خاندان اژدها؛ بازی تاج و تخت در فضایی محدودتر

به گزارش تور استانبول، قسمت اول سریال خاندان اژدها در یک کلام چشمگیر و باشکوه بود. هر چیزی که سریال بازی تاج و تخت را به اوج رسانده بود، در یک ساعت اول این سریال تازه نیز به چشم می خورد: تبانی ها و توطئه های خانوادگی و درباری، مبارزه های خونین و هیجان انگیز، صورت های له شده با تبر، دست و پا های قطع شده، و البته پرواز اژدها؛ دنیای جورج آر آر مارتین با تمام شکوه و جاذبه اش بازگشته است.

خاندان اژدها؛ بازی تاج و تخت در فضایی محدودتر

به گزارش خبرنگاران؛ ماجرا های سریال حدود 170 سال قبل از تولد دنریس تارگرین (مادر اژدهایان در بازی تاج و تخت) آغاز می شوند؛ این سریال قرار است روایتی از اتفاقاتی باشد که منجر به سقوط خاندان پادشاهی تارگرین شدند؛ البته ماجرا ها در شش قسمت ابتدایی سریال طوری پیش می رود که از خودمان می پرسیم چطور این پادشاهی تا دو قرن بعد از این دوام آورده است؟ آغاز سریال با ماجرای پادشاهی است که در انتخاب جانشین خودش مردد مانده است؛ موضوع اصلی در ادامۀ سریال هم همین مسئلۀ پادشاهی و کوشش های افراد مختلف در نسل های متوالی برای رسیدن به تخت آهنین است.

قسمت های اول تا پنجم سریال متمرکز بر شخصیت شاهدخت رانیرا تارگرین، تنها فرزند شاه ویسریس اول است. رانیرا دختری شجاع و بلندپرواز است که می تواند جانشین مناسبی برای پدرش باشد. اما چون پادشاه بر اساس سنت باید حتما مرد باشد، عموی او دیمن تارگرین به عنوان ولیعهد انتخاب شده. زنان در این دنیای سلطنتی فقط نقش ابزار را دارند و بخش مهمی از تمرکز محتوایی سریال بر همین نگاه تحقیر آمیز نسبت به زنان است.

اما بعد از مرگ پسر تازه متولد شدۀ ویسریس، اعضای دربار علیه دیمن به شاه گزارش می دهند و او با خلع برادر، دخترش را به ولیعهدی خودش انتخاب می نماید.

سریال بازی تاج و تخت بیش از هر چیز روی شخصیت های منفی و شرورش تمرکز نموده بود، اما در خاندان اژدها دست کم تا قسمت ششم فقط شخصیت دیمن است که واقعا می گردد او را یک موجود نفرت انگیز و سادیستی به حساب آورد. ظاهرا این سریال زمان بیشتری برای پروراندن شخصیت های شرور خودش نیاز دارد. شاید علت این موضوع این باشد که این سریال نسبت به بازی تاج و تخت حالت دراماتیک تری دارد و اکشن و افسانه پردازی آن تا حدی کمتر است. (خود جورج مارتین در مصاحبه ای که اخیرا انجام داده است به این موضوع اشاره نموده که خاندان اژدها بیشتر شبیه نمایشنامه های شکسپیر است تا قصه های فانتزی و اسطوره ای).

با اینکه صحنه های مبارزه و جنگ در این شش قسمت کم نیست، اما باز هم بیشتر زمان سریال به تبادل نظر ها و مذاکرات درباری دربارۀ خیانت و وفاداری اختصاص دارد.

با اینکه هر از گاهی نام افرادی از خاندان های دیگر مثل لنیسترها، باراتیون ها و استارک ها را می شنویم، اما تمرکز اصلی بر خاندان تارگرین و روابط درونی آن هاست. از این جهت این سریال فضای محدودتری نسبت به بازی تاج و تخت دارد و آن گستردگی لذت بخش و خیال انگیز را که بین سرزمین های مختلف می چرخید ندارد.

خاندان اژدها در مجموع سریالی پرطمطراق و باشکوه است که هم جلوه های بصری چشمگیری دارد و هم داستانی پیچیده و پرکشش؛ اما البته طعم و رنگش یک کمی نسبت به بازی و تاج تخت کمتر است.

  • امتیاز: 9/10
  • منبع: theguardian.com
منبع: فرارو
انتشار: 5 شهریور 1401 بروزرسانی: 5 شهریور 1401 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 2119

به "خاندان اژدها؛ بازی تاج و تخت در فضایی محدودتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاندان اژدها؛ بازی تاج و تخت در فضایی محدودتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید