قوانین چیدمان مبلمان منزل

به گزارش تور استانبول، در این مطلب، قوانینی را به شما شرح می دهیم تا ببینید با دانستن این نکات، چیدمان مبلمان منزل چقدر کار آسانی است.

قوانین چیدمان مبلمان منزل

اگر از شما بخواهند چیدمان مبلمان منزل و وسایل در یک اتاق خالی را انجام دهید و شما قوانین و اصول چیدمان صحیح را ندانید، این کار احتمالا برایتان سخت خواهد بود. نیازی به نگرانی نیست؛ زیرا در ادامه این مطلب خبرنگاران، قوانین مهم را به شما شرح می دهیم تا ببینید چیدمان مبلمان منزل چقدر آسان خواهد شد. با ما همراه باشید.

قانون اول؛ یک نقطه کانونی ایجاد کنید

در برخی مواقع نقطه کانونی در خانه شما وجود دارد، مانند پنجره اتاق و یا طاقچه بالای شومینه. اگر این نقطه کانونی در خانه وجود ندارد، باید خودتان آن را ایجاد کنید. در نشیمن خانه، مناسب ترین گزینه، تلویزیون است. بنابراین با توجه به سلیقه خود ، یک وسیله را به عنوان نقطه کانونی انتخاب کنید و با قوانینی که در ادامه می گوییم، مبلمان را در اطراف آن بچینید.

قانون دوم؛ مبل ها را به دیوار نچسبانید

با توجه به اندازه اتاق، می توان فاصله بین مبل ها و دیوارها را مشخص کرد؛ اما دقت کنید، حتی اگر فضای اتاق کوچک است، به هیچ وجه مبل ها را به دیوار نچسبانید و چند سانتی متری فاصله بین این دو در نظر بگیرید. بر خلاف باور عموم، این فاصله کم، فضای اتاق را عظیم تر جلوه خواهد داد. همچنین اگر اندازه نشیمن خانه عظیم است، چیدمان بسیار آسان خواهد بود. در این حالت مبلمان را در مرکز اتاق و نزدیک به هم بچینید.

قانون سوم؛ فضای گفت وگو ایجاد کنید

در چیدمان مبلمان منزل باید این نکته را در نظر بگیرید که افرادی که روی مبل نشسته اند باید بتوانند به صورت طبیعی و بدون این که به گردنشان فشار آید و یا با صدای شان را بلند نمایند، با یکدیگر به گفت وگو بنشینند. بنابراین فاصله مبل و جایگاه ها را طوری بگذارید که لازم نباشد کسی صدایش را بلند کند. همچنین اگر نشیمن عظیمی دارید، چندین فضا برای گفت وگو ایجاد کنید.

قانون چهارم؛ هنگام چیدمان تعادل را در نظر بگیرید

همواره باید به اندازه و مکان قرارگیری وسایل در اتاق دقت کنید و تمام وسایل عظیم و یا کوچک را در یک سمت اتاق نچینید؛ زیرا این کار حس در هم ریختگی را به افراد خانه منتقل می نماید. ضمناً تعادل را در چیدمان مبلمان منزل و شکل آن ها رعایت کنید. برای مثال اگر شکل مبل ها دارای خطوط صاف و مستقیم است، یک میز جلو مبلی گرد در اتاق قرار دهید.

قانون پنجم؛ مبلمان را طوری بچینید که رفت و آمد راحت باشد

از موارد مهم در چیدمان مبلمان منزل، رفت و آمد راحت افراد بین آن هاست. چیدمان باید طوری باشد که هنگام رفت و آمد با مبلمان برخورد نشود. بنابراین فاصله بین میز و مبل ها را به گونه ای مشخص کنید که مسئله ای برای رفت و آمد، وجود نداشته باشد.

قانون ششم؛ فرش با اندازه مناسب انتخاب کنید

اندازه فرش باید طوری باشد که تمام کف اتاق را نپوشاند. همچنین فرش آنقدر باید عظیم باشد تا مبل ها روی آن قرار بگیرند. این نکته را در نظر بگیرید که اگر نمی توانید مبل ها را به صورت کامل روی فرش بچینید، حتما پایه های جلویی آن روی فرش قرار گیرد.

قانون هفتم؛ میز جلو مبلی عظیم خریداری کنید

در اغلب مواقع میز جلو مبلی عظیم، بهتر از اندازه کوچک آن است. یک میز جلو مبلی عظیم در مرکز نشیمن، هم از نظر زیبایی و هم کارایی گزینه ای ایده آل و فضایی مناسب برای قرار دادن لوازم دکوری و دیگر وسایل است. اگر میز جلو مبل عظیم باشد، دسترسی افرادی که روی مبل نشسته اند به میز راحت تر است. البته باید فضای کافی برای رفت و آمد در نظر بگیرید. بنابراین عظیمی میز به اندازه ای باشد که بین میز و مبل حداقل 45 سانتی متر فضا برای رفت و آمد داشته باشیم.

قانون هشتم؛ چیدمان مناسب میزها در کنار مبل

مبل و جایگاه ها باید دسترسی آسان به میزهای کناری یا میز جلو مبل را داشته باشند. میزها نباید به گونه ای باشند که افراد مجبور شوند برای قرار دادن یا برداشتن فنجان، از جایشان بلند شوند. همچنین این نکات را در ارتفاع میز در نظر داشته باشید:

  • میزهای کناری بهتر است که ارتفاعی برابر با دسته های مبل یا جایگاه داشته باشند. اگر میزی با این ارتفاع پیدا نکردید، میزهایی که کوتاه تر از دسته مبل هستند، مناسب تر از میزهای بلند است.
  • ارتفاع میز جلو مبل بهتر است با ارتفاع نشیمن مبل یا جایگاه، برابر یا کوتاه تر باشد.

قانون نهم؛ از منابع نوری مختلف بهره ببرید

نور یکی از مهم ترین عناصر در دکوراسیون خانه است که اغلب افراد از آن غافل هستند. همواره از ترکیب لوستر، آباژور ایستاده و رومیزی در اتاق بهره ببرید. آباژورهای ایستاده را در پشت و کنار مبل ها و آباژورهای رومیزی را روی میزهای کناری و طاقچه ها قرار دهید. منابع نوری باید در سطوح مختلف قرار بگیرند تا در فضای اتاق تعادل ایجاد نمایند.

قانون دهم؛ آثار هنری با اندازه مناسب به دیوار آویزان کنید

آثار هنری که به دیوار آویزان می کنید، چه تابلو نقاشی باشند و چه آینه، باید با قاعده قرار داده شوند و با مبلمان اتاق تناسب داشته باشند. برای مثال تابلوهای باریک را پشت مبل قرار ندهید. به جای آن از تابلوهای عظیمی که طولشان حدود دو سوم طول مبل است و یا از مجموعه ای از تابلوهای کوچک، بهره ببرید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1275

به "قوانین چیدمان مبلمان منزل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوانین چیدمان مبلمان منزل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید