ابراز نگرانی اتیوپی از قصد مصر برای احداث پایگاه نظامی در سومالی

به گزارش تور استانبول، وزارت امور خارجه اتیوپی از قصد مصر برای ایجاد پایگاه نظامی در همسایه غربی خود، سومالی ابراز نگرانی کرد.

ابراز نگرانی اتیوپی از قصد مصر برای احداث پایگاه نظامی در سومالی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت خارجه اتیوپی از تمایل مصر برای ایجاد پایگاه نظامی در سومالی ابراز نگرانی کرد و گفت که روابط قاهره با سایر کشورها نباید به ضرر اتیوپی باشد.

دینا مفتی در گفت وگو با وب سایت دیلی نیشن که متخصص در امور آفریقاست، گفت: اگر نیت مصر از حضور در منطقه تهدیدی برای کشور سوم باشد، این مسئله مناسب نخواهد بود.

این مقام اتیوپیایی گفت که این حق قانونی مصر است که با هر کشوری در منطقه رابطه برقرار کند، ولی روابط مصر نباید به ضرر کشور دیگری باشد.

وب سایت مذکور نوشت که نگرانی های اتیوپی بعد از آن افزایش یافت که هیأتی مصری طی چند روز گذشته با موسی بیهی عبدی، رئیس سومالی در هرجیسا ملاقات و در خصوص امکان احداث پایگاه نظامی در این کشور رایزنی کرد.

سومالی در شاخ آفریقا و نزدیک خلیج عدن واقع شده است و اتیوپی در غرب این کشور جای گرفته است.

اخیرا مصر و سودان با اتیوپی بر سر تقسیم حق آبه رود نیل و آبگیری سد النهضه اتیوپی به اختلاف رسیده اند و آدیس آبابا اصرار دارد این سد را بر خلاف هشدارهای قاهره و خارطوم در بازه زمانی سه ساله پر کند. مصر و اتیوپی در برهه، یکدیگر را به اقدام نظامی تهدید نموده اند.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1130

به "ابراز نگرانی اتیوپی از قصد مصر برای احداث پایگاه نظامی در سومالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز نگرانی اتیوپی از قصد مصر برای احداث پایگاه نظامی در سومالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید