812 هنرمند صنایع دستی با 3 میلیارد تومان بیمه شدند، پیشنهاد انتقال بیمه صنایع دستی از تامین اجتماعی به صندوق روستائیان و عشایر

به گزارش تور استانبول، خبرنگاران: معاون صنایع دستی کشور گفت: با پیگیری ها و مساعدت های دکتر مونسان، سال گذشته، 30میلیارد ریال تامین اعتبار کردیم که این مبلغ در انتها سال 97 تخصیص داده شد و توانستیم 812 نفر را در سال 98 به مدت یک سال بیمه کنیم.

812 هنرمند صنایع دستی با 3 میلیارد تومان بیمه شدند، پیشنهاد انتقال بیمه صنایع دستی از تامین اجتماعی به صندوق روستائیان و عشایر

به گزارش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پویا محمودیان، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی درباره پیگیری های صورت گرفته برای ادامه بیمه تامین اجتماعی هنرمندان صنایع دستی از سوی تامین اجتماعی گفت: سال 88 دولت دهم، قانون بیمه تامین اجتماعی صنعتگران و قالی بافان صنایع دستی شناسه دار را به مجلس شورای اسلامی ارایه کرد و این قانون تصویب و مقرر شد قالی بافان و فراورینمایندگان صنایع دستی به مدت یک سال از بیمه تامین اجتماعی برخوردار شوند. بر این اساس مقرر شد 20 درصد سهم کارفرما را دولت، و 7درصد سهم کارگر را خود افراد پرداخت نمایند. در آن قانون بیان شده بود که در صورتی که سال های آینده تامین اعتبار گردد، این قانون به سال های آینده هم تسری می یابد.

محمودیان با بیان اینکه بر اساس این قانون، در زمان خودش تعداد زیادی از صنعتگران ما از مزایای قانون بیمه برخوردار شدند، توضیح داد: ولی متاسفانه این عزیزان چون اکثرشان انفرادی کار می کردند، برای تامین مواد اولیه یا انجام امور اداری یا بازاریابی و غیره مجبور بودند، برخی اوقات از کارگاه هایشان خارج شوند، بازرسان سازمان تامین اجتماعی مراجعه می کردند و به محض اینکه فرد در کارگاه خود حضور نداشت، او را از ادامه بیمه محروم می کردند.

او اضافه کرد: با برآوردی که ما کردیم، متاسفانه سهم صنایع دستی از این بیمه تامین اجتماعی، 11درصد و در مقابل سهم قالی بافان 89درصد است. این موضوع را در نشست چهارم شورای عالی میراث فرهنگی مطرح کردیم. در آن نشست، این شورا که طبق قانون احکامش برابر با احکام هیئت دولت است، مصوب کرد که 30درصد از اعتبارات مربوطه باید سهم صنایع دستی باشد و 70 درصد سهم قالی بافان که متاسفانه کماکان این موضوع اجرا نمی گردد و ما همان سهم نزدیک به 12درصد را داریم.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توضیح داد: از سال 93 تا سه ماه آخر سال 97 هیچ اعتباری را دولت به تامین اجتماعی برای پذیرش صنعتگران جدید پرداخت نکرد و در این پنج سال ما هیچ صنعتگر جدیدی را نتوانستیم بیمه کنیم و این در حالی است که بر اساس مصوبات برنامه پنجم و ششم توسعه ما موظف به بیمه کردن سالانه 5هزار نفر صنعتگر جدید بودیم.

محمودیان در ادامه تاکید نمود: با پیگیری ها و مساعدت های دکتر مونسان، سال گذشته، 30میلیارد ریال تامین اعتبار کردیم که این مبلغ در انتها سال 97 تخصیص داده شد و توانستیم 812 نفر را در سال 98 به مدت یک سال بیمه کنیم. در قراردادی ذکر شده بیمه این افرادفقط برای یک سال است. همچنین به ما گفته شد، اگر برای سال های آینده بخواهید این بیمه را تمدید کنید باید تامین اعتبار لازم را انجام دهید در غیر این صورت یا بیمه افراد قطع می گردد یا خودشان به صورت خویش فرما باید آن را پرداخت نمایند.

او اضافه کرد: همچنین با مساعدت های دکتر مونسان، پیروز شدیم در امسال، از 95میلیارد ریال اعتباری که از اول سال برای کل این بیمه یعنی سهم قالی بافان و سهم صنایع دستی تصویب کردند، 14میلیارد و 300میلیون ریال تخصیص اول را در ابتدای این هفته دریافت و به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز کنیم. حدس می زنیم که این مبلغ برای تمدید سه ماه، حدود یک فصل بیمه برای 812 نفر قبلی محسوب می گردد.

پویا محمودیان توضیح داد: اکنون مجددا در کوشش هستیم که تخصیص مرحله دوم و سوم را هم بگیریم که بتوانیم هم تمدید بیمه افراد قبلی را انجام دهیم و اگر اعتباری باقی ماند بتوانیم افراد جدیدتری را برای بیمه معرفی کنیم.

فرهاد فلاح، مدیرآموزش و حمایت از فراوری وزارت میراث فرهنگی نیز درباره فرایند ادامه بیمه تامین اجتماعی برای هنرمندان صنایع دستی به خبرنگار میراث آریا گفت: من به عنوان یک کارشناس در این حوزه پیشنهاد می کنم از آنجایی که دکتر مونسان و دکتر محمودیان با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر تفاهم نامه ای را منعقد نموده اند و این اداره کل، 4هزار صنعتگر را برای استفاده از مزایای این بیمه معرفی نموده است، افرادی که بیمه نیستند یا بیمه تامین اجتماعی شان قطع شده، سوابق بیمه ای خود را به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر انتقال دهند. این صندوق مزایایش بسیار بهتر و ارزان قیمت تر از تامین اجتماعی است و در قانون خودشان باید عشایر، روستاییان و کشاورزان روستاهای کمتر از 20 هزار نفر را بیمه نمایند، ولی قول مساعد به ما داده اند که ساکنان شهرهای دیگر را نیز مشمول این صندوق قرار دهند.

فلاح اضافه کرد: خوشبختانه این صندوق سوابق بیمه ای تامین اجتماعی و حتی آنهایی را که بیمه شان قطع شده می پذیرد و نرخ ها بسیار ارزان تر است. همچنین در یک اقدام مشترک مقرر شده هر گونه رویدادی که ما در سراسر کشور داریم، نمایندگان صندوق هم آنجا حضور یابند و مزایای این صندوق را به صنعتگران ما معرفی نمایند. امیدوارم صنعتگران ما از این حمایت و مزایای صندوق بهره گیرند.

مدیر آموزش و حمایت از فراوری وزارت میراث فرهنگی، گردشکری و صنایع دستی میراث فرهنگی گفت: متاسفانه چشم انداز خوبی را در ادامه صندوق بیمه تامین اجتماعی نمی بینیم، چون دولت محترم سهم کارفرمایی خود را پرداخت نمی کند و پیشنهاد می کنم که صنعتگران ما از خدمات بیمه صندوق عشایری، کشاورزی و روستایی بهره مند شوند.

منبع: صدای میراث
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 711

به "812 هنرمند صنایع دستی با 3 میلیارد تومان بیمه شدند، پیشنهاد انتقال بیمه صنایع دستی از تامین اجتماعی به صندوق روستائیان و عشایر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "812 هنرمند صنایع دستی با 3 میلیارد تومان بیمه شدند، پیشنهاد انتقال بیمه صنایع دستی از تامین اجتماعی به صندوق روستائیان و عشایر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید