مناقشه ایران و آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی

به گزارش تور استانبول، به گزارش خبرنگاران، رویترز گزارش داده که ایران در واکنش به اقدام احتمالی آمریکا برای تصویب قطعنامه توبیخی علیه تهران، تهدید کرده است که توافق موقت با آژانس بین المللی انرژی اتمی را لغو خواهد کرد.

مناقشه ایران و آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی

رویترز ابتدا در گزارشی نوشت که آمریکا درصدد است که از اعضای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بخواهد در راستای فشار بر ایران برای عمل به تعهدات هسته ای خود، قطعنامه ای توبیخی علیه جمهوری اسلامی تصویب کنند.

طبق این گزارش، آمریکا در نامه ای به اعضای شورای حکام نوشته است که خواهان صدور قطعنامه ای در خصوص میزان همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

به گزارش رویترز، آمریکا اعلام کرده است: شورای حکام می بایست از ایران بخواهد که تا تمامی تعهدات برجامی خود را اجرا کند و در خصوص کشف آثار ذرات اورانیوم در دو سایت اعلام نشده توضیح دهد.

رویترز می گوید ایران نیز در نامه ای به اعضای آژانس گفته است که چنین اقدامی را غیر سازنده ارزیابی می کند و آن را به مثابه پایان بیانیه مشترک 21 فوریه بین جمهوری اسلامی و آژانس بین المللی انرژی اتمی ارزیابی می کند.

ایران همچنین در این نامه خود تاکید کرده است که این اقدام جدید آمریکا باعث پیچیدگی های بیشتر در رابطه با توافق هسته ای برجام خواهد شد.

رویترز می نویسد: ایران در این نامه تصریح کرده است فرانسه آلمان، انگلیس و آمریکا از قبل برنامه های خود را درباره این قطعنامه فاش کرده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1506

به "مناقشه ایران و آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مناقشه ایران و آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید