تلویزیون حرف کدام طبقه از جامعه را منعکس کند؟

به گزارش تور استانبول، یک کارگردان تلویزیون و مستندساز معتقد است که اگر جامعه در حال حاضر درگیر یک موضوع خاص اجتماعی و اقتصادی است نباید انتظار داشته باشیم که همه همت تلویزیون یا تولیدات سریال ها روی آن موضوع متمرکز گردد.

تلویزیون حرف کدام طبقه از جامعه را منعکس کند؟

سعید ابوطالب در گفت وگو با تور استانبول درباره وضعیت فعلی سریال سازی در تلویزیون اظهار کرد: تلویزیون دامنه وسیعی از مخاطبان و مجموعه ای از اهداف و وظایف فرهنگی و اجتماعی را دارد؛ بنابراین نباید از تلویزیون انتظار داشته باشیم که در هر برنامه و سریالی، موضوعات روز کشور را ارزیابی کند و آن را به تصویر بکشد. تلویزیون به دلیل وظایف متعدد خود و سلایق مختلف مخاطب، تولیدات مختلفی دارد. بنابراین سریال های تاریخی، سیاسی، اجتماعی، سرگرمی و ... را در تلویزیون مشاهده می کنیم. همچنین جامعه هم دارای نیازهای کوتاه و بلندمدت مختلف است. در واقع اگر جامعه در حال حاضر درگیر یک موضوع خاص اجتماعی و اقتصادی است نباید انتظار داشته باشیم که همه همت تلویزیون یا تولیدات سریال ها روی آن موضوع متمرکز گردد؛ البته منظور من این نیست که تلویزیون مستقل از شرایط اجتماعی باشد اما این توقع که موضوعات روز اجتماعی محوریت سریال های ما بگردد، اشتباه است.

او ادامه داد: نیازمندی ها و وظایف تلویزیون بسیار گسترده و متنوع است و سریال و برنامه های مختلف تلویزیون این موضوعات روز را کم و بیش پوشش می دهند که کاملا طبیعی است.

این مستندساز با اشاره به اینکه تلویزیون حرف ها و دغدغه های مردم را منعکس کند، گفت: این نکته که حرف مردم در تلویزیون شنیده گردد و آن ها خودشان را در تلویزیون ببینند، درست است اما اینکه تلویزیون حرف مردم را بزند یعنی حرف کدام طبقه از جامعه را منعکس کند؟ در واقع جامعه خواسته ها و صداهای متفاوتی دارد و تلویزیون باید همه این حرف ها را بشنود و منعکس کند. اما به دلیل اینکه حرف ها زیاد است، اگر حرف تعدادی از افراد شنیده نگردد نمی توان گفت که تلویزیون حرف همه مردم را نمی شنود.

ابوطالب با بیان اینکه تلویزیون قالب و ساختار متفاوتی دارد، اظهار کرد: ممکن است همه قالب ها و ساختارها در تلویزیون نتوانند حرف های روز را منعکس نمایند. برنامه های تلویزیونی سیاسی، اجتماعی ، مستند و... دقیقا همین کار را انجام می دهند. ممکن است سریال ها ظرفیت برخی مطالبات اجتماعی را نداشته باشند یا اگر که ظرفیت دارند، امکان دارد ساخت آن ها زمان بر باشد. اگر ما بخواهیم یک اتفاقی را در گزارش و مستند منعکس کنیم راحت تر از سریال است به دلیل اینکه سریال به نگارش و پژوهش نیاز دارد و نزدیک دو سال زمان می برد و بنابراین انتظار ما غیرواقع بینانه است.

این کارگردان در انتها گفت: موضوعاتی که در تلویزیون دیده می گردد متنوع است؛ البته ممکن است تلویزیون به تکرار بیفتد اما اگر 15 یا 16 شبکه تلویزیونی را ببنید سریال های متنوعی را پخش می نماید. در واقع بهتر است همه شبکه های تلویزیون را با هم ببینیم و فقط یک شبکه را معیار سنجش قرار ندهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 دی 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 33

به "تلویزیون حرف کدام طبقه از جامعه را منعکس کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلویزیون حرف کدام طبقه از جامعه را منعکس کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید