مسیر جم - پالایشگاه قربانی می گیرد، اتوبانی اسیر ترافیک وعده ها

به گزارش تور استانبول، خبرنگاران گروه استان ها – علی اکبر قیصری: شهرستان جم در سال های اخیر با توسعه فیزیکی و رشد جمعیت در کنار شرکت های بزرگ نفت وگاز و افزایش فرصت های سرمایه گذاری روبرو بوده است ولی راه های شهرستان جم آنچنان که باید مورد توسعه و بهسازی قرار نگرفته اند.

مسیر جم - پالایشگاه قربانی می گیرد، اتوبانی اسیر ترافیک وعده ها

جم دارای چندین مسیر مواصلاتی است که باعث خروج این شهرستان از بن بست گردیده و اصلی ترین آن مسیر جم – پالایشگاه - بخش ریز است که بیشترین جابجایی های وسایل نقلیه را در خود جای می دهد.

با این حال مسیر پر پیچ و خم جم - پالایشگاه - بخش ریز به عنوان خط اصلی ارتباطی بخش ریز و اغلب روستاها و آبادی های بخش مرکزی با مرکز شهرستان محسوب می گردد و با داشتن پیچ های متعدد تبدیل به یکی ازحادثه خیزترین جاده های شهرستان گردیده است و همواره سلامت جانی و مالی همشهریان را تهدید می نماید.

نقاط حادثه خیز این مسیر توسط کارشناسان مربوطه به عنوان نقاط مرگ تلقی می شوند که حوادث ناگواری را به خود دیده و باعث عزادار شدن خانواده های جمی گردیده است.

حجم بالای تردد و خطر تصادف

یکی از رانندگان محور جم به پالایشگاه در گفت وگو با تور استانبول گفت: مسیر جم به پالایشگاه از مسیرهای پرتردد و حادثه خیز است که هر از چند گاهی شاهد حوادثی ناگوار در این محور هستیم.

علی حیدری اعلام کرد: اکثر راننده ها از مسئولین تقاضا دارند برای کاهش تصادفات و حفظ سلامت جانی و مالی همشهریان برای این مسیر خطرناک چاره ای بیاندیشند.

وی اضافه نمود: آنچه موجب بروز حوادث متعدد در این مسیر گردیده، حجم بسیار بالای تردد در آن است، طوری که علاوه بر انبوه خودروهای سواری، روزانه 50 تا 60 کامیون حمل ماسه تردد می نماید.

حیدری افزود: از مهم ترین علل وقوع تصادفات نیز پیچ های تند و خطرناک، دو طرفه بودن مسیر و خروج خودروهای سنگین از محدودهای کم دید است.

این مسیر متولی خاصی ندارد

رئیس شورای اسلامی روستای آبگرمک در گفت وگو با تور استانبول گفت: راه مواصلاتی درون شهرستانی جم یکی از مهمترین خدمات زیربنایی است که نقش و صندلی ویژه ای در توسعه مناطق روستائی و صنعت نفت و گاز ایفاء می نماید، به طوری که می توان از آن به عنوان شریان حیاتی این منطقه یاد کرد.

مصطفی نصیری اضافه نمود: این جاده علاوه بر حمل میعانات گازی، مصالح ساختمانی و صنعتی، تولیدات زراعی، عامل اصلی جابجائی مسافران و پیوند دهنده مناطق روستائی، شرکت های نفت و گاز و مرکز شهر است.

وی مطرح کرد: تکمیل راه ارتباطی جم - پالایشگاه - بخش ریز باعث کاهش تلفات جاده ای، کاهش استهلاک، کاهش زمان حرکت و کاهش قیمت تمام گردیده کالاهای مصرفی می شوند.

نصیری اعلام کرد: یکی از مهمترین شاخصه های توسعه یافتگی در منطقه وجود شبکه حمل و نقل و جاده های ایمن و مناسب برای دسترسی و ارتباط با سایر مراکز مهم شهرستان ها است که تاثیر این عامل بر رشد و گسترش سایر عوامل توسعه انکارناپذیر می باشد و زمینه توسعه از جهات مختلف را فراهم می آورد.

وی توضیح داد: از آنجایی که راه مذکور تاکنون متولی معینی نداشته متاسفانه تعهدی برای ایمن و استاندارد سازی آن وجود نداشته است.

این مقام مسئول ادامه داد: با پیگیری های طولانی چندین ساله مردم و مسئولان طی دوسال گذشته شرکت پالایش گاز فجر جم متعهد به اجرای فاز به فاز این پروژه مشروط به برطرف معارضین محلی توسط مقامات محلی و منطقه ای شد که علی رغم کوشش های شبانه روزی فعالین اجتماعی و دستگاه های دولتی، فاز اول آن هم با ممانعت یکی از مالکان به طور کامل اجرا نشد.

وی گفت: اخیراً زمزمه واگذاری کار این شریان حیاتی به وزارت راه و شهرسازی به گوش می رسد که خود موج نگرانی را در بین اهالی شهرستان به دلیل بحران مالی دولت افزایش داده است.

نصیری ابراز امیدواری کرد: از آنجایی که مبلغ 60 میلیارد تومان دیگر برای ادامه عملیات مذکور از طرف شرکت پالایش گاز فجر جم اختصاص داده گردیده است انتظار می رود ادامه راه همچون فاز اول با مدیریت و نظارت این شرکت در دستور کار قرار گرفته و از مرگ و میر سرمایه های اجتماعی -انسانی و سوانح جاده ای پیشگیری و امید به زندگی و رونق همه جانبه به شهرستان هدیه نمایند.

مشکل تملک اراضی برای ساخت اتوبان

بخشدار مرکزی جم در مصاحبه با تور استانبول گفت: طبق تفاهم انجام گردیده تامین اعتبار و اجرا پروژه با شرکت پالایش گاز فجر جم و تملک اراضی با فرمانداری است.

سید مجید حسین زاده اضافه نمود: در کنار همکاری خوب پالایشگاه فجر جم، عمده مشکل ما بحث تملک اراضی و عدم همکاری مالکین در این مسیر است که باعث وقفه های در اجرای این پروژه گردیده است.وی توضیح داد: فاز اول مسیر جم به پالایشگاه در حال تکمیل است و فاز دوم نیز با تامین اعتبار و انتخاب پیمانکار در دستور کار قرار گرفته است.

تکمیل فاز اول مسیر جم - پالایشگاه

فرماندار شهرستان جم در گفت وگو با تور استانبول گفت: یکی از دغدغه های اصلی مردم شهرستان جم، در حوزه راه های ارتباطی، مسیر پر تردد جم به پالایشگاه است که قدم های مثبتی برای برطرف مشکل در دستور کار قرار گرفته است.

محمد حسینی با بیان اینکه فاز اول این مسیر در حال اتمام است اضافه نمود: روشنایی این قسمت نیز با همکاری دهیاری ها در حال اجرا است.

وی مطرح کرد: تفاهم نامه احداث فاز دوم جاده جم به پالایشگاه با اعتبار 60 میلیارد تومان بین وزارت راه و شهرسازی و نفت منعقد گردیده و با معین شدن پیمانکار، وارد مرحله اجرایی خواهد شد.

حسینی اعلام کرد: تقاطع ورودی این مسیر به شهر جم یکی دیگر از معضلات جدی شهرستان محسوب می گردد که پالایشگاه متعهد گردیده است آن را به اتمام برساند.

با این حال پالایشگاه فجر جم سال هاست با وعده های توخالی برای احداث اتوبان و با بهانه کردن تملک اراضی از این مسیر شانه خالی می نماید. آیا باز هم شاهد تصادفات و کشته شدن شهروندان جمی در این مسیر خواهیم بود یا مسئولان امر برای جان نباختن مردم، تدبیری می اندیشند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 بهمن 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 48

به "مسیر جم - پالایشگاه قربانی می گیرد، اتوبانی اسیر ترافیک وعده ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسیر جم - پالایشگاه قربانی می گیرد، اتوبانی اسیر ترافیک وعده ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید