اهمیت شناسایی سریع آنفلوانزای فوق حاد در پرندگان مهاجر و وحشی

به گزارش تور استانبول، خبرنگاران/آذربایجان شرقی معاون سلامت اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی، بر اهمیت شناسایی سریع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در پرندگان مهاجر و وحشی تاکید کرد و استمرار جدی و روزانه رصد و پایش سدها، حاشیه رودخانه ها و تالاب ها را خواستار شد.

اهمیت شناسایی سریع آنفلوانزای فوق حاد در پرندگان مهاجر و وحشی

مهدی حامی در بازدید از حاشیه رود ارس اظهار کرد: با توجه به گزارش سازمان دامپزشکی کشور و تعداد سه کانون بیماری در حیات وحش استان های مرکزی، اردبیل و مازندران، مرغداران استان باید به دقت توصیه های دامپزشکی را در خصوص رعایت مسائل بهداشتی و قرنطینه ای در مزارع پروشی خود رعایت کنند.

وی اضافه نمود: مرغداران استان، در صورت مشاهده هرگونه تلفات غیر متعارف، کاهش مصرف دان و آب و کاهش تولید در واحدهای خود توسط مسئول فنی بهداشتی و یا مدیریت واحد، به نزدیکترین اداره دامپزشکی شهرستان اطلاع دهند.

حامی گفت: روستائیان نیز هرگونه تلفات غیر متعارف در طیور بومی را در اسرع وقت به ادارات دامپزشکی شهرستان ها و یا خانه های بهداشت اطلاع داده و با محصور کردن محل نگهداری طیور بومی و قطع ارتباط با پرندگان آزاد پرواز مانع انتقال این بیماری به طیور بومی شوند.

به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان، حامی همچنین از روستائیان خواست تا اطلاع ثانوی از خرید و فروش هرگونه طیور بومی، به ویژه از دوره گردها خودداری کنند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان طی بازدیدی از حاشیه رود ارس به بررسی و ارزیابی فرایند رصد و پایش پرندگان مهاجر و آبزی در این منطقه پرداخت. طی این بازدید و همچنین رصد و پایشی که به طور منظم توسط کارشناسان اداره دامپزشکی شهرستان خداآفرین انجام می شود، تلفاتی از پرندگان مهاجر در حیات وحش مشاهده یا گزارش نشده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1330

به "اهمیت شناسایی سریع آنفلوانزای فوق حاد در پرندگان مهاجر و وحشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهمیت شناسایی سریع آنفلوانزای فوق حاد در پرندگان مهاجر و وحشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید