دو دفترچه معروف داروین به سرقت رفته

به گزارش تور استانبول، و دفترچه چارلز داروین حاوی طرح درخت زندگی و ایده های این زیست شناس انگلیسی درباره تکامل، در دو دهه گذشته از کتابخانه دانشگاه کمبریج به سرقت رفته اند.

دو دفترچه معروف داروین به سرقت رفته

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا از شبکه سی بی اس نیوز ، کتابخانه دانشگاه کمبریج هفته گذشته از احتمال به سرقت رفتن دو دفترچه چرمی متعلق به چارلز داروین زیست شناس و زمین شناس معروف انگلیسی خبر داد. این دو دفترچه پس از بازگشت داروین از سفر علمی- پژوهشی با کشتی اچ ام اس بیگل در سال 1837 پر شده بودند و میلیون ها دلار ارزش داشتند.

کتابخانه بزرگ دانشگاه کمبریج اولین بار در سال 2001 پس از آنکه این دو دفترچه برای عکس برداری، از بخش کلکسیون ویژه کتابخانه به ساختمانی جداگانه منتقل شدند، آنها را در فهرست کتاب های گمشده قرار داد.

تا مدت ها تصور می شد این دفترچه ها طی این جابه جایی، در ساختمان مذکور بایگانی شده اند. اما طی بزرگترین عملیات جست وجو در تاریخ این کتابخانه که امسال انجام شد هم اثری از این آثار پیدا نشد. به این ترتیب متولیان کتابخانه با انتشار بیانیه ای احتمال دزدیده شدن این دو دفترچه را مطرح کردند.

طرح درخت زندگی بخشی از گنجینه علمی مفقود داروین است که تا سال 2001 در کتابخانه کمبریج نگهداری می شد. درخت زندگی یک نمودار است که روابط تکاملی بین تمام جانداران را نشان می دهد. شاخه ها نمایانگر این است که چطور گونه های متفاوت از یک منشأ مشترک سرچشمه می گیرند. این درخت علاوه بر فهمیدن روابط گونه های مختلف، به ارزیابی مبدا و دلایل شیوع بیماری های واگیردار و یا کشف آنتی بیوتیک های جدید هم کمک می کند.

در یکی دیگر از دفترچه های مفقود، داروین با تیتر فکر می کنم (I think) نموداری کشیده بود که چند احتمال را برای تکامل یک گونه نشان می داد. بعدها نسخه پیشرفته تری از این نمودار در کتاب خاستگاه گونه ها (1859) از وی چاپ شد.

کتابخانه کمبریج حدود 10 میلیون کتاب، نقشه و دست نوشته دارد و یکی از مهمترین آرشیوهای آثار داروین در جهان است. دست اندرکاران این کتابخانه پلیس محلی را در جریان این مفقودی بزرگ قرار داده و اطلاعات دفترچه ها را در بانک اطلاعاتی پلیس اینترپل از آثار هنری ربوده شده، وارد کرده اند.

براساس بیانیه کمبریج، جست وجو برای این دفترچه ها در داخل کتابخانه ادامه پیدا خواهد کرد زیرا اگرچه ظن بر دزدیده شدن آنها می رود اما هنوز نمی توان گزینه گم شدن در بین بخش های مختلف کتابخانه را کاملاً کنار گذاشت. بخش کلکسیون ویژه کتابخانه کمبریج حدود 28 مایل (45 کیلومتر) قفسه دارد و جست وجوی تمام این بخش برای پیدا کردن اثری از دفترچه های گمشده داروین، دستکم 5 سال طول می کشد.

متولیان کتابخانه کمبریج روز 24 نوامبر (4 آذر) همزمان با روز تکامل که به مناسبت تاریخ انتشار کتاب خاستگاه گونه ها به این نام نامگذاری شده است، از مردم خواستند هرگونه اطلاعات درباره محل نگهداری دفترچه های مفقود داروین را با آنها در میان بگذارند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1335

به "دو دفترچه معروف داروین به سرقت رفته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو دفترچه معروف داروین به سرقت رفته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید