آموزش ساخت فهرست جداول و اشکال در ورد به صورت گام به گام

به گزارش تور استانبول، خبرنگاران | سرویس تکنولوژی - احتمالاً شما نیز تا به امروز هنگام نگارش انتها نامه، سمینار، گزارش یا تحقیق کلاسی به مشکلاتی نظیر ایجاد نیم فاصله، ایجاد پاورقی، ساخت فهرست اشکال و جداول در ورد و … برخورد نموده اید. ساخت فهرست در هر یک از موارد مذکور همچون انتها نامه، سمینار و غیره یکی از اصول نگارش بوده و منجر به تسهیل دسترسی به هر یک از اشکال یا جداول مورد نظر می گردد. در این مقاله، به تشریح نحوه ساخت فهرست اشکال و جداول در ورد پرداخته و هر یک از مراحل روش مذکور را در قالب تصاویری مورد آنالیز قرار می دهیم.

آموزش ساخت فهرست جداول و اشکال در ورد به صورت گام به گام

نحوه ساخت فهرست جداول و اشکال

برای این منظور ابتدا یک فایل وُرد را باز نموده، از منوی HOME و بخش Styles روی فلش کنار این بخش کلیک می کنیم که در ادامه پنجره ای تحت عنوان Styles به صورت زیر برایمان باز می گردد:

حال با انتخاب مورد New Styles به صورت زیر استایلی جدید با نام دلخواه فهرست اشکال به آن اضافه می کنیم:

در ادامه، روی متن زیر شکل مورد نظر کلیک نموده و از میان استایل های مربوطه نام استایل جدید اضافه شده را به صورت زیر انتخاب می کنیم:

توجه داشته باشید که پس از کلیک روی استایل جدید، فرمت متن زیر شکل را مجدداً به فرمت مورد نظر خود تغییر دهید؛ بدین ترتیب متن مربوط به شکل به فهرست اشکال افزوده می گردد. حال از منوی References روی آیتم Table of Contents کلیک کنید که در این صورت پنجره ای به صورت زیر باز می گردد:

همان طور که در تصویر فوق ملاحظه می کنید، روی گزینه Custom Table of Contents کلیک نموده و در ادامه پنجره ای به صورت زیر در معرض دیدمان قرار می گیرد:

در این مرحله، روی دکمه Options کلیک نموده و در پنجره بازشده تمامی مقادیر درج شده مقابل Heading2 ،Heading1 و Heading3 را به صورت زیر حذف می کنیم:

سپس اسکرول تعیین شده در تصویر فوق را تا انتها کشیده و در انتهای لیست عدد 1 را در فیلد مربوط به فهرست اشکال می نویسیم:

در ادامه با فشردن دکمه OK می توانیم فهرست مربوط به اشکال موجود در متن خود را درج می کنیم.

همچنین توجه داشته باشید که چنانچه فهرستی دیگر در فایل متنی خود ایجاد نموده باشید، در هنگام فشردن دکمه OK در مرحله پیشین پنجره ای برایتان نمایش داده می گردد مبنی بر اینکه آیا تمایل دارید تا لیست مربوط به فهرست اشکال به انتهای لیست موجود اضافه گردد؟ که در پاسخ باید دکمه NO را فشار دهید تا فهرستی جدید و مختص اشکال متن برایتان ایجاد گردد.

بیشتر بخوانید: آموزش ساخت فهرست در ورد (Microsot Word)

نحوه افزودن اشکال یا جداول جدید به فهرست موجود

در ادامه، می توانید فهرست ایجادشده را راست چین نموده و عنوان فهرست اشکال را در ابتدای آن اضافه کنید. به علاوه، با افزودن شکل های دیگر به متن خود می توانید از منوی Styles استایل مربوط به فهرست اشکال را برای متن مرتبط با تصویر انتخاب نموده و در ادامه فهرست درج شده را آپدیت کنید تا بدین ترتیب تصویر جدید به همراه شماره صفحه آن نیز به فهرست اضافه گردد. به همین ترتیب می توانیم فهرست های دیگری نیز به فایل متنی خود اضافه کنیم.

بنابراین برای افزودن فهرست مربوط به جداول نیز می توانیم به روش فوق عمل نموده و استایل جدیدی تحت عنوان فرضی فهرست جداول ایجاد نموده و در ادامه متن مرتبط با جدول مورد نظر خود را مطابق با استایل جدید تعریف کنیم، سپس به روش فوق عمل نموده و فهرست جدیدی به نام فهرست جداول در فایل خود ایجاد می کنیم. در این مورد نیز می توانیم فرمت فهرست خود را مطابق فرمت دلخواهی تعریف نموده و عنوانی به آن اختصاص دهیم. همچنین با اختصاص استایل فهرست جداول برای متن مرتبط با سایر جداول نیز می توانیم با به روزرسانی فهرست مربوطه جداول جدید را به همراه شماره صفحه هر یک به فهرست موجود اضافه کنیم.

جمع بندی

در این مقاله، به توصیف نحوه ساخت فهرست اشکال و جداول در ورد پرداخته و هر یک از مراحل آن را به صورت گام به گام تشریح کردیم. همچنین در ادامه گفتیم که چگونه می توان با تعریف استایل های جدید برای هر یک از متون مرتبط با جداول یا اشکال مورد نظر فهرستی جدید برای آن ها ایجاد کرد. در نهایت، نحوه افزودن اشکال و جداول جدید به فهرست را مورد آنالیز قرار دادیم. یکی دیگر از مشکلاتی که افراد به خصوص برای نگارش مقاله با آن روبرو می شوند، ایجاد پاورقی است؛ به همین خاطر پیشنهاد می کنیم حتما با روش های ایجاد پاورقی در ورد آشنایی داشته باشید. آیا شما نیز در هنگام نگارش انتها نامه، سمینار و … با مشکلاتی از قبیل درج فهرستی جداگانه برای اشکال یا جداول خود روبرو شده اید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1632

به "آموزش ساخت فهرست جداول و اشکال در ورد به صورت گام به گام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش ساخت فهرست جداول و اشکال در ورد به صورت گام به گام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید