دورکاری چه معنایی برای دفاتر تجاری دارد؟

به گزارش تور استانبول، آسمان خراش وان وندربیلت در منهتن نیویورک با رستورانی مجهز به سرآشپزی معروف، کار خود را به تازگی آغاز کرده و دومین دفتر کمپانی آمازون در ویرجینیا به یک آمفی تئاتر برای کنسرت در فضای باز مجهز است. ساختمان شماره 22 بیشوپسگیت در لندن به قدری دوستدار حیوانات است که مراجعان می توانند حیوانات خانگی خود را به پذیرش این ساختمان تحویل دهند.

دورکاری چه معنایی برای دفاتر تجاری دارد؟

به گزارش جهانی اقتصاد به نقل از Economist، یک برج شیشه ای هم در لندن افتتاح شده که بر خط افق شهر تسلط دارد و به دیوار کوهنوردی و اسپا مجهز است. درحالی که کمپانی ها در تلاشند تا کارگران را به بازگشت به دفاتر تجاری ترغیب کنند، سرمایه گذاران و توسعه دهندگان روی ساختمان های تازه با امکانات خیره کننده شرط بندی می کنند. با این وجود شرایط عدم اطمینان بر شرکت ها سایه افکنده است: آیا تعداد کافی از افراد به محیط کار بازخواهند گشت؟ با وجود پیشرفت در واکسیناسیون، فرایند بازگشت کارمندان به کندی انجام می شود. بنا بر آمار منتشر شده از سوی شرکت فری اسپیس تعداد ساختمان هایی که در میان 20 ساختمان بالای 10درصد از ظرفیت آنان پر شده است، در ایالات متحده تنها یک ساختمان، اروپا سه ساختمان و آسیا 10 ساختمان است. اکونومیست در یادداشتی به تاثیر دورکاری بر آینده دفاتر تجاری پرداخته است.

کووید-19 باعث شد تقاضا برای ساختمان های تازه با امکانات بهتر بیشتر شود. بانک JPMorgan Chase درحالی که در حال ساخت دومین آسمان خراش بلند در منهتن برای دفتر مرکزی تازه خود است، فضای اداری خود را به طور کلی کاهش داده است.

بیش از نیمی از آژانس های شهر نیویورک مجهز به دفاتری با درجه A هستند درحالی که پیش از کووید تنها 38 درصد از شرکت ها در چنین دفاتری مشغول به کار بودند. موضوع دیگری هم در کنار این تحولات درحال وقوع است: حرکت شرکت ها به سوی محیط های کاری سبز. امروزه بهره وری انرژی و سیستم های فیلترینگ هوا به امری ضروری در ساختمان ها بدل شدند. مدیران شرکت ها از جمله BlackRock و Brookfield متعهد شدند که مقدار انتشار کربن املاک و مستغلات خود را تا سال 2050 به صفر برسانند. بسیاری از بنگاه های املاک هم متعهد به ساخت ساختمان هایی با استاندارد های کربن صفر شدند.

حرکت به سوی کیفیت بیشتر سبب خواهد شد که بسیاری از ساختمان های قدیمی نامطلوب به نظر برسند؛ همان طور که کار از راه دور تقاضا برای فضای کار را کاهش داده است. این خطر وجود دارد که ساختمان های قدیمی به دارایی های مسکوت شده مبدل شوند. بالغ بر نیمی از املاک تجاری در هنگ کنگ و دو سوم از این دست املاک در لندن، عمری بیش از 20 سال دارند. سل گرین، بزرگ ترین مَلاک منهتن اذعان کرده که اجاره خانه های قدیمی تا 10 درصد کاهش داشته است. ساختمان هایی که دسترسی مناسبی به فضای بیرون یا نور طبیعی ندارند و همزمان اجاره بهای خود را به مقدار قابل توجهی پایین نمی آورند، در جذب مخاطب به مشکل برخورده اند.

بسیاری از دفاتر در پی آن هستند که خود را بیش از پیش مجهز کنند. شرکت توسعه دهنده فاربیکس در تلاش است تا ساختمانی متعلق به دهه 60 میلادی در لندن را با یک پشت بام جنگلی و یک استخر شیشه ای مجهز کند و آن را ارتقا دهد. فضا های قدیمی دیگر هم به آزمایشگاه، محل تحقیق و مطالعه یا خانه مسکونی تبدیل می شوند. شرکت بیمه AIG هم زمانی که به ساختمان تازه بازسازی شده در مرکز منهتن منتقل شد، ساختمان قدیمی خود که در دهه 80 میلادی ساخته شده بود را به آپارتمان تبدیل کرد.

با این وجود هیچ یک از این وقایع، نمی تواند این حقیقت را بپوشاند که با افزایش کار از منزل، تقاضا برای محل کار کاهش یافته است. کمپانی ها نیازمند آن هستند که در باب دارایی های خود تتازهنظر کنند و فضای اداری شرکت ها را کوچک تر یا خرید های تازه را به تعویق بیندازند.

در سطح جهان مقدار فضای اداری از دست رفته در پی شیوع همه گیری 18 درصد بیشتر از فضای از دست رفته طی بحران اقتصادی 2009-2007 بوده است. نرخ فضای خالی در یک سال گذشته به شدت افزایش پیدا کرده و در ایالات متحده به 18 درصد رسیده است. پیش بینی ها هم چندان خوب نیست و بنا بر آمار موسسه مطالعاتی مودیز، تقریبا از هر 5 دفتر در آمریکا، یک دفتر در سال 2022 خالی خواهد بود. اجاره بها هم در پی این تحولات پایین خواهد آمد و ایالات متحده به طور کلی کاهشی 5/ 7 درصدی را در نرخ اجاره بها تجربه خواهد کرد، گرچه در شهری، چون سانفرانسیسکو، این کاهش تا 15 درصد هم خواهد بود.

تعدادی از عوامل پیچیده، سبب کدر شدن تصویری که از این بازار وجود دارد، شده است. بسته های محرک اقتصادی ممکن است که افزایش التهابات را در این بازار به تعویق اندازد. هیچ کس نمی داند چه تعداد کارگر و برای چند روز در هفته در خانه خواهند ماند. در بیشتر موارد، سرمایه گذاران از معاملات سریع پرهیز می کنند؛ خریداران نسبت به پرداخت پیش پرداخت های زیاد محتاطند و فروشندگان هم تمایلی به ضرر کردن ندارند. همه این عوامل دست به دست هم می دهند تا حجم فروش املاک کاهش یابد و قیمت ها غیرقابل قبول شوند.

یکی از راه هایی که در برابر این عدم اطمینان قرار می گیرد، بررسی ابزار ها و اقدامات آینده نگرانه است. آمار و ارقام نشان می دهد که کووید-19 بر املاک اداری ضربه ای کاری وارد کرده است.

قیمت های سهام تراست سرمایه گذاری در املاک و مستغلات که برای سرمایه گذاری در دفاتر اداری اختصاص می یابد بالغ بر 13 درصد کمتر از سطحی است که در ابتدای سال 2020 ثبت شده بود. بانک های مرکزی در حالت آماده باش قرار گرفتند.

اتکا به دفاتر و املاک تجاری برای تامین اقتصادی بدهی ها به آن معناست که رکود اقتصادی می تواند بر سراسر سیستم اقتصادی اثرگذار باشد. اکنون بانک ها با مسائل زیادی روبه رو هستند. سهام وام هایی که از سوی بانک های آمریکایی به این بخش پرداخت شده بیش از 2 تریلیون دلار است که به عبارت دیگر مساوی با یک پنجم از کل وام های آنان است.

در آخرین ارزیابی ثبات اقتصادی صورت گرفته، بانک مرکزی اروپا هشدار داد که اقدامات موقتی می توانند روی مسائل عمیق تر حباب اندازند و ارزیابی ها را دچار خطا سازند.

سرنوشت املاک تجاری می تواند بر نرخ سایر خانه های خالی اثر بگذارد. موسسه فیچ هم برآورد کرده است که اگر کارمندان سه روز در هفته را در خانه های خود کار کنند، ارزش دفاتر در آمریکا به نصف خواهد رسید. با توجه به ذات بلندمدت بازار دارایی و سرمایه، احتمالا تا چندین سال آثاری که همه گیری بر بازار داشته است قابل سنجش نباشد، اما زمانی که آن را در معادلات خود وارد می کنید، این آثار شدید و درد آور است.

منبع: فرارو
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1739

به "دورکاری چه معنایی برای دفاتر تجاری دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دورکاری چه معنایی برای دفاتر تجاری دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید