جزئیات عرضه مسکن و خودرو در بورس کالا

به گزارش تور استانبول، چندی وقتی است که تلاش ها برای ورود مسکن و خودرو به بورس کالا آغاز شده، در این باره قرار است مسکن به صورت متری در بورس کالا عرضه شود تا از این طریق سرمایه پروژه های بزرگ نیز تامین شود. همچنین در مورد خودرو، اگر قرار باشد این محصول در بورس کالا ورود کند، حتما باید دولت دست از قیمت گذاری دستوری بردارد و میزان تولید نیز افزایش یابد، تا عرضه خودرو در بورس کالا با موفقیت همراه باشد.

جزئیات عرضه مسکن و خودرو در بورس کالا

به گزارش خبرنگاران، فروش متری مسکن در واقع جذب سرمایه های خُرد برای اجرای پروژه های مسکونی و راهسازی است. سهامداران می توانند با خرید مسکن که به صورت متری عرضه می شود در سرانجام پروژه سود تحقق یافته را دریافت کنند یا در صورت خرید کل یک واحد مسکونی، آن را به تملک خود درآورند.

بر این اساس با کمک این ابزار اقتصادی بورس کالا که اوراق سلف مسکن نام دارد، ارزش تمام شده ساخت یک واحد یا یک پروژه، تبدیل به ورقه های کوچک بهادار می شود و در بازار توسط انبوه ساز عرضه می شود. در این بازار مردم می توانند به منظور حفظ ارزش پول خود را در مقابل تورم، اوراق مسکن از بورس کالا خریداری کنند.

امتیازات عرضه مسکن و خودرو در بورس کالا

فردین آقابزرگی کارشناس بازار سهام در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به اینکه به طور کلی هر محصولی که در بورس کالا عرضه شود، بازار آن کالا با شفافیت همراه می شود، گفت: در مورد خودرو و مسکن نیز این موضوع وجود دارد، در وهله اول در مورد مسکن می توان گفت، با عرضه متری مسکن در بورس کالا می توان سرمایه های خرد را جمع آوری کرد و از این طریق بحث تامین اقتصادی پرژوه های در حال ساخت نیز می تواند، دنبال شود، همچنین از ورود نقدینگی به بازار های سفته بازارنه جلوگیری خواهد شد که این مسئله از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی اضافه کرد: قیمت گذاری شفاف نیز از دیگر مزایایی است که عرضه متری مسکن در بورس کالا می تواند آن را محقق کند، همچنین با توجه به اینکه معاملات مسکن در کشور به صورت سنتی در بنگاه ها انجام می شود سازوکار بازار سرمایه با توجه به شفافیتی که دارد، در این رابطه می تواند بسیار راهگشا باشد و شفافیت را در بازار مسکن حکمفرما کند. همچنین نقدشوندگی نیز از دیگر موضوعاتی است که سرمایه گذارانی که در بورس کالا برای خرید متری مسکن حضور پیدا می کنند، می توانند از آن برخوردار باشند.

آقابزرگی گفت: علاوه بر تامین اقتصادی پروژه های مسکن بخش خصوصی که از کنار این طرح می تواند انجام شود، دولت نیز می تواند با عرضه املاک مازاد خود در بورس کالا، اقدام به تامین نقدینگی کند و بسکمک از اموال مازاد خود را از این طریق به فروش برساند. در مورد عرضه خودرو در بورس کالا نیز باید به این مسئله توجه داشت که نکته اصلی بحث قیمت گذاری است، اگر دولت بخواهد همچنان با قیمت گذاری دستوری در بازار خودرو پیش برود، عملا نمی توان خودرو را در بورس کالا عرضه کرد.

این کارشناس بازار سهام بیان داشت: در قدم اول دولت باید از قیمت گذاری دست بردارد، تا بتواند خودرو را در بورس عرضه کرد، در این صورت با توجه به مکانیزم عرضه و تقاضا قیمت در نقطه ای کشف خواهد شد، این رویکردی به طور حتم از وضعیتی که الان در بازار خودرو حاکم است و قیمت ها به طرز وحشتناکی افزایش پیدا کرده اند، بهتر خواهد بود و قیمت ها منطقی تر می شود، اما در سوی دیگر باید میزان تولید خودرو به اندازه ای باشد که بتواند تقاضا را پوشش دهد، بنابراین سطح تولید نیز باید به میزان قابل قبولی برسد.

وی اضافه کرد: یکی از مهم ترین مزایایی که عرضه درست و صحیح خودرو در بورس کالا می تواند به دنبال داشته باشد، قطع دست دلالان از این بازار است، اما همانگونه که اشاره شد، شروط مطرح شده باید پیاده شوند تا دلالان از چرخه بازار خودرو حذف شوند، از سوی دیگر معاملات خودرو نیز با عرضه این محصول در بازار سرمایه شفاف خواهد شد و دیگر قیمت ها به صورت سفته بازانه بالا نخواهد رفت.

بیشتر بخوانید:

آیا خودرو با عرضه در بورس ارزان خواهد شد؟

فروش متری مسکن در بورس کالا؛ ماجرا از چه قرار است؟

جزئیات عرضه خودرو در بورس کالا؛ خرید پر شرط و شروط

دولت بستر عرضه بورسی خودرو را فراهم نکرده است

امرالله امینی کارشناس خودرو در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به اینکه ورود یک کالا یا شرکت به بازار سرمایه زمانی انجام می گیرد که شرایط نرمال و مناسبی داشته باشیم، گفت: به این معنی که همه مسائل اقتصادی عادی و شفاف باشد، همچنین باید فضا رقابتی بوده و تقاضا و عرضه نیز بدون مشکل، وقتی همه این موضوعات به درستی در کنار هم قرار بگیرند شاهد کشف قیمت واقعی خواهیم بود. اما به نظر بنده، هم اکنون، بستر ورود خودرو به بورس کالا از سوی دولت فراهم نشده است.

وی اضافه کرد: به این نکته توجه داشته باید که الان، تقاضای خرید خودرو و نقدینگی مربوط به آن در اختیار عده ای پولدار است که دلال ماشین هستند و مردم عادی و مصرف کننده واقعی در اقلیت، اما مهم ترین مشکل در بحث عرضه است که شرایط عادی برای ورود خودرو به بورس مهیا نیست، صنعت خودرو انحصاری و در دست دو شرکتی است که خود آن ها هزار و یک مشکل دارند.

امینی اضافه کرد: واقعاً تعیین نیست، قرار است در بورس کالا چه قیمتی کشف شود و دولت می خواهد به چه برسد؟ با این شیوه و رفتار دولت، هیچ فرقی در فرآیند تعیین قیمت در بورس کالا و کف خیابان وجود ندارد و هیچ مسئله ای حل نخواهد شد. فرآیند درست عرضه و تقاضا است که می تواند به بورس کالا کمک کند تا کشف قیمت به درستی انجام شود. اما وقتی عرضه خودرو دچار مشکل است. نمی تواند مسئله ای را از بازار خودرو حل نماید، در ابتدا باید مشکل تولید و عرضه خودرو حل شود و بعد از آن به این فکر افتاد که خودرو را در بورس کالا عرضه کرد.

این استاد دانشگاه گفت: از سوی دیگر اگر بستر و شرایط عرضه خودرو در بورس کالا فراهم شود، باید قیمت گذاری نیز بر اساس تقاضا باشد، تا با کشف قیمت عادلانه و واقعی بر اساس عرضه و تقاضا، این مسئله با موفقیت همراه باشد، اما اگر قرار باشد، قیمت گذاری به صورت دستوری دوباره انجام شود، بدون قطع مسئله ای حل نخواهد شد و عرضه خودرو در بورس کالا نیز نمی تواند موفقیت آمیز باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1377

به "جزئیات عرضه مسکن و خودرو در بورس کالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات عرضه مسکن و خودرو در بورس کالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید