یک سیاره بیگانه تسخیر شده ممکن است در لبه منظومه شمسی ما پنهان شده باشد!

به گزارش تور استانبول، گجت نیوز نوشت: اخترشناسان در پی کاوش در فاصله میلیاردها سال نوری هستند؛ اما گاهی اوقات از اسرار فضایی اطراف خود بی اطلاع می مانند. چراکه یک سیاره بیگانه تسخیر شده در فاصله اندکی با منظومه شمسی پنهان شده است.

یک سیاره بیگانه تسخیر شده ممکن است در لبه منظومه شمسی ما پنهان شده باشد!

در سال 1906 اخترشناسی به نام Percival Lowell کوشش خود برای یافتن سیاره ایکس را شروع کرد. انتظار می رفت که این سیاره فرضی غول پیکر کمی دورتر از نپتون به دور خورشید بگردد. او متقاعد شده بود که بر اساس بعضی بی نظمی های مشاهده شده در مدار نپتون و اورانوس، قطعا سیاره ایکس وجود خارجی دارد. باور او باعث شد که در نهایت در سال 1930 سیاره پلوتو کشف گردد.

وجود سیاره بیگانه در اطراف مرزهای منظومه شمسی و ابر اورت

فاصله ابر اورت از خورشید

هرچند دانشمندان بعدها متوجه شدند این سیاره کوتوله بسیار کوچکتر از آن است که بخواهد تاثیر گرانشی روی مدار نپتون بگذارد. طبیعتا چنین چیزی برای سیاره اورانوس نیز صدق نمی کرد. امروزه دانشمندان تا حد زیادی نظریه سیاره ایکس را بی اعتبار قلمداد می نمایند. هرچند این موضوع باعث نشده که کسی در پی سیاره های دیگر در مرزهای منظومه شمسی نباشد.

اخیرا نیز مقاله نوی منتشر شده است که به احتمال وجود یک سیاره بیگانه در بیرون مرزهای منظومه شمسی می پردازد. در واقع Lowell باید کمی دورتر در پی سیاره مورد نظر خود می گشت. مقاله نو نتیجه کوشش های یک تیم بین المللی است که شرایط ناپایدار روزهای ابتدایی شکل گیری منظومه شمسی را شبیه سازی نموده است.

آنها به این نتیجه رسیدند که محتمل است یک یا چند جرم آسمانی در ابعاد سیاره در ابر اورت وجود داشته باشد. این ابر متشکل از اجرام یخی است و از فاصله چند صد میلیارد کیلومتری خورشید تا چند ترلیون کیلومتری از آن را در بر می گیرد. تقریبا 4.5 میلیارد سال پیش منظومه شمسی در حال شکل گیری بود و شرایط فوق العاده ناپایداری داشت.

گرد و غبار پیش سیاره ای در حال خنک شدن بود و گرانش نیز گرد و غبار به جامانده را به صورت توپ های کیهانی به اطراف پرتاب می کرد. پژوهشگران بر این باورند که شاید اجرامی در ابعاد سیاره آنچنان به بیرون پرتاب شده اند که دیگر حتی اسیر گرانش خورشید نیستند. اخترشناسان اینگونه ستاره های بیگانه را در دیگر منظومه های شمسی آنالیز نموده اند.

تقریبا 0.5 درصد محتمل است یکی از این سیاره های بیگانه درون منظومه شمسی ما شکل گرفته باشند: اما به تدریج از گرانش خورشید خارج شده و اکنون در ابر اورت حضور دارند. هرچند یک احتمال دیگر نیز وجود دارد. شاید خورشید توانسته است یک سیاره بیگانه مشابه نپتون را از منظومه شمسی دیگری تسخیر کند و به ابر اورت بکشاند. احتمال چنین موضوعی 7 درصد است.

با همه اینها اخترشناسان بیشتر گمان می نمایند که ابر اورت مملو از اجرام یخی کوچک باشد و نمی توان در آن یک سیاره نسبتا بزرگ را پیدا کرد. با توجه به ابعاد و فاصله ای که ابر اورت از زمین دارد، بعید به نظر می رسد که دانشمندان بتوانند اطلاعات قطعی در خصوص وجود یک سیاره بیگانه به دست آورند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 تیر 1402 بروزرسانی: 14 تیر 1402 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 2258

به "یک سیاره بیگانه تسخیر شده ممکن است در لبه منظومه شمسی ما پنهان شده باشد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک سیاره بیگانه تسخیر شده ممکن است در لبه منظومه شمسی ما پنهان شده باشد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید