لبنان، واکنش های داخلی و خارجی به استعفای سعد الحریری

به گزارش تور استانبول، استعفای قابل پیش بینی سعد الحریری با توجه به تشدید فشارهای احزاب همپیمانش در جریان 14 مارس و سعودی ها و اماراتی ها با واکنش هایی در داخل و خارج لبنان روبرو شده است.

لبنان، واکنش های داخلی و خارجی به استعفای سعد الحریری

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سعدالحریری عصر امروز سه شنبه 29 اکتبر(هفتم آبان) خطاب به مردم لبنان گفت: به بن بست رسیدم و استعفای خود را تقدیم میشل عون رئیس جمهور خواهم کرد.

متن استعفانامه سعد الحریری خطاب به میشل عون رئیس جمهور لبنان :

جناب ژنرال میشل عون رئیس جمهور محترم

با سلام و درود، اما بعد، در راستای عمل به اصول قانون اساسی و با توجه به چالش های داخلی که کشور با آن روبرو است و با توجه به باور من مبنی بر ضرورت ایجاد شوک مثبت و تشکیل دولت جدید که بتواند با چالش ها مقابله و از منافع عالی لبنانی ها دفاع کند، استعفایم را تقدیم می کنم و برای جنابتان آرزوی توفیق می کنم، از جنابعالی با احترام فراوان درخواست می کنم با آن موافقت کنید. سعدالدین الحریری

استعفای حریری بلافاصله با واکنش سران اصلی جریان 14 مارس به ویژه سمیر جعجع روبرو شد که اکثر آنها، در راستای اهداف خاص و البته سیاست های دیکته شده بعضی کشورهای عربی از جمله عربستان، از همان ابتدای اعتراضات، حریری را برای استعفا تحت فشار گذاشته بودند، این در حالی بود که گروه های سیاسی موسوم به هشت مارس هوادار مقاومت تاکید نموده بودند سعد الحریری باید بماند و سیاست های اشتباه مالی را اصلاح نموده و در راستای جبران آن کوشش کند و بسته اصلاحی را که خود اعلام نموده بود، پیاده کند و به نوعی مسئولیت تمام مسائل و بحران مالی انباشت شده در دوران ریاست خود را برعهده بگیرد.

واکنش ولید جنبلاط به استعفای حریری

ولید جنبلاط رهبر درزی ها خواهان گفتوگو و آرامش پس ازاستعفای سعدالحریری شده است

رئیس حزب سوسیالیست ترقیخواه در توئیتی در صفحه شخصی خود در واکنش به استعفای حریری نوشت از همان لحظه نخست خواهان گفت وگو شده بودم و هنگامی که با استعفا(حریری)مخالفت کردم، نوعی نارضایتی در صفوف حزب سوسیالیست ترقیخواه به وجود آمد و فشار زیادی تحمل کردم، وی در این لحظه سرنوشت ساز و پس از اعلام استعفای دولت از سوی شیخ سعد الحریری و پس از آنکه به طور جدی برای حل اوضاع کوشش کرد و ما هم با او کوشش کردیم، اکنون بار دیگر خواهان گفت وگو و حفظ آرامش می شوم.

واکنش سمیر جعجع

سمیر جعجع رئیس حزب نیروهای لبنانی در واکنش به استعفای حریری گفت سعدالحریری با استعفای خود در راستای همراهی با خواسته های شدید مردم کار خوبی انجام داد.

وی که از جمله کسانی بود که از همان ابتدا فشارهای زیادی را برای حریری برای استعفا وارد می کرد، اضافه کرد گام بعدی و اساسی برای خروج از بحران، تتشکیل دولت جدید است.

جعجع خواهان تشکیل دولت تکنوکرات مستقل از احزاب سیاسی لبنان شد.

واکنش حزب الکتائب از احزاب جریان 14 مارس

سامی الجمیل رئیس حزب الکتائب گفت استعفای حریری یک تصمیم تاریخی در شرایط تاریخی است

وی اضافه کرد استعفای حریری احترام به اراده جامعه و آغازی برای تغییر راستا است.

واکنش وزیر کشور دولت لبنان

ریا الحسن وزیر کشور لبنان هم در واکنش به استعفای سعدالحریری گفت استعفای سعدالحریری نخست وزیر ضروری بود تا مانع کشیده شدن لبنان به سمت درگیری داخلی گردد.

وی اضافه کرد استعفا به ویژه در سایه خطری که امروز ظهر در درگیری های مرکز بیروت رخ داد، ضرورت داشت.

واکنش های بین المللی

از سوی دیگر وزیر خارجه فرانسه از همه مقامات لبنانی خواست برای تضمین وحدت لبنان کوشش نمایند

بر اساس گزارش شبکه روسیا الیوم، جان اف لودریان اضافه کرد استعفای حریری بحران لبنان را بسیار خطرناک نموده است.

وی ادامه داد لبنان از دو هفته پیش با افزایش اعتراضات شهروندان و حوادث و تنش ها و وجود بحران بی اعتمادی با بحران خطرناکی روبرو شده است.

واکنش سازمان ملل متحد

فرحان حق سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در واکنش به استعفای سعدالحریری گفت : امیدوارم که گروه های سیاسی لبنان برای حفظ ثبات و امنیت کشور متحد شوند.

میشل عون استعفای حریری را آنالیز می نماید

خبرگزاری غربی رویترز گزارش داد : میشل عون استعفای سعدالحریری را آنالیز می نماید و هرگز از او نخواهد خواست مسئولیت دولت پیشبرد امور را برعهده بگیرد.

شبکه المنار گزارش داد امروز هیچ بیانیه ای از سوی ریاست جمهوری لبنان درباره استعفای سعدالحریری صادر نخواهد شد، این در حالی است که العربیه مدعی شده بود تا لحظاتی دیگر بیانیه ای از سوی ریاست جمهوری لبنان درباره این استعفا صادر خواهد شد.

تکمیل می گردد

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 512

به "لبنان، واکنش های داخلی و خارجی به استعفای سعد الحریری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان، واکنش های داخلی و خارجی به استعفای سعد الحریری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید