خطرات مواد ضدعفونی کننده دست برای چشم ها

به گزارش تور استانبول، استفاده از مواد ضد عفونی کننده دست می تواند با آسیب چشمی در افراد مختلف به ویژه در بچه ها همراه باشد.

خطرات مواد ضدعفونی کننده دست برای چشم ها

به گزارش خبرنگاران، افزایش قابل توجه استفاده از مواد ضد عفونی کننده حاوی الکل در دوران همه گیری کووید-19 با برخی پیامدهای خطرناک و ناخواسته همراه است که از آن جمله می توان به آسیب چشمی در بچه ها اشاره کرد.

پزشکان با بررسی اطلاعات مرکز کنترل مسمومیت فرانسه و بیمارستان اطفال پاریس دریافتند که آسیب چشمی بچه های زیر 18 سال در یک دوره پنج ماهه در سال گذشته در مقایسه با سال 2019 هفت برابر شده است.

دکتر سونال تولی سخنگوی آکادمی چشم پزشکی آمریکا که یافته های این مطالعه را بررسی کرده است، گفت: آسیب چشمی ناشی از قرار دریافت در معرض ضد عفونی کننده دست یک مشکل شناخته شده است. این نگرانی نه تنها برای بچه ها بلکه برای بزرگسالان و کادر درمان نیز وجود دارد.

همچنین به گفته کارشناسان هندی، مواد ضد عفونی کننده دست بیشتر از اتانول یا ایزوپروپیل الکل (60 تا 95 درصد) تشکیل شده اند که برای ساختارهای ظریف مانند بافت حساس چشم، سمی هستند.

به همین ترتیب قرار دریافت در معرض مواد ضد عفونی کننده ممکن است به دلیل ایجاد زخم قرنیه منجر به نابینایی شود. افزایش استفاده از این محصولات در طول همه گیری کووید-19، بچه ها را در برابر آسیب های ناشی از چشم آسیب پذیرتر کرده است.

در این بررسی پزشکان فرانسوی موارد گزارش شده آسیب چشمی و موارد تماس با اورژانس ناشی از قرار دریافت در معرض ضد عفونی کننده دست در میان بچه ها زیر 18 سال را مورد بازبینی قرار دادند.

در بین ماه های آوریل تا اوت 2019، حدود 1.3 درصد از موارد تماس با مرکز کنترل مسمومیت فرانسه مربوط به آسیب چشمی بوده اما در این بازه زمانی در سال 2020 این آمار به 9.9 درصد رسیده است. در واقع در سال 2019 میلادی 33 مورد گزارش شده در حالیکه سال گذشته 232 مورد ثبت شده است.

به گزارش خبرنگاران به نقل از مدیسن نت، همچنین بیشتر موارد گزارش شده آسیب چشمی ناشی از مواد ضد عفونی کننده، خفیف بوده اند هرچند مواردی از التهاب قرنیه نیز گزارش شده است. چندین کودک نیز به ضایعات جدی قرنیه دچار شده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1465

به "خطرات مواد ضدعفونی کننده دست برای چشم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطرات مواد ضدعفونی کننده دست برای چشم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید