار حرفه ای خواهید بود. پس پیش از سفر، این راهنماها را از دست ندهید.

منبع: فرارو
انتشار: 10 دی 1401 بروزرسانی: 10 دی 1401 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 2177

به "همه چیز درباره شرایط و امکانات بلیط چارتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره شرایط و امکانات بلیط چارتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید