برانکو در راه بازگشت به ایران؟

به گزارش تور استانبول، این که برانکو باشگاه پرسپولیس را برای پرداخت مالیاتش تحت فشار گذاشته، یک پیغام روشن دارد؛ تسهیل شرایط بازگشت به بازار کار ایران! مربی کروات می داند که قانون منع جذب مربی خارجی در فوتبال ایران پایدار نیست و مثل سایر قوانین انحصاری به زودی حذف خواهد شد. از سوی دیگر درک می نماید که برای مشتری بعدی اش سخت است علاوه بر رقم دستمزد، پرداخت چندین میلیارد تومان بدهی مالیاتی معوقه او را تقبل کند.

برانکو در راه بازگشت به ایران؟

به گزارش خبرنگاران، روزنامه جهانی اقتصاد نوشت: خبر جدیدی که مدیر ورزشی باشگاه پرسپولیس یعنی ابراهیم شکوری داده، این است که نامه ای از سوی برانکو و دستیارانش به دست سرخ ها رسیده که در آن گروه مربیان کروات خواستار تسویه بدهی مالیاتی شان در ایران شده اند. این یک خبر عجیب است که تا به حال مشابهش را نشنیده بودیم؛ رفتاری تازه که حتما معنایی تازه دارد. صریح ترین پیغامش هم شاید این باشد که برانکو از الان به فکر حذف موانعش در راستا بازگشت به بازار کار ایران است.

در یک سیکل معیوب، همواره مربیان خارجی از ایران می رفتند؛ بدون آن که مالیات شان پرداخت گردد. معمولا باشگاه یا فدراسیون پرداخت مالیات را می پذیرفت اما بعد از جدایی طرف آن را نمی پرداخت. دست اداره مالیات هم به جایی بند نبود؛ مگر این که مربی مورد نظر بار دیگر در ایران مشتری پیدا کند. در چنین شرایطی مشتری جدید باید بدهی مالیاتی قبلی را صاف می کرد تا مربی در صورت حضور در ایران ممنوع الخروج نگردد. این قصه تا به حال چندین بار تکرار شده است. در خصوص همین آقای برانکو، مالیات همکاری او با تیم ملی تا سال 2006 بر عهده فدراسیون فوتبال بود و هرگز پرداخت نشد تا این که باشگاه پرسپولیس هشت سال بعد برای به خدمت دریافت این مربی کروات ناچار شد بدهی او را به سیستم مالیاتی کشور بپردازد. گفته می گردد بدهی مالیاتی قبلی برانکو که سال 94 توسط یکی از نزدیکان متمول باشگاه پرداخت شد، حدود 500 میلیون تومان بوده است. به هر حال تا این پول را ندادند برانکو به ایران برنگشت و به همین دلیل هم اولین قراردادش با سرخپوشان را در ترکیه بست. حتی فصل گذشته افشین قطبی هم درست با همین شرایط سرمربی فولاد خوزستان شد و مدیران این باشگاه ابتدا بدهی مالیاتی به جا مانده از دوران حضور او در پرسپولیس را پرداختند.

همین حالا نه تنها برانکو، بلکه گابریل کالدرون، کارلوس کی روش، افشین قطبی و سایر مربیانی که در مقطعی در ایران کار نموده اند هم بدهی مالیاتی دارند اما اکنون در اقدامی بی سابقه مربی کروات خواستار تسویه این رقم و دریافت رسید مربوط به آن شده است. از آنجا که پرداخت مالیات برانکو از سوی باشگاه در قرارداد رسمی به صراحت ذکر شده است، ایوانکوویچ خیلی آسان می تواند شکایتی جدید از این بابت را در فیفا پیگیری کند. فعلا اخطار اول آمده و البته این بار با توجه به تورم و افزایش دستمزد ایوانکوویچ، تخمین زده می گردد که بدهی مالیاتی او به 10 میلیارد تومان هم برسد. این که برانکو باشگاه را برای پرداخت مالیاتش تحت فشار گذاشته، یک پیغام روشن دارد؛ تسهیل شرایط بازگشت به بازار کار ایران! مربی کروات می داند که قانون منع جذب مربی خارجی در فوتبال ایران پایدار نیست و مثل سایر قوانین انحصاری به زودی حذف خواهد شد. از سوی دیگر درک می نماید که برای مشتری بعدی اش سخت است علاوه بر رقم دستمزد، پرداخت چندین میلیارد تومان بدهی مالیاتی معوقه او را تقبل کند. پس تا تنور داغ است برانکو پرسپولیسی ها را وامی دارد بدهی مالیاتی اش را صفر نمایند، وگرنه چماق فیفا بار دیگر روی سر سرخ ها باز خواهد گشت. به راستی آیا زمان آن نرسیده که مثل همه جای جهان پرداخت مالیات را بر عهده خود بازیکنان و مربیان بگذاریم و ضمن حفظ شأن سیستم مالی کشورمان، از این قبیل مسائل هم رهایی بیابیم؟ واقعا کی وقت اصلاح این ضعف هاست؟

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 بهمن 1399 بروزرسانی: 22 بهمن 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1414

به "برانکو در راه بازگشت به ایران؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برانکو در راه بازگشت به ایران؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید