ردپای جویندگان پسماند بازیافتی بر زباله های روستای سیدآباد ، نگرانی نسبت به انتقال کرونا به روستا

به گزارش تور استانبول، اهالی روستای سیدآباد مهاباد هم زمان با کرونا، مهمان ناخوانده دیگری به نام بوی زباله را تحمل می کنند و از این نگران هستند که این مهمان با خود بیماری کرونا را نیز به آنان تحمیل کند.

ردپای جویندگان پسماند بازیافتی بر زباله های روستای سیدآباد ، نگرانی نسبت به انتقال کرونا به روستا

به گزارش تور استانبول آنلاین به نقل از ایرنا، تعداد حشرات آزاردهنده که از شیرابه زباله های حاشیه روستای سیدآباد تغذیه می کنند، با گرم شدن تدریجی هوا بیشتر شده و همین موضوع نیز بر نگرانی مردم محلی اضافه کرده است.

روستای سیدآباد در آذربایجان غربی با بیش از هزار و 700 نفر جمعیت یکی از نزدیک ترین روستاهای این شهرستان به شهر محسوب می شود که حدود 21 سال پیش حاشیه شمالی آن به عنوان سایت موقت برای دپو زباله های شهری مهاباد انتخاب شد.

هر چند مشکل سایت زباله شهری تنها مختص مهاباد نیست و در بسکمک از شهرستان های اطراف این مشکل وجود دارد و تا به امروز در این خصوص اقدامی اساسی انجام نشده اما به گفته اهالی روستای سیدآباد با آمدن کرونا آنان بیشتر نگران هستند.

زباله های مهاباد با استفاده از دستگاه سبک و سنگین از مناطق مختلف شهر بارگیری شده و پس از ورود به داخل روستا از سمت جنوب و پیمودن مسیری در داخل روستا از یک جاده فرعی به سایت زباله شهری که در شمال روستا واقع شده است، منتقل می شود.

این خودروها در طول شبانه روز برای انتقال زباله به سایت در مسیرهای اصلی و فرعی روستا در حال تردد هستند و این ترددها تنها مختص خودروها نیست بلکه کسانی که در میان زباله ها دنبال پسماند و مواد بازیافتی هستند نیز از طریق همین راه وارد روستا می شوند.

اما نگرانی کنونی مردم روستا تنها زباله نیست بلکه آنان نگران هستند که این زباله ها و تردد شبانه روزی خودروها و افراد جوینده پسماند بازیافتی، بیماری کرونا را با خود به روستا منتقل کنند.

اهالی دلِ خوشی ندارند

یکی از باغداران روستای سیدآباد مهاباد اظهار کرد: چند سال قبل با فروش خانه و کاشانه خود در مهاباد، یک قطعه زمین کشاورزی را در حاشیه روستا خریدم و با کمک خانواده ام آن را تبدیل به باغ کردم.

محمد رسولی اضافه نمود: هر چند هنوز هم درختان به بار ننشسته اما وجود این سایت زباله به نگرانی بزرگی برای ما تبدیل شده و می ترسیم که تمام رنج هایی که کشیدیم، بی ثمر بماند و کسی حاضر به خرید میوه و محصولات این باغ نشود.

وی اضافه نمود: طی سال های قبل بسکمک از دوستان و آشنایان در ایام تعطیلات به باغ ما می آمدند و روزهای خوبی را همراه خانواده خود در این باغ سپری می کردند اما طی یکی دو سال اخیر به خاطر شدت دریافت بوی این سایت زباله و سرریز شدن شیرابه آن، حتی فامیل های نزدیک هم به باغ ما نمی آیند.

این باغدار سیدآبادی از مسئولان خواست برای حل مشکل این روستا راهکاری مناسب پیدا کنند تا کشاورزان و باغداران این منطقه ناچار به مهاجرت و انجام شغل های کاذب در داخل شهر نشوند.

یکی دیگر از اهالی این روستا نیز گفت: از چند سال قبل با هزینه های زیادی یک واحد تالار بزرگ را برای انجام مراسم عروسی و جشن تولدها در این روستا احداث کردم تا هم خدمتی به اهالی روستا باشد هم درآمدی از این راه کسب کنیم.

خالد سلطانی اضافه نمود: در ابتدای کار سالن ما با استقبال خوب مردم روبرو بود و بسکمک از اهالی روستا مراسم های خود را در این تالار برگزار می کردند و حتی برخی شهروندان مهابادی نیز برای برگزاری مراسم خود به این تالار می آمدند.

وی اضافه نمود: تشدید بوی زباله و حتی دود ناشی از آن کم کم باعث شد که شهروندان تمایل کمتری برای برگزاری مراسم در این تالار داشته باشند و حتی درآمد حاصل از آن جواب هزینه ها را نیز نمی داد و به همین خاطر واحد را تعطیل کردیم.

وی گفت: با تعطیلی این واحد علاوه بر از دست دادن درآمد تعدادی از افرادی که در این تالار کار می کردند نیز بیکار شدند.

یک خانم جوان از اهالی این روستا نیز گفت: ما از این نگران هستیم که همین سایت زباله باعث شیوع کرونا در روستای سیدآباد شود چون زباله تمام شهر به اینجا منتقل می شود.

نسرین حریری اضافه نمود: در گذشته تنها مشکل ما زباله و بوی بد آن بود اما اکنون از این می ترسیم که زباله ها با خود علاوه بر بوی بد، بیماری کرونا را نیز برای ما به ارمغان بیاورد.

گلایه ها از فعالیت سایت زباله شهری در روستای سیدآباد مهاباد مختص این سه نفر نبود و بیشتر کسانی که با آنان گفت و گو کردیم از وجود سایت زباله شاکی بودند و خواستار اقدام فوری مسئولان شدند.

زن میانسالی که عمل جراحی مغز انجام داده بود و مرد کهنسالی که در کوچه باریکی در سایه درخت نشسته بود هم از بوی بد و آلودگی ناشی از سایت زباله شهری در حاشیه این روستا ناراضی هستند و می گویند که در این روزها که همه به خاطر بیماری کرونا نگران هستند ما نگرانی و مشکل دیگری به نام بوی زباله هم داریم.

دفع زباله شهری مهاباد غیراصولی انجام می شود

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: زباله های این شهر که به صورت غیراصولی دفع می شود باعث ایجاد مسائل زیست محیطی از جمله آلودگی خاک و آب و هوای این منطقه شده و از طرفی دیگر ظرفیت سایت زباله سیدآباد نیز تکمیل و حتی به مرحله اشباع رسیده است و باید مکان دیگری برای این منظور مشخص شود.

فاروق سخنور اضافه نمود: علاوه بر آلودگی هوا و خاک، شیرآبه این زباله ها نیز ممکن است باعث آلودگی منابع آبی در این منطقه شود؛ ضمن آنکه فعالیت افرادی که در این منطقه و در میان زباله ها به دنبال مواد بازیافتی هستند نیز احتمال سرایت بیماری از طریق آنان به دیگر افراد این روستا را به وجود آورده است.

وی اضافه نمود: آموزش و تشویق خانواده ها برای جداسازی زباله ها در مبدا، جمع آوری اصولی زباله های بیمارستانی و مراکز بهداشتی، درمانی و ساماندهی سایت فعلی زباله تا زمان اختصاص مکان جدید می تواند از افزایش آلودگی زیست محیطی در این منطقه بکاهد.

مشخص سه گزینه جدید برای سایت زباله مهاباد

مسئول واحد خدمات شهری شهرداری مهاباد گفت: سه مکان جدید برای سایت زباله شهری مهاباد پیشنهاد شده و برای تایید نهایی به کارگروه پسماند آذربایجان غربی معرفی شده اما برگزاری کارگروه پسماند استان با توجه به شیوع بیماری کرونا به تعویق افتاده است.

حسن گیته اضافه نمود: این سه مکان ازسوی کمیته فنی شهرستان بررسی شده و فاقد مسائل زیست محیطی است و در صورت تایید نهایی یکی از آنها به عنوان سایت جدید زبالی شهری مهاباد انتخاب می شود.

وی اضافه نمود: سرانه تولید زباله در این شهر در حدود یک کیلوگرم برای هر نفر است و روزانه بیش از 160 تن زباله تولید می شود، این مقدار زباله شهری پس از جمع آوری با استفاده از 26 دستگاه سبک و سنگین به سایت سیدآباد مهاباد منتقل و در محل سایت نیز یک دستگاه بولدوزر به طور شبانه روزی زباله ها را زیر خاک دفن می کند.

وی گفت: در قسمت های شمالی سایت برای جلوگیری از پراکنده شدن زباله های سبک، فنس کشی انجام شده و برای جمع آوری شیرآبه حاصل از زباله ها نیز یک استخر احداث شده که شیرآبه در 2 مرحله در آن ته نشین می شود و خطر کمتری به محیط زیست وارد می کند.

وی در خصوص زباله های بیمارستانی مهاباد نیز اظهار کرد: با همکاری بخش غیردولتی، واحد بی خطرسازی زباله های عفونی در بیمارستان امام خمینی (ره) مهاباد راه اندازی شده و روزانه 700 کیلوگرم زباله بیمارستانی و 300 کیلوگرم زباله عفونی مراکز درمانی بخش خصوصی در این واحد بی خطرسازی می شود.

وی گفت: زباله های عفونی و بیمارستانی از زباله های خاص به شمار می رود که باید پیش از دفن عملیات بی خطرسازی بر روی آنها انجام شود، این زباله ها پس از بی خطرسازی و آسیاب شدن به سایت زباله شهری مهاباد واقع در سیدآباد منتقل و در این محل همراه با دیگر زباله های شهری دفن می شود.

مسئول واحد خدمات شهری شهرداری مهاباد اضافه نمود: با توجه به انجام عملیات عمرانی در روستای سیدآباد، پس از رسیدن به تفاهم با اعضای شورای اسلامی روستای سیدآباد، عملیات عمرانی در این روستا از جمله جدول کشی، آسفالت و بهسازی معابر در حال انجام است.

وی در خصوص ساخت پارک در این روستا نیز گفت: مکان مشخص شده برای احداث پارک دارای معارض است و به زودی پس از انتخاب مکان جدید عملیات احداث پارک روستای سیدآباد نیز شروع می شود.

اهالی روستای سیدآباد نیز در این مدت به دفعات مکرر مشکل خود را با مسئولان شهرستان و حتی کننده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی و رسانه های این شهرستان مطرح کرده اند و اقدام فوری شهرداری مهاباد در این زمینه را خواستار هستند.

ساماندهی سایت کنونی زباله شهری و مشخص مکان مناسب و استاندارد برای جمع آوری زباله ها که بتواند جوابگوی نیاز این شهر حداقل برای 10 تا 15 سال آینده باشد می تواند اقدام شهرداری مهاباد در کوتاه مدت و برنامه ریزی برای راه اندازی سامانه بازیافت زباله و حتی جذب سرمایه گذار در این بخش، اقدام بلندمدت باشد.

شیوع بیماری کرونا باعث شده که مساله سایت جدید زباله شهری مهاباد نیز تا حدودی فراموش شود و اهالی این روستا، تابستان امسال نیز با بوی بد زباله و کرونا دست و پنجه نرم کنند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 990

به "ردپای جویندگان پسماند بازیافتی بر زباله های روستای سیدآباد ، نگرانی نسبت به انتقال کرونا به روستا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردپای جویندگان پسماند بازیافتی بر زباله های روستای سیدآباد ، نگرانی نسبت به انتقال کرونا به روستا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید