ثبت جهانی ماسوله، گردشگران خارجی را به گیلان می آورد

به گزارش تور استانبول، مدیرکل میراث فرهنگی گیلان گفت: دلیل کوشش ما برای ثبت ماسوله این است که گردشگران خارجی به نیت دیدن آثار و بناهای ثبت شده جهانی وارد کشور می شوند و با این ترفند ما میتوانیم گردشگران را به ماسوله بیاوریم که البته ثبت ماسوله به عنوان شهر جهانی پروسه ای زمان بر است ولی با کوشش ها و یاری و مساعدت های استاندار محترم و نمایندگان فعال استان پرونده ثبت جهانی ماسوله در حال نهایی شدن است.

ثبت جهانی ماسوله، گردشگران خارجی را به گیلان می آورد

به گزارش تور استانبول به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان، نشست خبری جشنواره بزرگ مهارت آموزی گردشگری گیلان دیروز یکشنبه 5 اسفند 97 برگزار گردید.

شهرود امیرانتخابی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: حرکت بزرگی در کشور شروع شده است که باعث افزایش سقف نظام آموزش های مهارتی است زیرا نظام آموزشی در کشور دچار چالش جدی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان اضافه کرد: مشکل اساسی نظام آموزشی ما این است که تمامی آموزش ها در دانشگاه ها تنها جزوه محور شده است وبه همین دلیل اکنون انبوهی از فارغ التحصیلان مدرک به دست غیرکارآمد داریم.

امیرانتخابی در ادامه خاطر نشان کرد: امروزه وضعیت بحرانی را میگذرانیم و با شرایط ایجاد شده برای وضعیت نفتی نمیتوانیم به روند سابق عمل کنیم و باید روستائیان را تجهیز کنیم تا بتوانند در فردای تحریم از شرایط و امکانات موجود نهایت استفاده را ببرند.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان در پاسخ به این سوال که چه تدبیری برای ترک نکردن روستاها و مهاجرت به شهرها دیده شده است، گفت: اساسا اینکه ما در روستاها دخالت مستقیم داشته باشیم پسندیده نیست. ما تنها میتوانیم شرایط ورود گردشگران به روستاها و استان را فراهم کنیم و در همین زمینه باید بدانیم که هرگز گردشگر داخلی نمیتواند پاسخ گوی انتظارات ما باشد بلکه هدف ما باید ایجاد شرایط و امکانات برای آمدن گردشگران خارجی به این استان باشد.

امیر انتخابی اضافه کرد: مهم ترین کاری که میتوان برای ورود گردشگران خارجی انجام داد ثبت ماسوله به عنوان شهر جهانی است تا به این طریق بتوانیم شمار گردشگران را که امروز 2000 نفر است را به 2 میلیون گردشگرخارجی ارتقا دهیم.

او در رابطه با سوال خبرنگاری در مورد ثبت ماسوله گفت: دلیل کوشش ما برای ثبت ماسوله این است که گردشگران خارجی به نیت دیدن آثار و بناهای ثبت شده جهانی وارد کشور می شوند و با این ترفند ما میتوانیم گردشگران را به ماسوله بیاوریم که البته ثبت ماسوله به عنوان شهر جهانی پروسه ای زمان بر است ولی با کوشش ها و یاری و مساعدت های استاندار محترم و نمایندگان فعال استان پرونده ثبت جهانی ماسوله در حال نهایی شدن است.

امیرانتخابی در پاسخ به مسئله عدم وجود تابلوها و تبلیغات کافی برای معرفی مناطق گردشگری در سطح شهرها بیان کرد: متاسفانه ما هیچ برنامه ریزی برای گردشگر داخلی نداشتیم و تنها طبیعت و آب و هوای گیلان است که گردشگر را به سمت خودش میکشد.در استان گیلان 1080 اثر تاریخی به ثبت رسیده شده، همچون مقبره دکتر حشمت یا مدرسه فروغ وجود دارد اما هیچ گونه معرفی و تبلیغاتی از ورودی شهرها به سمت این آثار وجود ندارد.

او اضافه کرد: در حال حاضر برنامه خوبی برای معرفی آثار و بناهای تاریخی در دست اقدام داریم و می توان با مشارکت شهرداری رشت در نصب تابلو در محل معرفی آثار و ابنیه تاریخی با اداره کل میراث فرهنگی اشاره نمود.

امیرانتخابی با بیان اینکه باید از ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک استفاده درست گردد گفت: باید برای چنین موقعیتی رویدادهایی تعریف گردد تا گردشگر خارجی وارد شوند و بدانیم تا زمانیکه فقط خودمان از این استان استفاده میکنیم به جایی نمیرسیم.

او گفت: باید همگی شهروندان یاد بگیریم که گردشگر ولی نعمت ما است و متاسفانه ما زمانی به این باور خواهیم رسید و قدر گردشگر را خواهیم دانست که کارد به استخوان برسد. بنده یقین دارم اگر گیلان در هر کجای دیگری بود گلستان می شد، شاید اگر منابع نفتی ما قبل تر قطع میشد امروزه شرایط بهتری در زمینه گردشگری میداشتیم.

در پایان امیرانتخابی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد دخالت دولت در مسایل فرهنگی گفت: اساسا دولت نباید در فرهنگ دخالت کند و فرهنگ نباید مهندسی گردد؛زیرا مسایل فرهنگی چیزی نیست که دولت توان دخالت در آن را داشته باشد.

او در ادامه گفت: توجه به هویت های فرهنگی به ویژه در تولیدات صنایع دستی ما موجب حضور مداوم و بقای صنایع فرهنگی خواهد بود.

جشنواره مهارت گردشگری از 8 اسفند ماه به مدت سه روز در محل سالن همایش ها و نمایشگاه های منطقه آزاد انزلی برگزار خواهد شد.

نمایش آیینی مهمانوازی ، رونمایی از سامانه فروش اینترنتی صنایع دستی ، رونمایی از سامانه برنامه ریزی آموزشی و برگزاری کارگاه های آموزشی از جمله بعضی از برنامه های این جشنواره خواهد بود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 29 خرداد 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 150

به "ثبت جهانی ماسوله، گردشگران خارجی را به گیلان می آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت جهانی ماسوله، گردشگران خارجی را به گیلان می آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید