گزارش، عملیات پهپادی انصارالله و تغییر موازنه جنگ؛ حملات دردناکتری علیه عربستان در راه است؟

به گزارش تور استانبول، عملیات پهپادی و راهبردی انصارالله یمن در عربستان علاوه بر پیغام هایی که برای ریاض و ابوظبی داشت، موازنه جنگ را به نفع انصارالله تغییر داده است.

گزارش، عملیات پهپادی انصارالله و تغییر موازنه جنگ؛ حملات دردناکتری علیه عربستان در راه است؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، انصارالله یمن دیروز بزرگترین عملیات هجومی خود را از زمان آغاز تجاوز ائتلاف سعودی اماراتی ضدیمن با عنوان موازنه بازدارندگی اول انجام داد . یحیی سریع سخنگوی نیروهای نظامی یمن در تشریح این عملیات گفت که 10 فروند پهپاد به طور همزمان، میدان نفتی و پالایشگاه الشیبه وابسته به شرکت آرامکو را در شرق عربستان در عملیات موازنه بازدارندگی یک هدف قرار دادند . وی اضافه نمود این میدان و پالایشگاه حاوی مخزن استراتژیک در عربستان با ظرفیت بیش از یک میلیارد بشکه نفت هستند .

این سخنگو بیان کرد بانک اهداف نیروهای مسلح یمن روز به روز گسترده تر می گردد و عملیات آینده، برای متجاوزان بسیار دردناک تر خواهد بود . وی نظام سعودی و دیگر کشورهای متجاوز را به عملیات بزرگتر و گسترده تر در صورت ادامه تجاوزاتشان به یمن تهدید کرد و گفت هیچ گزینه ای در برابر نظام سعودی و دیگر کشورهای متجاوز جز توقف جنگ و خاتمه دادن به محاصره ملت یمن وجود ندارد.

وی با تبریک به همه شرافتمندان و آزادگانی که در موفقیت این عملیات بزرگ در عمق خاک عربستان سهیم بودند، بار دیگر از تمام شرکت ها و غیرنظامیان در عربستان خواست از تمام مواضع و اهداف حیاتی دور شوند، زیرا اهدافی مآغاز به شمار می رود و هر لحظه امکان هدف قرار دریافت آنها وجود دارد.

بر اساس این گزارش، میدان الشیبه یک میدان نفتی در جنوب شرقی عربستان در منطقه الربع الخالی به شمار می رود و حدود 10 کیلومتر از مرزهای جنوبی امارت ابوظبی دور است. عربستان روزانه نیم میلیون بشکه نفت از این میدان استخراج می نماید .

میدان نفتی الشیبة کجاست؟

میدان نفتی شیبه در عربستان سعودی که دیروز مورد حمله پهپادهای یمنی نهاده شد، یکی از 10 میدان نفتی بزرگ دنیا بوده و دارای امتیازات و ویژگی های منحصر به فردی است. این میدان نفتی که دیروز توسط 10 پهپاد یمنی مورد هدف نهاده شد، در جنوب شرقی عربستان سعودی در منطقه ربع الخالی واقع شده است. این میدان نفتی همچنین در 1 0کیلومتری از مرزهای جنوبی ابوظبی واقع شده است. میدان نفتی الشیبه همیشه مورد تنازع عربستان و امارات بوده که این نزاع به ازای حل مشکل واحه البریمی به شکل موقت متوقف شده است.

شرکت آرامکو در سال 1998 فراوری نفت از میدان غول پیکر الشیبه را آغاز کرد. در سال 2003، عربستان سعودی به شرکت های بین المللی فرصت سرمایه گذاری برای اکتشاف و بهره برداری از گاز را نیز در منطقه ربع الخالی داد. ظرفیت فراوری مرکزی در میدان الشیبه 500 هزار بشکه در روز است. میدان الشیبه به مدت 70 سال می تواند روزانه یک میلیون و سیصد هزار بشکه نفت پمپاژ کند که به طور میانگین، معادل نیمی از حجم فراوری کوچکترین فراوری نماینده نفت در سازمان اوپک است.

روزنامه گاردین در سال 2007 بیان کرد که جایی که روزانه یک میلیون بشکه نفت خام را با کیفیت بالا پمپاژ می نماید، ارزش آن به معدن طلا نزدیکتر است تا میدان نفتی!

میدان الشیبه شامل امکانات اساسی از جمله باند فرود هواپیما به روی زمین خود است. این میدان همچنین بخش هایی برای حفاظت، پشتیبانی، اطفای حریق، تأمین انرژی برق و ارتباطات، ساختمان های مسکونی برای کارمندان، مرکز پست، کتابخانه، سالن های ورزشی و رستوران ها دارد.

مجتمع مسکونی میدان نفتی شیبه بیش از 600 کارمند از جمله پیمانکاران و کارمندان شرکت آرامکو را در خود جای داده است. همچنین خدمات اینترنتی، کتابخانه و سالن های تمرین ورزشی کاملی نیز در این میدان وجود دارد.

پیغام ها وپیغامدهای حمله به تأسیسات نفتی عربستان

 • حمله به این تأسیسات نفتی را که در مجاورت مرزهای امارات و عربستان قرار داشت می توان علاوه بر اینکه پیغامی برای ریاض به شمار آورد، پیغامی جدی برای ابوظبی دانست. با وجود عقب نشینی نسبی نیروهای این کشور از یمن، در صورت ادامه برنامه های تفرقه افکنانه ابوظبی در یمن، این حملات می تواند بار دیگر دامن اماراتی ها را نیز بگیرد، این در حالی است که بر کسی پوشیده نیست که امارات با توجه به ساختار مالی خود بسیار بیشتر از عربستان در پی این حملات متضرر خواهد شد .

  سید عبدالملک الحوثی نیز در اظهارات اخیر خود به این موضوع اشاره و تأکید کرد که هدف قرار دریافت پالایشگاه الشیبه در نزدیکی مرزهای امارات، پیغامی برای این کشور به همراه دارد . وی ادامه داد: جنایات ائتلاف متجاوزان هرگز تأثیری بر انسجام و همبستگی ملت ما نخواهد گذاشت... دشمن با ادامه تجاوزاتش هرگز نمی تواند ملت یمن را به زانو درآورد و ملت یمن هرگز در برابر دشمن تسلیم نخواهد شد .

  رهبر جنبش انصارالله توضیح داد: ادامه تجاوزگری ها، ما را به توسعه توانمندی های دفاعی مان وادار خواهد نمود .

  محمد البخیتی عضو ارشد جنبش انصارالله نیز بیان کرد: اگر عربستان سعودی بر تداوم جنگ در یمن اصرار ورزد، ممکن است این جنگ با نابودی آن، خاتمه یابد .

  این مقام جنبش انصارالله اضافه نمود: عربستان سعودی می تواند اکنون با حداقل خسارت ها و حفظ آبرو یمن را ترک کند؛ در غیر این صورت عواقب وخیمی در انتظار آن است .

  وی تأکید کرد که معادله قدرت در یمن به نفع نیروهای نظامی این کشور تغییر نموده است .

  وی با تأکید بر اینکه موازنه های قدرت در جنگ به نفع یمن تغییر نموده است، ابراز داشت که روند جنگ به گونه ای شده است که بالگردهای آپاچی نمی توانند در یمن عملیات نمایند.

  • عملیات دیروز بی سابقه ترین عملیات یگان هواپیماهای بدون سرنشین یمنی بود که تأسیسات نفتی واقع در عمق عربستان را هدف قرار داد. این اتفاق در شرایطی رخ داد که عربستان در جنگ یمن هزینه های زیادی برای خود ایجاد نموده و در حال حاضر نیز با کسری بودجه روبرو است، چه برسد به اینکه بازارهای نفتی عربستان نیز در نتیجه این تحولات دچار نوسان گردد.

   به این ترتیب می توان گفت که از امروز سایر پایگاه ها و میادین نفتی عربستان وابسته به شرکت آرامکو نیز در معرض حملات هوایی نیروهای یمنی قرار خواهد داشت، این در حالی است که برد موشک های مقاومت یمن نشان می دهد که امکان حمله به تمامی این تأسیسات وجود دارد .

   • هواپیماهای مهاجم در این عملیات بیش از 1000 کیلومتر راستا را پیمودند تا بتوانند مواضع عربستان سعودی را منهدم نمایند، بدون اینکه آسیبی از سوی سیستم های دفاع موشکی سعودی آمریکایی ببینند. حمله پیشین انصارالله به خطوط لوله نفتی الجبیل در نزدیکی العفیف با پیمودن حدود 700 کیلومتر راستا اجرا شده بود .

    گرچه حملات گذشته نیروهای انصارالله به مواضع مختلف در عربستان سعودی نشان دهنده شکست سامانه های دفاع ضدموشکی این کشور از جمله سامانه های پاتریوت خریداری شده از آمریکا بود، اما حمله دیروز را می توان دلیلی دیگر بر ناکامی های سیستم تسلیحاتی آمریکا در منطقه توصیف کرد، به ویژه که این حملات بعد از عملیات پهپادی گذشته لوله های نفتی در نزدیکی منطقه العفیف انجام شد که هشدارها در مورد عدم حفاظت از تأسیسات نفتی عربستان را مطرح نموده بود.

    • انفعال رسانه های سعودی در کوشش برای ایجاد محکومیت حداکثری این حمله و کم اهمیت جلوه دادن پیغامدهای عملیاتی آن در حالی دنبال می گردد که رسانه های منطقه از تأثیرات راهبردی تغییر موازنه های قدرت در نتیجه این عملیات استراتژیک خبر می دهند ، در همین رابطه عبدالباری عطوان تحلیلگر مسایل راهبردی منطقه در مقاله ای 8 عامل اهمیت این حمله را آنالیز نموده است:

     منازعه عربستان و امارات در نتیجه حملات پهپادی انصارالله؟

     به نظر می رسد که حمله اخیر پهپادهای یمنی به میدان نفتی شیبه عربستان، موجب بروز اختلافات و درگیری های جدیدی میان امارات و عربستان سعودی گردد.

     در این راستا سرتیپ علی تواتی قرشی فرمانده سابق ارتش در وزارت دفاع عربستان، دیروز، امارات را متهم به همکاری در حمله پهپادهای یمنی به میدان نفتی شیبه که بزرگترین انبار استراتژیک عربستان سعودی است، کرد.

     قرشی در صفحه توییتری خود به دست داشتن امارات در هدف قرار دریافت میدان نفتی شیبه اشاره نمود. وی همچنین این اتفاق را به حوادث پرتنش عدن و اختلافات ناگفته میان عربستان و امارات ربط داد.

     فرمانده سابق ارتش در وزارت دفاع عربستان توضیح داد: چرا میدان شیبه؟ و چرا در روز تحویل مواضع مستقل یمن در عدن؟

     به همین دلیل، قرشی، با انتشار نقشه ای از میدان نفتی شیبه در مرز بین امارات و عربستان اشاره نمود که هدف قراردادن این میدان از صنعا بسیار سخت بوده اما از سمت امارات بسیار آسان است.

     پس از آن سایر صفحات خبری عربستان نیز آغاز به حمله ضد امارات نموده و اظهار کردند که امارات به دلیل اختلافات میان ریاض و ابوظبی در یمن، در حمله پهپادی یمنی ها به میدان شیبه دست داشته است.

     باید اشاره کنیم که یمن شاهد اختلافات اعلام نشده میان عربستان و امارات است. ابوظبی از کودتای نیروهای کمربند امنیتی علیه مآغازیت پشتیبانی شده توسط ریاض در عدن حمایت کرد و مراکز حساس و حیاتی را از کنترل نیروهای تحت امر عربستان خارج کرد و تاکنون حاضر نشده است که این مناطق را به نیروهای منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن بازپس دهد.

     خاتمهی

     سردرگمی عربستان سعودی در مورد عملیات پهپادی مقاومت یمن را می توان نمادی از به ستوه آمدن ریاض از بن بست گرفتارشده در جنگ یمن دانست. اماراتی ها امروز شاید نسبت به تصمیم گذشته خود برای کاهش نیروها در یمن جدی تر هستند و از اینکه چنین تصمیمی گرفته اند، خوشحالند. حال عربستان در جنوب مآغازیت نیم بند دولت عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن را ازدست رفته می بیند و از سوی دیگر در شمال نیز بازی را به حریف قدری چون انصار الله باخته و باید به دنبال راهی برای برون رفت آبرومندانه از بحران یمن باشد که در گرداب آن گیر نموده است.

     +

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 266

به "گزارش، عملیات پهپادی انصارالله و تغییر موازنه جنگ؛ حملات دردناکتری علیه عربستان در راه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، عملیات پهپادی انصارالله و تغییر موازنه جنگ؛ حملات دردناکتری علیه عربستان در راه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید