طرح ملی رمز وارد فاز کاربردی می گردد

به گزارش تور استانبول، دکتر ابوذر عرب سرخی، رئیس پژوهشکده امنیت پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در تبادل نظر با خبرنگار مهر، در این باره گفت: ما از سال 97 در پژوهشکده امنیت طرح ملی رمز را دنبال می کنیم. رمز به عنوان یک فناوری و علم بنیادی شناخته می گردد که جزء زیرساخت ها و فناوری های بنیادی کلیه خدمات افتا است. این طرح با مشارکت وزارت علوم پیگیری می گردد و هم اکنون در حال انجام و در فاز دوم قرار گرفته است.

طرح ملی رمز وارد فاز کاربردی می گردد

وی ادامه داد: این طرح با موضوع دانشگاه شریف و مشارکت 11 دانشگاه معتبر کشور که در سالیان اخیر در حوزه علم و فناوری رمز فعالیت داشته اند پیگیری می گردد. جدا از اینکه، طرح ملی رمز، نقشه راه علم و فناوری رمز کشور را تبیین می نماید، تمرکز آن روی کاربردی کردن دستاوردهای این حوزه نیز است. به این معنی که در اولویت های اجرایی این طرح، ایجاد زیرساخت های آزمایشگاهی در حوزه رمز نگاری وجود دارد.

عرب سرخی گفت: فراوری نمونه های کاربردی مثل سیستم های رمز، بحث های مدیریت هویت دیجیتال و مواردی از این دست نیز، در کاربردی سازی دستاوردهای طرح ملی رمز واقع شده است که هر کدام می تواند بخشی از الزامات مربوط به حفاظت داده و صیانت از محرمانگی داده ها و حفظ حریم خصوصی و اطلاعات فردی را پوشش دهد.

رئیس پژوهشکده امنیت پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام نمود: طرح ملی رمز هم اکنون در مرحله نهایی کردن توضیح خدمات است و فراخوان های مرتبط با آن صورت گرفته و امیدواریم پس از نهایی شدن اولویت ها، ظرف امسال وارد فاز کاربردی این پروژه شویم.

وی تاکید نمود: این پروژه در 3 فاز تعریف شده که در فاز نخست، تدوین نقشه راه و پلن کاری طرح انجام شد. فاز دوم مربوط به جلب مشارکت کلیه اساتید، دانشگاه ها و آزمایشگاه های فعال کشور در حوزه رمز برای شناسایی و اولویت بندی نحوه پاسخ به نیازهای جاری کشور در حوزه علم و فناوری رمز است.

عرب سرخی اضافه نمود: در فاز سوم تعدادی پروژه اولویت دار در این حوزه برای حل و فصل مسائل جاری کشور، اجرایی می گردد که بعضی ممکن است در مصوبات شورای عالی فضای مجازی و نیز الزامات شورای عالی امنیت ملی و یا برنامه های توسعه ای کشور نیز مدنظر باشد.

وی با بیان اینکه در طرح ملی رمز، بزرگترین شبکه علمی و متخصصان در کشور را در حوزه رمز شکل دادیم، اضافه نمود: حوزه رمز یک زیرساخت بنیادی برای همه خدمات امنیتی در کشور محسوب می گردد و بهترین محل و ظرفیت نیز همین شبکه علم و فناوری رمز کشور است که با حضور بالغ بر 100 نفر متخصص از دانشگاه شریف و 11 دانشگاه معتبر ایجاد شده است.

رئیس پژوهشکده امنیت پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اگر اراده ای ملی به حل مسائل در حوزه محرمانگی و رمزنگاری باشد، توانمندی حل مسائل در حال حاضر در کشور وجود دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1069

به "طرح ملی رمز وارد فاز کاربردی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح ملی رمز وارد فاز کاربردی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید