خبرنگاران واکنش دمشق به تصویب پیش نویس ضد سوری فرانسه

به گزارش تور استانبول، تهران - خبرنگاران- وزارت امور خارجه سوریه تصمیم ضد سوری روز چهارشنبه در سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی را که فرانسه پیش نویس آن را تهیه نموده بود، محکوم کرد و آن را اقدامی خطرناک در جهت فعالیت این سازمان و تضاد با منشور این نهاد بین المللی دانسته است.

خبرنگاران واکنش دمشق به تصویب پیش نویس ضد سوری فرانسه

با ما همراه باشید و با تور ارزان فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به گزارش خبرنگاران، در بیانیه وزارت خارجه سوریه که رونوشتی از آن در اختیار خبرگزاری رسمی این کشور (سانا)، نهاده شده آمده است: جمهوری عربی سوریه امروز قویا رویکرد خصمانه ای که امروز در بیست و پنجمین نشست توسط کشورهای غربی بویژه آمریکا، انگلیس و فرانسه و با استفاده از شنیع ترین روش های باج گیری، تهدید، قلدری و فشار برای تصویب قطعنامه خود علیه دمشق صورت گرفت و سابقه ای خطرناک در تاریخ این سازمان به شمار خواهد آمد، به شدت محکوم می نماید.

دولت دمشق بیان کرد: دست اندرکاران این تصمیم غیرقانونی عامدانه، چشم خود را به روی کوشش های زیادی که سوریه در طول هشت سال گذشته و از زمان پیوستن داوطلبانه خود به این سازمان انجام داده و همکاری بی سابقه ای که با تیم های این سازمان نشان داده است، بسته اند.

در این بیانیه آمده است: از مجموع 193 عضو سازمان منع سلاح های شیمیایی تنها 45 درصد به این تصمیم غیرقانونی رأی مثبت داده اند که این مسأله بیانگر آن است که این اقدام، اکثریت کشورهای عضو سازمان را شامل نمی گردد و از تاریخ تأسیس سازمان منع سلاح های شیمیایی در سال 1997 با رویه های معمول آن مغایرت دارد.

وزارت امور خارجه سوریه بیان کرد که این پیش نویس به صورت فاجعه آمیزی فعالیت سازمان منع سلاح های شیمیایی را تحت الشعاع قرار خواهد داد و موجب افزایش سیاسی کاری این سازمان خواهد شد، که چرا که این تصمیم، یک تصمیم کاملا سیاسی است که عضوی از این سازمان را هدف قرار داده است و همگام با برنامه ها و طرح ها بعضی کشورهای خاص است که عادت دارند علیه سوریه به ویژه در زمینه حمایت از تروریسم کوشش نمایند.

سوریه این تصمیم را برآمده از گزارش دروغ و استنباط های جعلی و گمراه نماینده و کاملا بی اساس می داند.

در این بیانیه تأکید شده است: این تصمیم در چارچوب حمایت مستقیم غربی ها از گروه های تروریستی اتخاذ شده است.

سوریه بیان کرد که کشورهای غربی با این تصمیم خود، تروریست ها را برای ادامه جرایم خود از جمله جنایت استفاده از سلاح شیمیایی ترغیب می نماید، زیرا کسانی که طرح این پیش نویس را ارائه دادند و از آن حمایت کردند همان کشورهایی هستند که از تروریست ها در سوریه حمایت اقتصادی و تسلیحاتی نموده اند.

سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی در نشست امروز کشورهای طرف قرارداد این سازمان، بعضی حقوق و امتیازات سوریه از جمله حق رأی دادن طبق کنوانسیون سلاح های شیمیایی را به دلیل آنچه حملات شمیایی دولت سوریه در مارس 2017 در لطامنه و فوریه 2018 در سراقب خوانده است، معلق کرد.

پیش نویس این تصمیم که برای نخستین بار در این سازمان اتخاذ شد به رهبری فرانسه و با حمایت 46 کشور تنظیم شده و مورد رای موافق 87 کشور نهاده شد. 15 کشور به این پیش نویس رای مخالف داده و 34 کشور نیز رای ممتنع دادند.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1558

به "خبرنگاران واکنش دمشق به تصویب پیش نویس ضد سوری فرانسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران واکنش دمشق به تصویب پیش نویس ضد سوری فرانسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید